Dramatisk: Newcastle vinder på overtids-straffe

Alexander Isak scorede på straffespark i tillægstiden, da Newcastle fredag vandt 2-1 over Nottingham Forest.



Alexander Isak endte fredag med at blive den helt store helt for Newcastle, da holdet fredag vandt 2-1 ude over Nottingham Forest.

Svenskeren scorede kampens afgørende mål på straffespark i kampens tillægstid.

Nottinghams Moussa Niakhate ramte bolden med hånden og vidste med det samme, at han havde begået noget ulovligt.

Med sejren har Newcastle på femtepladsen 47 point efter 26 kampe. Holdet har nu kun et point op til Tottenham på fjerdepladsen, der sikrer adgang til Champions League i næste sæson. Newcastle har tilmed spillet en kamp færre.

Newcastle var bedst i opgøret og havde chancerne til at score endnu flere mål. Af den grund var det ikke ufortjent, at holdet snuppede alle tre point sent i kampen.

Opgøret startede ellers skidt for udeholdet. Midtvejs i første halvleg lavede Sven Botman en kæmpe brøler og sendte bolden direkte hen til hjemmeholdets angriber Emmanuel Dennis, der finurligt lobbede kuglen i netmaskerne.

Kort før pausen udlignede Newcastle til 1-1. Midtbanekreatøren Joe Willock modtog bolden i højre side af banen og sendte et indlæg afsted mod Alexander Isak. Svenskeren flugtede efterfølgende bolden i mål via højre opstander.

Udeholdet kom ud til anden halvleg med fornyet energi og lagde et højt tryk på Nottingham.

Efter omkring en times spil troede midtbanespilleren Elliot Anderson, at han på et hovedstød havde bragt Newcastle foran 2-1.

Dommer Paul Tierney annullerede målet for offside efter flere minutters VAR-gennemgang.

Newcastle fortsatte med at lægge tryk på hjemmeholdet, der havde store problemer med at holde fast i bolden.

I kampens tillægstid blev Alexander Isak både matchvinder og dobbelt målscorer, da han stensikkert bragte Newcastle foran 2-1 på et straffespark.

Nottingham Forest er nummer 14 i rækken med 26 point, og oprykkerne har kun to point ned til nedrykningsstregen.

/ritzau/






Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder




LIVE

Superliga-LIVE: Randers-stjerne imponerer

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

En sort plet på hans eftermæle

Henter Mads Junker



LIVE

TransferLIVE: Salah går viralt

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

OB vil have tidligere Superliga-profil

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Afsløring: FC København afviser millionbud

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers