‘Det mørkeste øjeblik’

Peter Schmeichel har i en podcast udpeget karrierens mørkeste øjeblik.



To år efter skiftet fra Manchester United til Sporting CP valgte Peter Schmeichel i sommeren 2001 at tage turen tilbage til Premier League, da den danske målmandslegende skrev under med Aston Villa.

Schmeichel satte sig med det samme på rollen som førstemålmand i Aston Villa, men tiden i Birmingham-klubben sluttede bittert for Manchester United-ikonet, der blev sat af, da Aston Villa undervejs i sæsonen skiftede cheftræner.

– Mit perfekte skifte tilbage til Premier League var Aston Villa. Og det nager mig stadig, at jeg var nødt til at forlade Aston Villa, for jeg elskede i den grad at være der. Jeg elskede at arbejde med John Gregory, jeg elskede fansene, jeg elskede stadionet. Jeg havde så meget historie på det stadion.

– Men Graham Taylor, der tog over efter John Gregory, han brød sig bare ganske simpelt ikke om spillere som mig. Det var nok det mørkeste øjeblik i mit fodboldliv. At han kaldte mig ind på hans kontor – med en stor del tilbage af sæsonen – for at fortælle mig, at de ville ikke gøre brug af den option, de havde på mig til den efterfølgende sæson.

– Jeg sagde, at det var fint, fordi jeg brød mig ikke om at være der med ham, og han sagde så: ‘Og du kommer heller ikke til at spille mere’. Og det var virkeligt ydmygende for mig. Han sagde, at han ikke ønskede at være træneren, der så mig ‘lakke mod enden’. Det var hans ord. Han sagde, at jeg havde haft en stor karriere, og at han ikke ønskede at være ham, der… jeg er med på baggrunden for det, men den dag i dag nager det mig stadig virkelig meget, lyder det fra Peter Schmeichel i podcasten ‘The Rest Is Football’.

Efter 2001/02-sæsonen rykkede Peter Schmeichel videre til Manchester City, hvor den danske legende spillede en enkelt sæson, inden han i 2003 valgte at lægge handskerne på hylden.





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

De er interesseret i Christian Eriksen

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

– Neestrup kan blive næste landstræner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Han vender hjem til FC København

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Historisk finale! Han er verdens bedste



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

De vil gerne have Jens Jønsson

17 minutter for United – nu skal han til VM

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

AC Horsens er tilbage i Superligaen