– Det lakker mod enden for Jürgen Klopp

Ifølge Brian Laudrup tyder meget på, at Jürgen Klopps tid som Liverpool-cheftræner begynder at lakke mod enden.



Han har i mange år været anset som en af verdens bedste trænere, men i øjeblikket går det ikke specielt godt for Jürgen Klopp. 

Efter lørdagens 3-0-nederlag til Wolverhampton nægtede Liverpool-bossen at svare på spørgsmål fra én journalist, mens tyskeren gerne ville besvare det samme spørgsmål fra en anden journalist. Og ifølge Brian Laudrup er det en indikation på, at Jürgen Klopp i øjeblikket er ude i tovene. 

– Jeg vil sige, at med enhver træner, der reagerer sådan, så ville vi have talt om frustrationer – men her taler vi altså om den måske mest overskudsagtige og karismatiske træner i Premier Leagues historie. En mand, der altid har overskud og smiler. Han ved i øjeblikket ikke, hvad der rammer ham, tror jeg, lyder det fra Viaplay-eksperten.

– Jeg vil så også sige, at hvis jeg havde en hat på nu, så tog jeg den af. For det her er altså en af de største trænere. Han har transformeret Liverpool og han har skabt vanvittige resultater. Men han virker bare som om – selvfølgelig har han et aldrende mandskab især på midtbanen, og han har skader til vigtige spillere – men alligevel formår han altså ikke, med det, det han har til rådighed, synes jeg, at ændre tingenes gang. 

– Og det indikerer, for mig, at det måske begynder tiden langsomt at lakke mod enden. Han har ikke flere idéer, og måske ikke mere energi. 

Med nederlaget til Wolverhampton ligger Liverpool nummer 10 i Premier League-tabellen. Jürgen Klopps tropper har 11 point op til den fjerdeplads, der giver kvalifikation til Champions League. 





LIVE

LIVE: Mål mod Danmark skildres på pengesedler

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Her er FC Københavns vej i Europa



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Jacob Neestrup er enig med ny klub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Storkamp af Patrick Dorgu

Fem bud på Brøndbys nye træner

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Højlund slutter sæsonen med bravour

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Conte stopper i Napoli

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Topboss sviner Barça til

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner