De er Premier League-oprykkere og til den bedste engelske række med masser af selvtillid, men Bournemouth er hurtigt kommet ned på jorden igen.
For modstanderen er noget hårdere i Premier League, og det blev til mindst to lussinger allerede i fjerde runde, hvor klubben tabte hele 9-0 til Liverpool. Det er en tangering af rekorden for det største nederlag i Premier Leagues historie.
Ikke overraskende var det ikke en god oplevelse for dansk Philip Billing. Det fortæller han til TV 2.
– Det var forfærdeligt. Det var ydmygende. 9-0. Ja … Når du er konkurrencemenneske, er det aldrig fedt at tabe, men 9-0 er ikke acceptabelt, siger Philip Billing til TV 2.
Det nederlag endte med at koste manager Scott Parker jobbet som cheftræner for klubben, selv om han havde ført klubben i Premier League og kunne have forventet lidt længere snor. Aktuelt er Gary O'Neil i spidsen for holdet, der er nummer 12 i rækken.
Billing blev indskiftet ved anden halvlegs start, men kunne altså ikke stoppe blødningen. På det tidspunkt var Bournemouth bagud med 0-5.
Til gengæld har danskeren gjort sig godt bemærket efterfølgende. Den 26-årige tidligere Huddersfield-spiller og EfB-talent har scoret i de sidste par kampe, han har spillet i den bedste engelske række for klubben. Senest scorede han, da klubben spillede 1-1 ude mod Newcastle United.
Mens Billing, der aktuelt er med det danske fodboldlandshold, fik 45 minutter i opgøret mod Liverpool, kom hans danske holdkammerat, Emiliano Marcondes, på banen i de sidste otte minutter. Det er de eneste minutter, han har spillet i hele sæsonen.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Sydafrika – Canada
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
NYHEDER
Stopper efter VM-nedtur
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
MEDIE
Transferbombe på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
NYHEDER