Desperate Newcastle: Vil sælge for 600 mio. i dag

Den engelske topklub er ved at sælge to spillere, og det skal ske i dag.



Den engelske klub Newcastle United har saudiske PIF bag sig, men trods en ejerkreds med milliarder og atter milliarder af penge er Premier League-klubben tvunget til at sælge spillere.

Og det skal ske inden for få timer.

"The Magpies" har – som andre engelske klubber – resten af dagen til at få styr på finanserne for regnskabsåret, der slutter i dag, den 30. juni, og for Newcastles vedkommende er salg af spillere afgørende for, at man kan leve op til reglerne om finansielt fair play.

Faktisk er Newcastle United så presset, at det ikke kun er Yankuba Minteh, som er på vej videre.

Newcastle United er enig med Brighton om at sælge det tidligere OB-es Yankuba Minteh, og den handel sikrer Newcastle 290 millioner kroner. Også det egenudviklede midtbanetalent Elliot Anderson er på vej videre.

Den 21-årige midtbanespiller, der kan repræsentere både England og Skotland, meldes på vej til Nottingham Forest. Ifølge mange engelske medier er Newcastle og Forest enige om en pris, der sikrer Newcastle United 310 millioner kroner for spilleren. Og han skal også være interesseret i at skifte væk fra sin barndomsklub, fordi han står til en meget, meget attraktiv lønpakke i Nottingham Forest.

Også den aftale skal falde på plads i dag.

Samlet står Newcastle altså til 600 millioner kroner. Lidt procenter af Minteh-transferen skal Eddie Howes klub dog sende videre til OB, men ellers kan de mange millioner bogføres i regnskabet.

Regnskabsteknisk foregår transfers på den måde, at et salg bogføres 100 procent med det samme, mens et køb af en spiller spredes ud over kontraktlængden på spilleren. Altså vil et salg på 100 millioner kroner og et køb på 100 millioner kroner inklusiv lønpakke på en femårig aftale ikke se ens ud i regnskabet. De 100 millioner for et salg vil gå direkte ind i regnskabet, mens de 100 millioner kroner for et køb af en spiller vil tælle 20 millioner i regnskabet i hvert af de fem år, kontrakten løber.

Konsekvensen af ikke at have styr på økonomien er en mulig pointstraf, som man blandt andet så Everton blive ramt af i sidste sæson i Premier League.

En sådan skulle Newcastle United være instillet på at få, men nu ser det ud til, at man alligevel lever op til reglerne og kan lukke regnskabsåret tilfredsstillende. Herefter kan Newcastle begynde at handle ind til den kommende sæson i Premier League.





Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Kalder tronskifte i Danmark

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

FC Nordsjælland – AGF



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Bombe på vej i Real Madrid?

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Arsenal skal til Danmark

Kæmpekøb retur til FC København?

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Sønderjyske – FC Midtjylland

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

FC Midtjylland-spiller stukket ned



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr