Han har i mange år været anset som en af verdens bedste trænere, men i øjeblikket går det ikke specielt godt for Jürgen Klopp.
Efter lørdagens 3-0-nederlag til Wolverhampton nægtede Liverpool-bossen at svare på spørgsmål fra én journalist, mens tyskeren gerne ville besvare det samme spørgsmål fra en anden journalist. Og ifølge Brian Laudrup er det en indikation på, at Jürgen Klopp i øjeblikket er ude i tovene.
– Jeg vil sige, at med enhver træner, der reagerer sådan, så ville vi have talt om frustrationer – men her taler vi altså om den måske mest overskudsagtige og karismatiske træner i Premier Leagues historie. En mand, der altid har overskud og smiler. Han ved i øjeblikket ikke, hvad der rammer ham, tror jeg, lyder det fra Viaplay-eksperten.
– Jeg vil så også sige, at hvis jeg havde en hat på nu, så tog jeg den af. For det her er altså en af de største trænere. Han har transformeret Liverpool og han har skabt vanvittige resultater. Men han virker bare som om – selvfølgelig har han et aldrende mandskab især på midtbanen, og han har skader til vigtige spillere – men alligevel formår han altså ikke, med det, det han har til rådighed, synes jeg, at ændre tingenes gang.
– Og det indikerer, for mig, at det måske begynder tiden langsomt at lakke mod enden. Han har ikke flere idéer, og måske ikke mere energi.
Med nederlaget til Wolverhampton ligger Liverpool nummer 10 i Premier League-tabellen. Jürgen Klopps tropper har 11 point op til den fjerdeplads, der giver kvalifikation til Champions League.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
OPTAKT
Randers FC – OB
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
MEDIE