– Det virker til, at Liverpool har givet op

Ifølge den tidligere Liverpool-profil Jamie Carragher virker det til, at Anfield-klubben har opgivet at komme tilbage i top fire i Premier League i denne sæson.



Både Chelsea og Liverpool ligger og roder rundt i midten af Premier League-tabellen, men de to storklubber har grebet vinterens transfervindue radikalt anderledes an. 

For mens Chelsea har brugt 2,3 milliarder kroner på syv nye spillere, så har Liverpol blot hentet Cody Gakpo i PSV Eindhoven. 

Og ifølge den tidligere Liverpool-profil Jamie Carragher kan den manglende aktivitet på transfermarkedet godt indikere, at Jürgen Klopp og kompagni allerede har opgivet at kvalificere sig til Champions League. 

– I forhold til transfers, så kan jeg godt forstå Liverpool-tilhængernes frustrationer, når de ser andre klubber bruge penge til højre og venstre. Og med tanke på, at Liverpool ikke har hentet nogen ind, så ser det nærmest ud til, at de har opgivet top fire, siger Jamie Carragher til Sky Sports

– Men det, som jeg aldrig ønsker, at min klub skal være, er det, de var, da jeg var spiller. Der skød de lidt med spredehagl og gik til tider i panik. Mens Liverpool i de seneste fire-fem år har haft en model, som andre klubber i Europa har ønsket at følge. 

Liverpool ligger aktuelt på 9. pladsen i Premier League-tabellen, 10 point efter Manchester United, der ligger på fjerdepladsen. Liverpool har dog en kamp i hånden i forhold til Erik ten Hags mandskab. 







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Boro kan snyde Saints

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Nu er de færdige i Superligaen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Født i Danmark og på vej til VM

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Massiv kritik efter skandaløse scener

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion