Mere dårligt nyt: Manchester City kan blive tvangsnedrykket til League Two

Adskillige engelske medier skriver, at Manchester City i værste tilfælde kan blive tvangsnedrykket til League Two som straf for bruddet på Financial Fair Play-reglerne.



Manchester City blev fredag idømt en bøde på £25 millioner samt udelukkelse fra Champions League i to sæsoner, da UEFA fandt de engelske mestre skyldige i at have brudt Financial Fair Play-reglementet (FFP).

The Citizens nægter sig skyldige og appellerer dommen til den Internationale Sportsdomstol, CAS, men bliver de ikke frifundet her, kan de i værste tilfældet blive tvangsnedrykket til League Two –  den fjerdebedste division i England.

Premier League-organisationen fører nemlig sin egen undersøgelse af klubbens mulige brud på FFP-reglerne, og medier som The Independent skriver, at den mest sandsynlige straf vil blive en pointreduktion.

Det kan føre til, at Manchester City potentielt må overdrage mesterskabet fra 2011/12-sæsonen eller 2013/14-sæsonen, da UEFA har fundet dem skyldige i at have brudt fodboldforbundets finansielle regler mellem 2012-2016.

Men det er ikke den værste straf. Premier League har nemlig for nyligt indført en regel, hvor Premier League-klubber, der bliver fundet skyldige i at have brudt loven og FFP-reglerne,  vil blive tvangsnedrykket til League Two.

Det skriver The Independent, der dog nævner det som en “usandsynlig” straf.

Men helt så usandsynligt er det måske ikke, skriver Daily Mirrors Mo Chatra, der specialiserer sig i fodboldfinanserne.

Manchester City er af UEFA blevet fundet skyldige i at have løjet og overdrevet i om indtægterne, som klubben tjente på sine sponsoraftaler.  Men det er potentielt ikke kun et brud på FFP-reglerne, men også et brud på loven i Storbritannien, skriver Mo Chatra.

– At falsificere sine regnskaber eller lave falske regnskaber er kriminelt i Storbritannien. Har Manchester City omarbejdet eller falsificeret regnskaberne for at fremstå bedre, er det et brud på loven, skriver Daily Mirror-journalisten.

– Bliver City fundet skyldige i dette, er en forvaringsdom en mulighed, mens en potentiel bortvisning fra Premier League næsten vil være en uundgåelighed.

Skal man tro Chatra, så risikerer Manchester City altså ikke kun at blive straffet af UEFA og potentielt Premier League, men også af det engelske politi og skattemyndigheder.

I værste fald kan det betyde, at klubben må starte forfra i League Two. Mo Chatra får det i hvert fald til at lyde som om, at klubben næsten med garanti vil blive tvangsnedrykket, medmindre man få omstødt dommen eller blive frifundet.

Ergo er der ekstremt meget på spil med klubbens appelsag.



Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere 

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!

Erstatter han Andreas Christensen?

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Eriksen ude med hård kritik

Italienske medier hylder ham

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Fælder hård Schmeichel-dom

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

Fælder dom over Norwich-danskere

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Rystet efter kollision med dansker: Chokerende

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Forlænger med stort angriber-talent

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”

Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han

Arsenal tager førstepladsen tilbage

Liverpool vinder – endelig scorede stjernen

Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime