Brightons forsvarsspiller Lewis Dunk har rettet skarp kritik mod dommer Lee Mason, efter han kontroversielt annullerede forsvarsspillerens scoring i lørdagens 1-0 nederlag til West Brom.
Dunk troede, at han havde udlignet for Broighton med et hurtigt taget frispark i slutningen af første halvleg, men målet fik ikke lov at stå, da Mason havde fløjtet to gange hurtigt, da sparket var taget.
I tilføjelse til forvirringen havde Mason tilsyneladende ombestemt sig og givet målet, inden VAR tog over, og fik ham til at omstede det igen.
Dunk var ikke overraskende vred efterfølgende og fortalte efter kampen, at han mente Mason havde tabte kampen. Han efterlyser også, at dommerne, ligesom spillere og trænere, skulle have forklaret forløbet til medierne efter kampen.
– Det er pinligt, det er en forfærdelig beslutning, sagde han efter kampen til Sky Sports og uddybede:
– Jeg spurgte dommeren, om jeg måtte sparke. Han pustede i fløjten, og jeg tog det.
Lewis Dunk var heller ikke imponeret over, at Lee Mason ikke tog sig tid til at forklare situationen til TV efter kampen.
– Hvorfor kommer han ikke ud og forklarer til pressen, ligesom jeg gør? Aldrig, de gemmer sig bare i deres bobbel.
– Jeg tror ikke, han aner, hvad han havde gang i. Han gav et mål, hvorfor gjorde han det? Jeg ved ikke, hvorfor VAR blev involveret, han sagde “mål”… Det kan man også se på videoen.
Brightons manager Graham Potter var lige så forvirret, og ønskede en forklaring for dommerens beslutning.
– Som vidt jeg ved, spurgte Lewis Dunk, om han måtte tage frisparket hurtigt, og dommeren sagde ja.
– Derimellem er der så endnu et fløjt. Jeg ved ikke, hvad han fløjtede for. Det ville være rart at få af vide. Jeg ved ikke, hvad det andet fløjt var for. Jeg forstår det ikke.
– Forvirringen er på banen, og det bliver værre, når nogen udenfor dette område (VAR, red.) tager beslutningen. Det er, hvad det er, lød det opgivende.
Episoden var langt fra den eneste spektakulære, og det var bare ikke Brightons dag i dag.
Således brændte de også to straffespark.
Fik du ikke set kampen, så se med i videoen øverst i artiklen.
LIVE
LIVE: FCM-komet reagerer på matchvinder-moment
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Offentliggøres i dag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
INTERVIEW
