Han har i mange år været anset som en af verdens bedste trænere, men i øjeblikket går det ikke specielt godt for Jürgen Klopp.
Efter lørdagens 3-0-nederlag til Wolverhampton nægtede Liverpool-bossen at svare på spørgsmål fra én journalist, mens tyskeren gerne ville besvare det samme spørgsmål fra en anden journalist. Og ifølge Brian Laudrup er det en indikation på, at Jürgen Klopp i øjeblikket er ude i tovene.
– Jeg vil sige, at med enhver træner, der reagerer sådan, så ville vi have talt om frustrationer – men her taler vi altså om den måske mest overskudsagtige og karismatiske træner i Premier Leagues historie. En mand, der altid har overskud og smiler. Han ved i øjeblikket ikke, hvad der rammer ham, tror jeg, lyder det fra Viaplay-eksperten.
– Jeg vil så også sige, at hvis jeg havde en hat på nu, så tog jeg den af. For det her er altså en af de største trænere. Han har transformeret Liverpool og han har skabt vanvittige resultater. Men han virker bare som om – selvfølgelig har han et aldrende mandskab især på midtbanen, og han har skader til vigtige spillere – men alligevel formår han altså ikke, med det, det han har til rådighed, synes jeg, at ændre tingenes gang.
– Og det indikerer, for mig, at det måske begynder tiden langsomt at lakke mod enden. Han har ikke flere idéer, og måske ikke mere energi.
Med nederlaget til Wolverhampton ligger Liverpool nummer 10 i Premier League-tabellen. Jürgen Klopps tropper har 11 point op til den fjerdeplads, der giver kvalifikation til Champions League.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
Randers kæmper sig tilbage to gange
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
LIVE: Evander skriver MLS-historie
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
Kæmpekøb retur til FC København?
Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
NYHEDER
Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT