– Det kan potentielt få skiftet til at gå i vasken

The Athletic-journalisten Jay Harris, der mandag breakede historien om Brentfords interesse i Christian Eriksen, har nu udtalt sig yderligere om sagen.



The Athletic kunne mandag bringe en historie, der hurtigt gik verden rundt, nemlig at Brentford har tilbudt Christian Eriksen en kontrakt

Det var The Athletics Brentford-reporter Jay Harris, der kom med afsløringen, og i The Athletic Football Podcast har Harris udtalt sig yderligere om historien. 

– Det her kan blive en virkelig sensationel retur til Premier League for Christian Eriksen. Vi hørte selvfølgelig alle hans agent sige i sidste uge, at han gerne vil tilbage til Premier League og særligt til London, lyder det således fra Harris i podcasten. 

– Der er åbenlyst en forbindelse til Brentford. Vi ved alle, at de har en danskerkoloni i klubben. Og Thomas Frank trænede selvfølgelig Christian Eriksen, da han stod i spidsen for Danmarks U17-hold for omtrent 10 år siden. 

– Som jeg har forstået det er klubben er meget opsat på at nå frem til en aftale med Eriksen. De har tilbudt ham en kortvarig kontrakt, seks måneder med option på et år yderligere. Det her kan blive en af vinterens mest fascinerende historier. 

Ifølge Jay Harris er det vigtigt at være opmærksom på, at flere af Brentfords London-rivaler stadig kan nå at snuppe Christian Eriksen for næsen af Thomas Frank.

– Det, der er vigtigt at understrege, er at Eriksen har tilbud fra mange forskellige klubber. Der er tale om en spiller, der var en af Premier Leagues bedste spillere, da han var på toppen. Og der er selvfølgelig også meget usikkerhed med hensyn til det apparat, han har i sit hjerte. Så jeg er sikker på, at Brentford vil skulle igennem diverse processer for at sikre sig, at Eriksen er klar til at spille i Premier League, siger Jay Harris.

– Som jeg har forstået, så er spilleren virkeligt opsat på at rykke til London, så det giver god mening. Hvis andre klubber også er interesserede, fx Crystal Palace eller West Ham. Det ved vi ikke. Det kan potentielt få skiftet til at gå i vasken. 

Ifølge De Telegraaf har Christian Eriksen afvist en henvendelse fra PSV Eindhoven





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Bombe på vej i Real Madrid?

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Kalder tronskifte i Danmark

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Arsenal skal til Danmark

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil

Randers kæmper sig tilbage to gange

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FC Nordsjælland – AGF

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen