Desperate Newcastle: Vil sælge for 600 mio. i dag

Den engelske topklub er ved at sælge to spillere, og det skal ske i dag.



Den engelske klub Newcastle United har saudiske PIF bag sig, men trods en ejerkreds med milliarder og atter milliarder af penge er Premier League-klubben tvunget til at sælge spillere.

Og det skal ske inden for få timer.

"The Magpies" har – som andre engelske klubber – resten af dagen til at få styr på finanserne for regnskabsåret, der slutter i dag, den 30. juni, og for Newcastles vedkommende er salg af spillere afgørende for, at man kan leve op til reglerne om finansielt fair play.

Faktisk er Newcastle United så presset, at det ikke kun er Yankuba Minteh, som er på vej videre.

Newcastle United er enig med Brighton om at sælge det tidligere OB-es Yankuba Minteh, og den handel sikrer Newcastle 290 millioner kroner. Også det egenudviklede midtbanetalent Elliot Anderson er på vej videre.

Den 21-årige midtbanespiller, der kan repræsentere både England og Skotland, meldes på vej til Nottingham Forest. Ifølge mange engelske medier er Newcastle og Forest enige om en pris, der sikrer Newcastle United 310 millioner kroner for spilleren. Og han skal også være interesseret i at skifte væk fra sin barndomsklub, fordi han står til en meget, meget attraktiv lønpakke i Nottingham Forest.

Også den aftale skal falde på plads i dag.

Samlet står Newcastle altså til 600 millioner kroner. Lidt procenter af Minteh-transferen skal Eddie Howes klub dog sende videre til OB, men ellers kan de mange millioner bogføres i regnskabet.

Regnskabsteknisk foregår transfers på den måde, at et salg bogføres 100 procent med det samme, mens et køb af en spiller spredes ud over kontraktlængden på spilleren. Altså vil et salg på 100 millioner kroner og et køb på 100 millioner kroner inklusiv lønpakke på en femårig aftale ikke se ens ud i regnskabet. De 100 millioner for et salg vil gå direkte ind i regnskabet, mens de 100 millioner kroner for et køb af en spiller vil tælle 20 millioner i regnskabet i hvert af de fem år, kontrakten løber.

Konsekvensen af ikke at have styr på økonomien er en mulig pointstraf, som man blandt andet så Everton blive ramt af i sidste sæson i Premier League.

En sådan skulle Newcastle United være instillet på at få, men nu ser det ud til, at man alligevel lever op til reglerne og kan lukke regnskabsåret tilfredsstillende. Herefter kan Newcastle begynde at handle ind til den kommende sæson i Premier League.





Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater


‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Begrænset spilletid: ‘Det giver god mening’

Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF

På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’

Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker

Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

Tog smutvej – Billing er overrasket

Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid

‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’

Jens Stage med overraskende transfer-melding

Jon Dahl til samtale i engelsk klub

Talentfabrik scouter Chiakha og Flø

Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter

Stjerne roser: ‘Den bedste spiller i Superligaen’

– Kraftedeme det sidste jeg gider

Afslører transferhistorie om Christian Eriksen

Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

Superliga-løgn

Brian Riemer bekymret for dansk stjerne

Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner

‘En selvforskyldt katastrofe’

Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM

Revser Superligaklub: ‘Patienten var død!’

Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’

Langer ud efter Seier: ‘Det er helt uhørt’

Jens Stage: ‘Det er jeg ikke glad for’

Målmand efter Jon Dahl-fyring: Føler stort ansvar

‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’

Premier Leagues bundprop henter ny træner

Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig

VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller

Jonas Vingegaard kan vinde stor pris

Tidligere Chelsea-stjerne indlagt

Målfattigt i Manchester

Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud

Schöne anbefaler topklub: Ansæt Ten Hag

Nordkorea kan bruge det til propaganda

Yamal melder afbud – nu får Barcelona kritik

Afsløring: Tilbyder Jacob Ambæk ny kontrakt