Desperate Newcastle: Vil sælge for 600 mio. i dag

Den engelske topklub er ved at sælge to spillere, og det skal ske i dag.



Den engelske klub Newcastle United har saudiske PIF bag sig, men trods en ejerkreds med milliarder og atter milliarder af penge er Premier League-klubben tvunget til at sælge spillere.

Og det skal ske inden for få timer.

"The Magpies" har – som andre engelske klubber – resten af dagen til at få styr på finanserne for regnskabsåret, der slutter i dag, den 30. juni, og for Newcastles vedkommende er salg af spillere afgørende for, at man kan leve op til reglerne om finansielt fair play.

Faktisk er Newcastle United så presset, at det ikke kun er Yankuba Minteh, som er på vej videre.

Newcastle United er enig med Brighton om at sælge det tidligere OB-es Yankuba Minteh, og den handel sikrer Newcastle 290 millioner kroner. Også det egenudviklede midtbanetalent Elliot Anderson er på vej videre.

Den 21-årige midtbanespiller, der kan repræsentere både England og Skotland, meldes på vej til Nottingham Forest. Ifølge mange engelske medier er Newcastle og Forest enige om en pris, der sikrer Newcastle United 310 millioner kroner for spilleren. Og han skal også være interesseret i at skifte væk fra sin barndomsklub, fordi han står til en meget, meget attraktiv lønpakke i Nottingham Forest.

Også den aftale skal falde på plads i dag.

Samlet står Newcastle altså til 600 millioner kroner. Lidt procenter af Minteh-transferen skal Eddie Howes klub dog sende videre til OB, men ellers kan de mange millioner bogføres i regnskabet.

Regnskabsteknisk foregår transfers på den måde, at et salg bogføres 100 procent med det samme, mens et køb af en spiller spredes ud over kontraktlængden på spilleren. Altså vil et salg på 100 millioner kroner og et køb på 100 millioner kroner inklusiv lønpakke på en femårig aftale ikke se ens ud i regnskabet. De 100 millioner for et salg vil gå direkte ind i regnskabet, mens de 100 millioner kroner for et køb af en spiller vil tælle 20 millioner i regnskabet i hvert af de fem år, kontrakten løber.

Konsekvensen af ikke at have styr på økonomien er en mulig pointstraf, som man blandt andet så Everton blive ramt af i sidste sæson i Premier League.

En sådan skulle Newcastle United være instillet på at få, men nu ser det ud til, at man alligevel lever op til reglerne og kan lukke regnskabsåret tilfredsstillende. Herefter kan Newcastle begynde at handle ind til den kommende sæson i Premier League.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-spiller får fem karantænedage

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

FC Barcelona køber VM-angriber



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Schweiz – Canada

West Ham opfordres til at hente dansk bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Midtjylland forlænger med stort talent

Skotland – Brasilien