Jannik Vestergaard blev hentet til Leicester som en højt profileret forsvarsspiller sidste sommer.
Det er dog næppe gået som håbet for hverken klubben eller forsvarskæmpen, der meget sjældent bliver brugt af Brendan Rodgers.
Derfor har der også denne sommer været bud efter Jannik Vestergaard ifølge adskillige medier. Den varmeste bejler har dog været Fulham, og dem skulle Leicester også have været enige om en handel med, skriver foxesofleicester.com.
Fulham endte istedet med at hente Issa Diop i West Ham. Hvorfor det ikke blev til et skifte for Jannik Vestergaard giver Leicesters manager, Brendan Rodgers, et kort og kontakt svar på.
– Jannik havde en mulighed for at skifte klub. Han ønskede ikke den mulighed. Han ville gerne blive, siger han ifølge LeicestershireLive.
Det seneste halve år er det blot blevet til en håndfuld optrædener for danskeren, og i denne sæson har han endnu ikke været en del af truppen. Det er ikke positivt for Jannik Vestergaard, der drømmer om at komme med til VM senere på året.
Det kræver spilletid ifølge Kasper Hjulmand, og det er der ikke meget som tyder på, at han får i Leicester, hvor han er bag Jonny Evans, Wesley Fofana, Daniel Amartey og Caglar Soyuncu i forsvarshierakiet.
Leicester er dog tæt på at sælge Wesley Fofana til Chelsea, som er meget opsatte på at hente franskmanden, mens Daniel Amartey ikke længere præstere på sit topniveau. Derfor kan der fortsat gemme sig muligheder for Vestergaard i Leicester.
Kontrakten løber frem til 2024, og det er indtil videre blevet til 20 kampe for Leicester City, som han skiftede til fra Southampton.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Spændende melding
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
OPTAKT
Sydafrika – Canada
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT