Marcus Rashford fik sidste sommer sit drømmeskifte, da den engelske landsholdsspiller rykkede til FC Barcelona på en lejeaftale.
49 kampe og 14 fuldtræffere blev til for Marcus Rashford i den netop afsluttede sæson, hvor englænderen var med til at sikre mesterskabet, men i skrivende stund er udgangspunktet nu, at Marcus Rashford skal retur til Manchester United, hvor han har kontrakt til 2028.
FC Barcelona har ellers en klausul, der giver de spanske mestre muligheden for at hente 28-årige Marcus Rashford permanent for 225 millioner kroner.
Ifølge The Times har FC Barcelona dog indikeret over for Manchester United, at de kun er indstillet på at betale halvdelen af dette beløb for den engelske offensivspiller.
Spaniernes behov for at hente Marcus Rashford er blevet mindre akut, efter at man i sidste uge hentede en anden englænder, Anthony Gordon, for 600 millioner kroner i Newcastle United.
Daily Mirror beskriver FC Barcelonas beslutning som ‘en hovedpine’ for Manchester United, der gerne havde set Rashfords fremtid afklaret inden VM, da ‘de røde djævle’ har flere indkøb, de gerne vil have plads snarest muligt. Ifølge Daily Mirror har Manchester United afvist FC Barcelonas tilbud om en lavere pris eller en ny lejeaftale.
Daily Mirror skriver endvidere, at både Arsenal, Chelsea, Newcastle og Tottenham alle holder skarpt øje med Marcus Rashford. I udgangspunktet menes Manchester United dog at være tilbageholdende med at sælge kantspilleren til en Premier League-rival.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER