The Athletic kunne mandag bringe en historie, der hurtigt gik verden rundt, nemlig at Brentford har tilbudt Christian Eriksen en kontrakt.
Det var The Athletics Brentford-reporter Jay Harris, der kom med afsløringen, og i The Athletic Football Podcast har Harris udtalt sig yderligere om historien.
– Det her kan blive en virkelig sensationel retur til Premier League for Christian Eriksen. Vi hørte selvfølgelig alle hans agent sige i sidste uge, at han gerne vil tilbage til Premier League og særligt til London, lyder det således fra Harris i podcasten.
– Der er åbenlyst en forbindelse til Brentford. Vi ved alle, at de har en danskerkoloni i klubben. Og Thomas Frank trænede selvfølgelig Christian Eriksen, da han stod i spidsen for Danmarks U17-hold for omtrent 10 år siden.
– Som jeg har forstået det er klubben er meget opsat på at nå frem til en aftale med Eriksen. De har tilbudt ham en kortvarig kontrakt, seks måneder med option på et år yderligere. Det her kan blive en af vinterens mest fascinerende historier.
Ifølge Jay Harris er det vigtigt at være opmærksom på, at flere af Brentfords London-rivaler stadig kan nå at snuppe Christian Eriksen for næsen af Thomas Frank.
– Det, der er vigtigt at understrege, er at Eriksen har tilbud fra mange forskellige klubber. Der er tale om en spiller, der var en af Premier Leagues bedste spillere, da han var på toppen. Og der er selvfølgelig også meget usikkerhed med hensyn til det apparat, han har i sit hjerte. Så jeg er sikker på, at Brentford vil skulle igennem diverse processer for at sikre sig, at Eriksen er klar til at spille i Premier League, siger Jay Harris.
– Som jeg har forstået, så er spilleren virkeligt opsat på at rykke til London, så det giver god mening. Hvis andre klubber også er interesserede, fx Crystal Palace eller West Ham. Det ved vi ikke. Det kan potentielt få skiftet til at gå i vasken.
Ifølge De Telegraaf har Christian Eriksen afvist en henvendelse fra PSV Eindhoven.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
AVIS
‘Det er slut’
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
Supercomputer: De vinder VM
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TRANSFER
