To år efter skiftet fra Manchester United til Sporting CP valgte Peter Schmeichel i sommeren 2001 at tage turen tilbage til Premier League, da den danske målmandslegende skrev under med Aston Villa.
Schmeichel satte sig med det samme på rollen som førstemålmand i Aston Villa, men tiden i Birmingham-klubben sluttede bittert for Manchester United-ikonet, der blev sat af, da Aston Villa undervejs i sæsonen skiftede cheftræner.
– Mit perfekte skifte tilbage til Premier League var Aston Villa. Og det nager mig stadig, at jeg var nødt til at forlade Aston Villa, for jeg elskede i den grad at være der. Jeg elskede at arbejde med John Gregory, jeg elskede fansene, jeg elskede stadionet. Jeg havde så meget historie på det stadion.
– Men Graham Taylor, der tog over efter John Gregory, han brød sig bare ganske simpelt ikke om spillere som mig. Det var nok det mørkeste øjeblik i mit fodboldliv. At han kaldte mig ind på hans kontor – med en stor del tilbage af sæsonen – for at fortælle mig, at de ville ikke gøre brug af den option, de havde på mig til den efterfølgende sæson.
– Jeg sagde, at det var fint, fordi jeg brød mig ikke om at være der med ham, og han sagde så: ‘Og du kommer heller ikke til at spille mere’. Og det var virkeligt ydmygende for mig. Han sagde, at han ikke ønskede at være træneren, der så mig ‘lakke mod enden’. Det var hans ord. Han sagde, at jeg havde haft en stor karriere, og at han ikke ønskede at være ham, der… jeg er med på baggrunden for det, men den dag i dag nager det mig stadig virkelig meget, lyder det fra Peter Schmeichel i podcasten ‘The Rest Is Football’.
Efter 2001/02-sæsonen rykkede Peter Schmeichel videre til Manchester City, hvor den danske legende spillede en enkelt sæson, inden han i 2003 valgte at lægge handskerne på hylden.
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
10. gang i træk
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
AVIS
Færdig i Real Madrid
MEDIE
Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring
OPTAKT