Dette kan blive Højlunds trøjenummer i Man Utd

Rasmus Højlund har ikke fået nyt trøjenummer i Manchester United - men det tyder på, at han kan fortsætte i samme nummer, som han havde i Atalanta.



I weekenden blev Rasmus Højlund præsenteret i Manchester United, men hvis danske fans af De Røde Djævle vil købe en trøje med den 20-årige danskers navn og nummer på ryggen, må de væbne sig med lidt tålmodighed.

Angriberen er således ikke blevet tildelt et nummer endnu.

Og det er der en særlig grund til, melder avisen Daily Mail.

Manchester United er således ikke færdige på transfervinduet, hvor de ventes at sælge flere spillere i de kommende dage. Derfor venter klubben med at tildele Højlund et trøjenummer, indtil man har et klarere billede af, hvordan truppen ser ud.

Men…
Til gengæld teaser transferjournalisten Fabrizio Romano for, at der allerede nu er en plan vedrørende den danske landsholdsspillers trøjenummer.

På det sociale medie X, tidligere kendt som Twitter, skriver Romano skråsikkert “17” samt et dansk flag som svar på et opslag om Rasmus Højlunds manglende trøjenummer.

Men for at Højlund kan få trøjenummer 17, kræver det netop noget transferaktivitet i Manchester United. Nummeret tilhører i øjeblikket midtbanespilleren Fred, men han rygtes væk fra Old Trafford i dette transfervindue, hvor både Galatasaray, Fulham og saudiarabiske klubber meldes interesseret.

Rasmus Højlund spillede også i Atalanta med nummer 17 på ryggen, og tidligere har spillere som Andy Cole, Henke Larsson, Nani og Daley Blind båret nummeret hos De Røde Djævle. 






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Mål i Arlington

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Stolt over dansk transfer

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

AGF køber ham

Australien – Tyrkiet

Jagter tidligere FCK-stjerne

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Han tager hjem fra VM

Chok – henter første VM-point nogensinde

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Spottet i København

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Ny kontrakt før VM-åbner

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Bizart: Tyveri i VM-lejr

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Tyskland – Curacao

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

De vil have Victor Nelsson

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Droppede England: Her er VM-helts vilde historie

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav