Jannik Vestergaard blev hentet til Leicester som en højt profileret forsvarsspiller sidste sommer.
Det er dog næppe gået som håbet for hverken klubben eller forsvarskæmpen, der meget sjældent bliver brugt af Brendan Rodgers.
Derfor har der også denne sommer været bud efter Jannik Vestergaard ifølge adskillige medier. Den varmeste bejler har dog været Fulham, og dem skulle Leicester også have været enige om en handel med, skriver foxesofleicester.com.
Fulham endte istedet med at hente Issa Diop i West Ham. Hvorfor det ikke blev til et skifte for Jannik Vestergaard giver Leicesters manager, Brendan Rodgers, et kort og kontakt svar på.
– Jannik havde en mulighed for at skifte klub. Han ønskede ikke den mulighed. Han ville gerne blive, siger han ifølge LeicestershireLive.
Det seneste halve år er det blot blevet til en håndfuld optrædener for danskeren, og i denne sæson har han endnu ikke været en del af truppen. Det er ikke positivt for Jannik Vestergaard, der drømmer om at komme med til VM senere på året.
Det kræver spilletid ifølge Kasper Hjulmand, og det er der ikke meget som tyder på, at han får i Leicester, hvor han er bag Jonny Evans, Wesley Fofana, Daniel Amartey og Caglar Soyuncu i forsvarshierakiet.
Leicester er dog tæt på at sælge Wesley Fofana til Chelsea, som er meget opsatte på at hente franskmanden, mens Daniel Amartey ikke længere præstere på sit topniveau. Derfor kan der fortsat gemme sig muligheder for Vestergaard i Leicester.
Kontrakten løber frem til 2024, og det er indtil videre blevet til 20 kampe for Leicester City, som han skiftede til fra Southampton.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
LIVE
TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb
MEDIE
Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
Skylder FC København penge – straffes hårdt
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
MEDIE
Chokskifte på vej?
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
OPTAKT
Bosnien-Hercegovina – Qatar
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
OPTAKT
England – Ghana
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT