– Det lakker mod enden for Jürgen Klopp

Ifølge Brian Laudrup tyder meget på, at Jürgen Klopps tid som Liverpool-cheftræner begynder at lakke mod enden.



Han har i mange år været anset som en af verdens bedste trænere, men i øjeblikket går det ikke specielt godt for Jürgen Klopp. 

Efter lørdagens 3-0-nederlag til Wolverhampton nægtede Liverpool-bossen at svare på spørgsmål fra én journalist, mens tyskeren gerne ville besvare det samme spørgsmål fra en anden journalist. Og ifølge Brian Laudrup er det en indikation på, at Jürgen Klopp i øjeblikket er ude i tovene. 

– Jeg vil sige, at med enhver træner, der reagerer sådan, så ville vi have talt om frustrationer – men her taler vi altså om den måske mest overskudsagtige og karismatiske træner i Premier Leagues historie. En mand, der altid har overskud og smiler. Han ved i øjeblikket ikke, hvad der rammer ham, tror jeg, lyder det fra Viaplay-eksperten.

– Jeg vil så også sige, at hvis jeg havde en hat på nu, så tog jeg den af. For det her er altså en af de største trænere. Han har transformeret Liverpool og han har skabt vanvittige resultater. Men han virker bare som om – selvfølgelig har han et aldrende mandskab især på midtbanen, og han har skader til vigtige spillere – men alligevel formår han altså ikke, med det, det han har til rådighed, synes jeg, at ændre tingenes gang. 

– Og det indikerer, for mig, at det måske begynder tiden langsomt at lakke mod enden. Han har ikke flere idéer, og måske ikke mere energi. 

Med nederlaget til Wolverhampton ligger Liverpool nummer 10 i Premier League-tabellen. Jürgen Klopps tropper har 11 point op til den fjerdeplads, der giver kvalifikation til Champions League. 





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Bombe på vej i Real Madrid?

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Brøndby tog vigtig overtidssejr



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Arsenal skal til Danmark

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Supercomputer: De vinder Superligaen 

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Offentliggøres i dag

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Positive forhandlinger med Nartey