Derfor solgte Man City brandvarme Cole Palmer

Pep Guardiola forklarede for nylig, hvorfor Manchester City i sommer solgte Cole Palmer, der lige nu brillerer i Chelsea.



Han er velsagtens Premier Leagues mest formstærke spiller, Cole Palmer.

Utrolige 10 mål og to assister er det blevet i hans seneste fem kampe for Chelsea, og det engelske stjernefrø står noteret for hele 20 mål og ni oplæg i 28 ligakampe siden sommerskiftet fra Manchester City.

Derfor kan man spørge sig selv, hvorfor i alverden Manchester City gik med til at sende Cole Palmer til Chelsea for 350 millioner kroner.

Men det gav cheftræner Pep Guardiola svaret på tilbage i februar: Den 21-årige englænder ville have spilletid, og det kunne ikke garanteres i Manchester City.

– For unge spillere ønsker vi altid, at de bliver, men det er normalt. Efter to eller tre sæsoner ville han have flere minutter, end han fik sidste sæson. Det forstår jeg fuldt ud. Hvis Palmer havde fået de minutter, jeg gav til Phil (Foden) fra begyndelsen, ville Cole Palmer være her – men jeg gav dem ikke til ham. Det er mit ansvar.

– Hvorfor? På grund af Bernardo (Silva), Riyad (Mahrez), Phil (Foden). På det tidspunkt valgte jeg de andre.

– Efter en sæson er det okay, og også den anden sæson, men i den tredje sæson er det mere, “Åh gutter, jeg vil spille, jeg vil ikke sidde på bænken”.

– Det er normalt. Det forstår vi som klub. Vi fik et tilbud fra en utrolig topklub som Chelsea, og jeg er virkelig glad for ham. I alle klubber sker den slags ting, sagde Pep Guardiola i februar ifølge Independent.

Cole Palmer kom igennem Manchester Citys ungdomsrækker og nåede også at spille 41 kampe for den engelske topklub. Langt de færreste var dog som starter. 





LIVE

LIVE: Fraværende inden FCK-brag

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Andreas Christensen afviser tilbud

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Leverkusen – Bayern

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Den største genistreg i Superligaen?

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF