Desperate Newcastle: Vil sælge for 600 mio. i dag

Den engelske topklub er ved at sælge to spillere, og det skal ske i dag.



Den engelske klub Newcastle United har saudiske PIF bag sig, men trods en ejerkreds med milliarder og atter milliarder af penge er Premier League-klubben tvunget til at sælge spillere.

Og det skal ske inden for få timer.

"The Magpies" har – som andre engelske klubber – resten af dagen til at få styr på finanserne for regnskabsåret, der slutter i dag, den 30. juni, og for Newcastles vedkommende er salg af spillere afgørende for, at man kan leve op til reglerne om finansielt fair play.

Faktisk er Newcastle United så presset, at det ikke kun er Yankuba Minteh, som er på vej videre.

Newcastle United er enig med Brighton om at sælge det tidligere OB-es Yankuba Minteh, og den handel sikrer Newcastle 290 millioner kroner. Også det egenudviklede midtbanetalent Elliot Anderson er på vej videre.

Den 21-årige midtbanespiller, der kan repræsentere både England og Skotland, meldes på vej til Nottingham Forest. Ifølge mange engelske medier er Newcastle og Forest enige om en pris, der sikrer Newcastle United 310 millioner kroner for spilleren. Og han skal også være interesseret i at skifte væk fra sin barndomsklub, fordi han står til en meget, meget attraktiv lønpakke i Nottingham Forest.

Også den aftale skal falde på plads i dag.

Samlet står Newcastle altså til 600 millioner kroner. Lidt procenter af Minteh-transferen skal Eddie Howes klub dog sende videre til OB, men ellers kan de mange millioner bogføres i regnskabet.

Regnskabsteknisk foregår transfers på den måde, at et salg bogføres 100 procent med det samme, mens et køb af en spiller spredes ud over kontraktlængden på spilleren. Altså vil et salg på 100 millioner kroner og et køb på 100 millioner kroner inklusiv lønpakke på en femårig aftale ikke se ens ud i regnskabet. De 100 millioner for et salg vil gå direkte ind i regnskabet, mens de 100 millioner kroner for et køb af en spiller vil tælle 20 millioner i regnskabet i hvert af de fem år, kontrakten løber.

Konsekvensen af ikke at have styr på økonomien er en mulig pointstraf, som man blandt andet så Everton blive ramt af i sidste sæson i Premier League.

En sådan skulle Newcastle United være instillet på at få, men nu ser det ud til, at man alligevel lever op til reglerne og kan lukke regnskabsåret tilfredsstillende. Herefter kan Newcastle begynde at handle ind til den kommende sæson i Premier League.





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Lewandowski forlader FC Barcelona



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Celtic er mester efter vildt drama

Ny offensiv transfer i FCN?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FC København – Randers FC

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Chelsea – Manchester City

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

FC Fredericia – Silkeborg IF

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Manchester United – Nottingham Forest

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper