Desperate Newcastle: Vil sælge for 600 mio. i dag

Den engelske topklub er ved at sælge to spillere, og det skal ske i dag.



Den engelske klub Newcastle United har saudiske PIF bag sig, men trods en ejerkreds med milliarder og atter milliarder af penge er Premier League-klubben tvunget til at sælge spillere.

Og det skal ske inden for få timer.

"The Magpies" har – som andre engelske klubber – resten af dagen til at få styr på finanserne for regnskabsåret, der slutter i dag, den 30. juni, og for Newcastles vedkommende er salg af spillere afgørende for, at man kan leve op til reglerne om finansielt fair play.

Faktisk er Newcastle United så presset, at det ikke kun er Yankuba Minteh, som er på vej videre.

Newcastle United er enig med Brighton om at sælge det tidligere OB-es Yankuba Minteh, og den handel sikrer Newcastle 290 millioner kroner. Også det egenudviklede midtbanetalent Elliot Anderson er på vej videre.

Den 21-årige midtbanespiller, der kan repræsentere både England og Skotland, meldes på vej til Nottingham Forest. Ifølge mange engelske medier er Newcastle og Forest enige om en pris, der sikrer Newcastle United 310 millioner kroner for spilleren. Og han skal også være interesseret i at skifte væk fra sin barndomsklub, fordi han står til en meget, meget attraktiv lønpakke i Nottingham Forest.

Også den aftale skal falde på plads i dag.

Samlet står Newcastle altså til 600 millioner kroner. Lidt procenter af Minteh-transferen skal Eddie Howes klub dog sende videre til OB, men ellers kan de mange millioner bogføres i regnskabet.

Regnskabsteknisk foregår transfers på den måde, at et salg bogføres 100 procent med det samme, mens et køb af en spiller spredes ud over kontraktlængden på spilleren. Altså vil et salg på 100 millioner kroner og et køb på 100 millioner kroner inklusiv lønpakke på en femårig aftale ikke se ens ud i regnskabet. De 100 millioner for et salg vil gå direkte ind i regnskabet, mens de 100 millioner kroner for et køb af en spiller vil tælle 20 millioner i regnskabet i hvert af de fem år, kontrakten løber.

Konsekvensen af ikke at have styr på økonomien er en mulig pointstraf, som man blandt andet så Everton blive ramt af i sidste sæson i Premier League.

En sådan skulle Newcastle United være instillet på at få, men nu ser det ud til, at man alligevel lever op til reglerne og kan lukke regnskabsåret tilfredsstillende. Herefter kan Newcastle begynde at handle ind til den kommende sæson i Premier League.



Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Fælder dom over Norwich-danskere

Dansker fremhæves af stort tysk medie

‘Den værste transfer nogensinde’

FC København misser denne midtbane-stjerne

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Raser over dansk stjerne

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Dorgu blev helten for Manchester United

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Presset Frank: Her er vores store problem

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Eriksen med kontant udmelding

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

City-ejer sælger klub

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Det har taget røven på Steve Cooper

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Forlænger med to Superliga-talenter

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Overvejer Mathias Jensen-køb

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Salah blev helten for Egypten

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Her er planen for januars transfervindue

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

Klart ønske fra Ruben Amorim

AFCON inviterer til gratis fodbold

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Det er til dumpekarakter

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen