Dramatisk: Newcastle vinder på overtids-straffe

Alexander Isak scorede på straffespark i tillægstiden, da Newcastle fredag vandt 2-1 over Nottingham Forest.



Alexander Isak endte fredag med at blive den helt store helt for Newcastle, da holdet fredag vandt 2-1 ude over Nottingham Forest.

Svenskeren scorede kampens afgørende mål på straffespark i kampens tillægstid.

Nottinghams Moussa Niakhate ramte bolden med hånden og vidste med det samme, at han havde begået noget ulovligt.

Med sejren har Newcastle på femtepladsen 47 point efter 26 kampe. Holdet har nu kun et point op til Tottenham på fjerdepladsen, der sikrer adgang til Champions League i næste sæson. Newcastle har tilmed spillet en kamp færre.

Newcastle var bedst i opgøret og havde chancerne til at score endnu flere mål. Af den grund var det ikke ufortjent, at holdet snuppede alle tre point sent i kampen.

Opgøret startede ellers skidt for udeholdet. Midtvejs i første halvleg lavede Sven Botman en kæmpe brøler og sendte bolden direkte hen til hjemmeholdets angriber Emmanuel Dennis, der finurligt lobbede kuglen i netmaskerne.

Kort før pausen udlignede Newcastle til 1-1. Midtbanekreatøren Joe Willock modtog bolden i højre side af banen og sendte et indlæg afsted mod Alexander Isak. Svenskeren flugtede efterfølgende bolden i mål via højre opstander.

Udeholdet kom ud til anden halvleg med fornyet energi og lagde et højt tryk på Nottingham.

Efter omkring en times spil troede midtbanespilleren Elliot Anderson, at han på et hovedstød havde bragt Newcastle foran 2-1.

Dommer Paul Tierney annullerede målet for offside efter flere minutters VAR-gennemgang.

Newcastle fortsatte med at lægge tryk på hjemmeholdet, der havde store problemer med at holde fast i bolden.

I kampens tillægstid blev Alexander Isak både matchvinder og dobbelt målscorer, da han stensikkert bragte Newcastle foran 2-1 på et straffespark.

Nottingham Forest er nummer 14 i rækken med 26 point, og oprykkerne har kun to point ned til nedrykningsstregen.

/ritzau/






Bekræfter kæmpebud




LIVE

TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob

Fatter intet af Brøndby-bombe

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Overraskende skifte lurer

Trist: Marios Oikonomou er død

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Næste sæson skal vi i Europa



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

– Neestrup kan blive næste landstræner

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Han vender hjem til FC København

Historisk finale! Han er verdens bedste



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen