De var enige: Derfor skiftede Vestergaard ikke

Jannik Vestergaard havde muligheden for et klubskifte denne sommer, men det var han ikke interesseret i.



Jannik Vestergaard blev hentet til Leicester som en højt profileret forsvarsspiller sidste sommer.

Det er dog næppe gået som håbet for hverken klubben eller forsvarskæmpen, der meget sjældent bliver brugt af Brendan Rodgers.

Derfor har der også denne sommer været bud efter Jannik Vestergaard ifølge adskillige medier. Den varmeste bejler har dog været Fulham, og dem skulle Leicester også have været enige om en handel med, skriver foxesofleicester.com.

Fulham endte istedet med at hente Issa Diop i West Ham. Hvorfor det ikke blev til et skifte for Jannik Vestergaard giver Leicesters manager, Brendan Rodgers, et kort og kontakt svar på.

– Jannik havde en mulighed for at skifte klub. Han ønskede ikke den mulighed. Han ville gerne blive, siger han ifølge LeicestershireLive.

Det seneste halve år er det blot blevet til en håndfuld optrædener for danskeren, og i denne sæson har han endnu ikke været en del af truppen. Det er ikke positivt for Jannik Vestergaard, der drømmer om at komme med til VM senere på året.

Det kræver spilletid ifølge Kasper Hjulmand, og det er der ikke meget som tyder på, at han får i Leicester, hvor han er bag Jonny Evans, Wesley Fofana, Daniel Amartey og Caglar Soyuncu i forsvarshierakiet.

Leicester er dog tæt på at sælge Wesley Fofana til Chelsea, som er meget opsatte på at hente franskmanden, mens Daniel Amartey ikke længere præstere på sit topniveau. Derfor kan der fortsat gemme sig muligheder for Vestergaard i Leicester.

Kontrakten løber frem til 2024, og det er indtil videre blevet til 20 kampe for Leicester City, som han skiftede til fra Southampton.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.





LIVE

TransferLIVE: Dansk sensation tæt på skifte

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning



LIVE

Superliga-LIVE: Otte spillere er ude for AGF

Eriksen spottet – nu er der nyt

Ingen klausul i FC København-aftale

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

Lyngby BK – AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC Midtjylland – AC Horsens

FC Nordsjælland – Randers FC

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

AGF i kontakt om norsk angriber 

Silkeborg IF – FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Klar besked om AGF

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Sporting ringede – Helenius tog i biografen

Ordet “bestikkelse” blev brugt

DBU-formand: Tilliden til Infantino er væk



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!