De er Premier League-oprykkere og til den bedste engelske række med masser af selvtillid, men Bournemouth er hurtigt kommet ned på jorden igen.
For modstanderen er noget hårdere i Premier League, og det blev til mindst to lussinger allerede i fjerde runde, hvor klubben tabte hele 9-0 til Liverpool. Det er en tangering af rekorden for det største nederlag i Premier Leagues historie.
Ikke overraskende var det ikke en god oplevelse for dansk Philip Billing. Det fortæller han til TV 2.
– Det var forfærdeligt. Det var ydmygende. 9-0. Ja … Når du er konkurrencemenneske, er det aldrig fedt at tabe, men 9-0 er ikke acceptabelt, siger Philip Billing til TV 2.
Det nederlag endte med at koste manager Scott Parker jobbet som cheftræner for klubben, selv om han havde ført klubben i Premier League og kunne have forventet lidt længere snor. Aktuelt er Gary O'Neil i spidsen for holdet, der er nummer 12 i rækken.
Billing blev indskiftet ved anden halvlegs start, men kunne altså ikke stoppe blødningen. På det tidspunkt var Bournemouth bagud med 0-5.
Til gengæld har danskeren gjort sig godt bemærket efterfølgende. Den 26-årige tidligere Huddersfield-spiller og EfB-talent har scoret i de sidste par kampe, han har spillet i den bedste engelske række for klubben. Senest scorede han, da klubben spillede 1-1 ude mod Newcastle United.
Mens Billing, der aktuelt er med det danske fodboldlandshold, fik 45 minutter i opgøret mod Liverpool, kom hans danske holdkammerat, Emiliano Marcondes, på banen i de sidste otte minutter. Det er de eneste minutter, han har spillet i hele sæsonen.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Arsenal-træner er rasende
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
AC Milan kigger på dansker
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
Bo Svensson skriver Superliga-historie
Brian Riemer peger på tre årsager
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
FCM stanger lang karantæne ud til fan
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
MEDIE