Mere dårligt nyt: Manchester City kan blive tvangsnedrykket til League Two

Adskillige engelske medier skriver, at Manchester City i værste tilfælde kan blive tvangsnedrykket til League Two som straf for bruddet på Financial Fair Play-reglerne.



Manchester City blev fredag idømt en bøde på £25 millioner samt udelukkelse fra Champions League i to sæsoner, da UEFA fandt de engelske mestre skyldige i at have brudt Financial Fair Play-reglementet (FFP).

The Citizens nægter sig skyldige og appellerer dommen til den Internationale Sportsdomstol, CAS, men bliver de ikke frifundet her, kan de i værste tilfældet blive tvangsnedrykket til League Two –  den fjerdebedste division i England.

Premier League-organisationen fører nemlig sin egen undersøgelse af klubbens mulige brud på FFP-reglerne, og medier som The Independent skriver, at den mest sandsynlige straf vil blive en pointreduktion.

Det kan føre til, at Manchester City potentielt må overdrage mesterskabet fra 2011/12-sæsonen eller 2013/14-sæsonen, da UEFA har fundet dem skyldige i at have brudt fodboldforbundets finansielle regler mellem 2012-2016.

Men det er ikke den værste straf. Premier League har nemlig for nyligt indført en regel, hvor Premier League-klubber, der bliver fundet skyldige i at have brudt loven og FFP-reglerne,  vil blive tvangsnedrykket til League Two.

Det skriver The Independent, der dog nævner det som en “usandsynlig” straf.

Men helt så usandsynligt er det måske ikke, skriver Daily Mirrors Mo Chatra, der specialiserer sig i fodboldfinanserne.

Manchester City er af UEFA blevet fundet skyldige i at have løjet og overdrevet i om indtægterne, som klubben tjente på sine sponsoraftaler.  Men det er potentielt ikke kun et brud på FFP-reglerne, men også et brud på loven i Storbritannien, skriver Mo Chatra.

– At falsificere sine regnskaber eller lave falske regnskaber er kriminelt i Storbritannien. Har Manchester City omarbejdet eller falsificeret regnskaberne for at fremstå bedre, er det et brud på loven, skriver Daily Mirror-journalisten.

– Bliver City fundet skyldige i dette, er en forvaringsdom en mulighed, mens en potentiel bortvisning fra Premier League næsten vil være en uundgåelighed.

Skal man tro Chatra, så risikerer Manchester City altså ikke kun at blive straffet af UEFA og potentielt Premier League, men også af det engelske politi og skattemyndigheder.

I værste fald kan det betyde, at klubben må starte forfra i League Two. Mo Chatra får det i hvert fald til at lyde som om, at klubben næsten med garanti vil blive tvangsnedrykket, medmindre man få omstødt dommen eller blive frifundet.

Ergo er der ekstremt meget på spil med klubbens appelsag.





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Her lander kampprogrammet for slutspillet



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Langer ud efter trænerlegende

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

Køber engelsk klub

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

– Det må for alt i verden ikke ske!



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Skræmmende Chido Obi-scener

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

I chok over Manchester United

631 millioner kroner

Nu er Dreyer historisk

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Arne Slot dybt frustreret

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

‘Han tisser isterninger’

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

– Det vil jeg aldrig gøre!

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!

Danmark åbner VM-jagt med sejr

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug