De var enige: Derfor skiftede Vestergaard ikke

Jannik Vestergaard havde muligheden for et klubskifte denne sommer, men det var han ikke interesseret i.



Jannik Vestergaard blev hentet til Leicester som en højt profileret forsvarsspiller sidste sommer.

Det er dog næppe gået som håbet for hverken klubben eller forsvarskæmpen, der meget sjældent bliver brugt af Brendan Rodgers.

Derfor har der også denne sommer været bud efter Jannik Vestergaard ifølge adskillige medier. Den varmeste bejler har dog været Fulham, og dem skulle Leicester også have været enige om en handel med, skriver foxesofleicester.com.

Fulham endte istedet med at hente Issa Diop i West Ham. Hvorfor det ikke blev til et skifte for Jannik Vestergaard giver Leicesters manager, Brendan Rodgers, et kort og kontakt svar på.

– Jannik havde en mulighed for at skifte klub. Han ønskede ikke den mulighed. Han ville gerne blive, siger han ifølge LeicestershireLive.

Det seneste halve år er det blot blevet til en håndfuld optrædener for danskeren, og i denne sæson har han endnu ikke været en del af truppen. Det er ikke positivt for Jannik Vestergaard, der drømmer om at komme med til VM senere på året.

Det kræver spilletid ifølge Kasper Hjulmand, og det er der ikke meget som tyder på, at han får i Leicester, hvor han er bag Jonny Evans, Wesley Fofana, Daniel Amartey og Caglar Soyuncu i forsvarshierakiet.

Leicester er dog tæt på at sælge Wesley Fofana til Chelsea, som er meget opsatte på at hente franskmanden, mens Daniel Amartey ikke længere præstere på sit topniveau. Derfor kan der fortsat gemme sig muligheder for Vestergaard i Leicester.

Kontrakten løber frem til 2024, og det er indtil videre blevet til 20 kampe for Leicester City, som han skiftede til fra Southampton.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.





Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’




LIVE

TransferLIVE: Vallys debuterer på dansk tv

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle



LIVE

Superliga-LIVE: Cornelius: ‘En cola og et isbad’

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

OB-boss: Udfordringerne blev større end gevinsten

AGF i Europa: De venter i næste runde

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

De vil have Jelert



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Stjerne på plads i Chelsea

Hvor er I vilde, AGF!

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Ny FC København-stjerne imponerer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Tottenham-flop i stor transfer

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Nærmer sig vild FCK-præstation

FCK-træner: ‘Alle fik set det i dag’

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Her er FC Københavns pris på William Clem

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

OB indkalder pressen til nyt om cheftræneren

Færdig i dansk klub efter 55 dage

Kulturministeren vil til kamp mod FIFA

AGF fandt vej til comeback gennem delmål