Christian Eriksen har ikke meldt noget konkret ud om fremtiden, selvom det for nogle uger siden kom ud i flere store medier, at den danske landsholdsstjerne skulle have modtaget et kontrakttilbud fra Manchester United.
Og den tidligere Tottenham- og Inter-stjerne har da også mange gode grunde til at vende tommelfingeren nedad overfor Manchester-klubben. Sådan lyder det nu fra den tidligere Crystal Palace-ejer Simon Jordan, der i dag fungerer som ekspert hos Talksport.
– Spørgsmålet om, hvorvidt Eriksen skal tage til Manchester United, er interessant. For Manchester United befinder sig i en usikker situation. Eriksen har haft utrolig stor succes i Brentford, i den ende af tabellen, hvor man kæmper for overlevelse. Han gjorde en rigtig stor forskel på et hold, der var på vej nedad bakke, siger Simon Jordan således.
– Og selvom Manchester United selvfølgelig er i tilbagegang, så et vil et skifte til Manchester United, med den evolution eller revolution eller hvad Ten Hag nu kommer til at levere, betyde, at han måske ikke kommer til at blive den mest centrale spiller i projektet.
– Så jeg er ikke helt sikker på, hvorfor han skulle afvise Manchester United, men jeg er heller ikke fuldstændig sikker på, at det er det rette skifte.
Simon Jordan opfordrer således Christian Eriksen til at tage sig god tid med sin beslutningsproces.
– Brentford gav ham en mulighed, og den greb han. Han bør tænke sig meget grundigt om på det her stadie af hans karriere, i forhold til hvad der er rigtigt, både i forhold til integritet og også i forhold til det fysiske, mentale og det antal af kampe, han ønsker at spille.
Ifølge Simon Jordan vil det være et stort plus for Manchester United at hente en spiller med Christian Eriksens kvaliteter. Eksperten peger således på, at Manchester-klubben ikke har den samme tiltrækningskraft, som klubben engang havde.
– Jeg mener ikke, at man bør se på klubben, som Manchester United var i gamle dage, sådan 'hvordan kan man afvise Manchester United?' Der er mange, mange grunde til at afvise Manchester United, for i sidste ende har de hold, som, måske helt nede fra maskinrummet, har brug for en genopbygning, siger Jordan.
Ifølge den engelske avis Daily Mirror afventer Christian Eriksen situationen i Manchester United, før danskeren tager en beslutning om fremtiden. Det kan du læse om HER.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
MEDIE
Overraskende skifte lurer
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
INTERVIEW