– Der er mange, mange grunde til at afvise Man Utd

Det vil ikke være en specielt opsigtsvækkende beslutning, hvis Christian Eriksen ender med afvise Manchester United. Sådan lyder det nu fra Crystal Palaces tidligere ejer, Simon Jordan.



Christian Eriksen har ikke meldt noget konkret ud om fremtiden, selvom det for nogle uger siden kom ud i flere store medier, at den danske landsholdsstjerne skulle have modtaget et kontrakttilbud fra Manchester United. 

Og den tidligere Tottenham- og Inter-stjerne har da også mange gode grunde til at vende tommelfingeren nedad overfor Manchester-klubben. Sådan lyder det nu fra den tidligere Crystal Palace-ejer Simon Jordan, der i dag fungerer som ekspert hos Talksport

– Spørgsmålet om, hvorvidt Eriksen skal tage til Manchester United, er interessant. For Manchester United befinder sig i en usikker situation. Eriksen har haft utrolig stor succes i Brentford, i den ende af tabellen, hvor man kæmper for overlevelse. Han gjorde en rigtig stor forskel på et hold, der var på vej nedad bakke, siger Simon Jordan således. 

– Og selvom Manchester United selvfølgelig er i tilbagegang, så et vil et skifte til Manchester United, med den evolution eller revolution eller hvad Ten Hag nu kommer til at levere, betyde, at han måske ikke kommer til at blive den mest centrale spiller i projektet. 

– Så jeg er ikke helt sikker på, hvorfor han skulle afvise Manchester United, men jeg er heller ikke fuldstændig sikker på, at det er det rette skifte. 

Simon Jordan opfordrer således Christian Eriksen til at tage sig god tid med sin beslutningsproces.

– Brentford gav ham en mulighed, og den greb han. Han bør tænke sig meget grundigt om på det her stadie af hans karriere, i forhold til hvad der er rigtigt, både i forhold til integritet og også i forhold til det fysiske, mentale og det antal af kampe, han ønsker at spille.  

Ifølge Simon Jordan vil det være et stort plus for Manchester United at hente en spiller med Christian Eriksens kvaliteter. Eksperten peger således på, at Manchester-klubben ikke har den samme tiltrækningskraft, som klubben engang havde. 

– Jeg mener ikke, at man bør se på klubben, som Manchester United var i gamle dage, sådan 'hvordan kan man afvise Manchester United?' Der er mange, mange grunde til at afvise Manchester United, for i sidste ende har de hold, som, måske helt nede fra maskinrummet, har brug for en genopbygning, siger Jordan.

Ifølge den engelske avis Daily Mirror afventer Christian Eriksen situationen i Manchester United, før danskeren tager en beslutning om fremtiden. Det kan du læse om HER.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

‘Så brænder hele København ned’

Fik blackout på Brøndby Stadion

Fyrer landstræner to måneder før VM

Her spiller Lasse Schöne i dag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Det er aldrig sket før



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Fifa kritiserer transportpriser under

Steve Cooper storroser stjerne

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

OB siger farvel til seks spillere

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Chelsea – Manchester United

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Kan koste Brøndby flere millioner



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Nu klager FC Barcelona igen

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Ringet op af Brøndby-træner

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Helt vild med Brøndby-profil

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Bo Svensson fremhæver FCK-profil