De var enige: Derfor skiftede Vestergaard ikke

Jannik Vestergaard havde muligheden for et klubskifte denne sommer, men det var han ikke interesseret i.



Jannik Vestergaard blev hentet til Leicester som en højt profileret forsvarsspiller sidste sommer.

Det er dog næppe gået som håbet for hverken klubben eller forsvarskæmpen, der meget sjældent bliver brugt af Brendan Rodgers.

Derfor har der også denne sommer været bud efter Jannik Vestergaard ifølge adskillige medier. Den varmeste bejler har dog været Fulham, og dem skulle Leicester også have været enige om en handel med, skriver foxesofleicester.com.

Fulham endte istedet med at hente Issa Diop i West Ham. Hvorfor det ikke blev til et skifte for Jannik Vestergaard giver Leicesters manager, Brendan Rodgers, et kort og kontakt svar på.

– Jannik havde en mulighed for at skifte klub. Han ønskede ikke den mulighed. Han ville gerne blive, siger han ifølge LeicestershireLive.

Det seneste halve år er det blot blevet til en håndfuld optrædener for danskeren, og i denne sæson har han endnu ikke været en del af truppen. Det er ikke positivt for Jannik Vestergaard, der drømmer om at komme med til VM senere på året.

Det kræver spilletid ifølge Kasper Hjulmand, og det er der ikke meget som tyder på, at han får i Leicester, hvor han er bag Jonny Evans, Wesley Fofana, Daniel Amartey og Caglar Soyuncu i forsvarshierakiet.

Leicester er dog tæt på at sælge Wesley Fofana til Chelsea, som er meget opsatte på at hente franskmanden, mens Daniel Amartey ikke længere præstere på sit topniveau. Derfor kan der fortsat gemme sig muligheder for Vestergaard i Leicester.

Kontrakten løber frem til 2024, og det er indtil videre blevet til 20 kampe for Leicester City, som han skiftede til fra Southampton.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.





LIVE

LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Han er færdig i Brøndby

Oddset styrtdykker

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Amir Richardson scorer kassen i FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Spår stor transferaktivitet i FC København

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Kalder tronskifte i Danmark



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel