Den engelske klub Newcastle United har saudiske PIF bag sig, men trods en ejerkreds med milliarder og atter milliarder af penge er Premier League-klubben tvunget til at sælge spillere.
Og det skal ske inden for få timer.
"The Magpies" har – som andre engelske klubber – resten af dagen til at få styr på finanserne for regnskabsåret, der slutter i dag, den 30. juni, og for Newcastles vedkommende er salg af spillere afgørende for, at man kan leve op til reglerne om finansielt fair play.
Faktisk er Newcastle United så presset, at det ikke kun er Yankuba Minteh, som er på vej videre.
Newcastle United er enig med Brighton om at sælge det tidligere OB-es Yankuba Minteh, og den handel sikrer Newcastle 290 millioner kroner. Også det egenudviklede midtbanetalent Elliot Anderson er på vej videre.
Den 21-årige midtbanespiller, der kan repræsentere både England og Skotland, meldes på vej til Nottingham Forest. Ifølge mange engelske medier er Newcastle og Forest enige om en pris, der sikrer Newcastle United 310 millioner kroner for spilleren. Og han skal også være interesseret i at skifte væk fra sin barndomsklub, fordi han står til en meget, meget attraktiv lønpakke i Nottingham Forest.
Også den aftale skal falde på plads i dag.
Samlet står Newcastle altså til 600 millioner kroner. Lidt procenter af Minteh-transferen skal Eddie Howes klub dog sende videre til OB, men ellers kan de mange millioner bogføres i regnskabet.
Regnskabsteknisk foregår transfers på den måde, at et salg bogføres 100 procent med det samme, mens et køb af en spiller spredes ud over kontraktlængden på spilleren. Altså vil et salg på 100 millioner kroner og et køb på 100 millioner kroner inklusiv lønpakke på en femårig aftale ikke se ens ud i regnskabet. De 100 millioner for et salg vil gå direkte ind i regnskabet, mens de 100 millioner kroner for et køb af en spiller vil tælle 20 millioner i regnskabet i hvert af de fem år, kontrakten løber.
Konsekvensen af ikke at have styr på økonomien er en mulig pointstraf, som man blandt andet så Everton blive ramt af i sidste sæson i Premier League.
En sådan skulle Newcastle United være instillet på at få, men nu ser det ud til, at man alligevel lever op til reglerne og kan lukke regnskabsåret tilfredsstillende. Herefter kan Newcastle begynde at handle ind til den kommende sæson i Premier League.
NYHEDER
Storsejr til Spanien – meget tæt på VM
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
Her kan du se Danmark mod Belarus
TOPNYHED
Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus
GOG buldrer forbi bundhold
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
Belgien skuffer mod Kasakhstan
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
TOPNYHED
“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
Medie med Kamil Grabara-afsløring
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
TOPNYHED
Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne
AVIS
Glimrende nyt om Chido Obi
Landstræner uenig med Ronaldo
NYHEDER
Klar besked: Glem det, Thomas Frank!
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
Superliga-profil får trænerlicens
HELT VILDT
Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
Chok i OB – siger op efter seks dage
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
NYHEDER
Advarer mod at undervurdere Belarus
Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
Danmark jagter pligtsejr over Belarus
INTERVIEW
FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder
TOPNYHED
Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark
Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussere kan rejse sig i Parken
NYHEDER
Færøernes VM-drøm slukket
NYHEDER
Ståle Solbakken sender advarsel
HELT VILDT
Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark
NYHEDER