Manchester City blev fredag idømt en bøde på £25 millioner samt udelukkelse fra Champions League i to sæsoner, da UEFA fandt de engelske mestre skyldige i at have brudt Financial Fair Play-reglementet (FFP).
The Citizens nægter sig skyldige og appellerer dommen til den Internationale Sportsdomstol, CAS, men bliver de ikke frifundet her, kan de i værste tilfældet blive tvangsnedrykket til League Two – den fjerdebedste division i England.
Premier League-organisationen fører nemlig sin egen undersøgelse af klubbens mulige brud på FFP-reglerne, og medier som The Independent skriver, at den mest sandsynlige straf vil blive en pointreduktion.
Det kan føre til, at Manchester City potentielt må overdrage mesterskabet fra 2011/12-sæsonen eller 2013/14-sæsonen, da UEFA har fundet dem skyldige i at have brudt fodboldforbundets finansielle regler mellem 2012-2016.
Men det er ikke den værste straf. Premier League har nemlig for nyligt indført en regel, hvor Premier League-klubber, der bliver fundet skyldige i at have brudt loven og FFP-reglerne, vil blive tvangsnedrykket til League Two.
Det skriver The Independent, der dog nævner det som en “usandsynlig” straf.
Men helt så usandsynligt er det måske ikke, skriver Daily Mirrors Mo Chatra, der specialiserer sig i fodboldfinanserne.
Manchester City er af UEFA blevet fundet skyldige i at have løjet og overdrevet i om indtægterne, som klubben tjente på sine sponsoraftaler. Men det er potentielt ikke kun et brud på FFP-reglerne, men også et brud på loven i Storbritannien, skriver Mo Chatra.
– At falsificere sine regnskaber eller lave falske regnskaber er kriminelt i Storbritannien. Har Manchester City omarbejdet eller falsificeret regnskaberne for at fremstå bedre, er det et brud på loven, skriver Daily Mirror-journalisten.
– Bliver City fundet skyldige i dette, er en forvaringsdom en mulighed, mens en potentiel bortvisning fra Premier League næsten vil være en uundgåelighed.
Skal man tro Chatra, så risikerer Manchester City altså ikke kun at blive straffet af UEFA og potentielt Premier League, men også af det engelske politi og skattemyndigheder.
I værste fald kan det betyde, at klubben må starte forfra i League Two. Mo Chatra får det i hvert fald til at lyde som om, at klubben næsten med garanti vil blive tvangsnedrykket, medmindre man få omstødt dommen eller blive frifundet.
Ergo er der ekstremt meget på spil med klubbens appelsag.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
NYHEDER
Dansker hyldes for sin form – her er prisen
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
MEDIE
631 millioner kroner
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
HELT VILDT
Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
Medier revser Real Madrid-træner
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
Dansk drømmehug i Serie A
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
INTERVIEW
Voldsomt interview: Her er Neestrups svar
MEDIE
Hasteindkaldt til ‘krisemøde’
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
NYHEDER
FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet
‘Det er tæt på uforklarligt’
TOPNYHED
Fuld opbakning til Jacob Neestrup
Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner
DAGENS SPILFORSLAG
Whites afliver Black Cats i Leeds
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
NYHEDER
VM-billetter på vild himmelflugt
TOPNYHED
FC Midtjylland med politianmeldelse
NYHEDER
‘Vi kiggede os selv i spejlet’
Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
