Manchester City blev fredag idømt en bøde på £25 millioner samt udelukkelse fra Champions League i to sæsoner, da UEFA fandt de engelske mestre skyldige i at have brudt Financial Fair Play-reglementet (FFP).
The Citizens nægter sig skyldige og appellerer dommen til den Internationale Sportsdomstol, CAS, men bliver de ikke frifundet her, kan de i værste tilfældet blive tvangsnedrykket til League Two – den fjerdebedste division i England.
Premier League-organisationen fører nemlig sin egen undersøgelse af klubbens mulige brud på FFP-reglerne, og medier som The Independent skriver, at den mest sandsynlige straf vil blive en pointreduktion.
Det kan føre til, at Manchester City potentielt må overdrage mesterskabet fra 2011/12-sæsonen eller 2013/14-sæsonen, da UEFA har fundet dem skyldige i at have brudt fodboldforbundets finansielle regler mellem 2012-2016.
Men det er ikke den værste straf. Premier League har nemlig for nyligt indført en regel, hvor Premier League-klubber, der bliver fundet skyldige i at have brudt loven og FFP-reglerne, vil blive tvangsnedrykket til League Two.
Det skriver The Independent, der dog nævner det som en “usandsynlig” straf.
Men helt så usandsynligt er det måske ikke, skriver Daily Mirrors Mo Chatra, der specialiserer sig i fodboldfinanserne.
Manchester City er af UEFA blevet fundet skyldige i at have løjet og overdrevet i om indtægterne, som klubben tjente på sine sponsoraftaler. Men det er potentielt ikke kun et brud på FFP-reglerne, men også et brud på loven i Storbritannien, skriver Mo Chatra.
– At falsificere sine regnskaber eller lave falske regnskaber er kriminelt i Storbritannien. Har Manchester City omarbejdet eller falsificeret regnskaberne for at fremstå bedre, er det et brud på loven, skriver Daily Mirror-journalisten.
– Bliver City fundet skyldige i dette, er en forvaringsdom en mulighed, mens en potentiel bortvisning fra Premier League næsten vil være en uundgåelighed.
Skal man tro Chatra, så risikerer Manchester City altså ikke kun at blive straffet af UEFA og potentielt Premier League, men også af det engelske politi og skattemyndigheder.
I værste fald kan det betyde, at klubben må starte forfra i League Two. Mo Chatra får det i hvert fald til at lyde som om, at klubben næsten med garanti vil blive tvangsnedrykket, medmindre man få omstødt dommen eller blive frifundet.
Ergo er der ekstremt meget på spil med klubbens appelsag.
Conrad Harder assisterer i nederlag
MEDIE
Vildt skifte i Superligaen?
EKSKLUSIVT
Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen
MEDIE
Forhandler med Pione Sisto
MEDIE
Jacob Neestrup spøger i denne klub
MEDIE
FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit
Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator
TOPNYHED
Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
Anbefaler FC Midtjylland til alle
TOPNYHED
Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller
TOPNYHED
OB-boss med spændende transferbesked
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
MEDIE
Brøndby afvist
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil
Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret
NYHEDER
Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
NYHEDER
– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
NYHEDER
Rune deler video: ‘Super svært at gå’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha
MEDIE
Bayern München har Superliga-stjerne på blokken
TOPNYHED
Neestrup erkender FCM-misundelse
NYHEDER
Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
TIPSBLADET SPECIAL
Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
FANKLUBBEN
Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
NYHEDER
Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne
MEDIE
Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video
Køb billet til FC København i Champions League
MEDIE
Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri
NYHEDER
Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France
Indkalder Salah til afgørende samtale
Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK
Vildt! Dansk rekordår i Europa
FCM-helt fremhæver Duncan
DAGENS SPILFORSLAG
Pointdeling i vestfransk derby
NYHEDER
Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter
MEDIE
