De ser ud til at hente Norges største talent

Det norske stortalent Sverre Nypan meldes tæt på en afklaring af fremtiden.



Martin Ødegaard og Erling Haaland er superstjernerne i norsk fodbold, men om nogle år skal de måske dele tronen med et tredje medlem.

18-årige Sverre Nypan, der til dagligt tørner ud for Rosenborg, regnes som Norges største talentet anno 2025, og han kan mere eller mindre vælge og vrage blandt de største klubber i Europa. I vinter var han på rundrejse i England, hvor han besøgte flere Premier League-klubber.

Nu forlyder det, at midtbanespilleren nærmer sig afklaring.

Ifølge Adresseavisen er Sverre Nypan tæt på at nå til enighed med Aston Villa om et skifte i sommerens transfervindue. Det forventes, at handlen lukkes i løbet af de kommende to uger.

Aston Villa var én af de tre klubber, nordmanden besøgte, da han i januar var på turné i England – de to øvrige var Manchester City og Arsenal – og det tyder altså på, at Aston Villa har formået at præsentere Nypan for en pakke, han kan se sig selv i.

Aston Villa er på syvendepladsen i Premier League og var tirsdag tæt på at avancere til semifinalen i Champions League, men blev dog i sidste ende besejret af Paris Saint-Germain. Det er en klub, der under ledelse af Unai Emery har oplevet enorm fremgang de seneste par sæsoner.

18-årige Sverre Nypan er allerede noteret for 62 kampe og 14 mål for Rosenborgs førstehold. En transfer ventes at lande i omegnen af 100 millioner kroner.







LIVE

VM-LIVE: Stjerne skælder ud efter fiasko

Iran – New Zealand

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Blæst bagover af 18-årig

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Spanien – Kap Verde



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Brøndby melder duo færdig og teaser

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Lego-sæt og trøjer stjålet fra Englands landshold



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stolt over dansk transfer

Tyskland – Curacao

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Spottet i København

Raser over VM-tiltag



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jagter tidligere FCK-stjerne

Han tager hjem fra VM

De vil have Victor Nelsson

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

VM-vækkeuret: Skotland brød 36 års forbandelse

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

AGF køber ham

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Holland – Japan

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren