Dramatisk: Newcastle vinder på overtids-straffe

Alexander Isak scorede på straffespark i tillægstiden, da Newcastle fredag vandt 2-1 over Nottingham Forest.



Alexander Isak endte fredag med at blive den helt store helt for Newcastle, da holdet fredag vandt 2-1 ude over Nottingham Forest.

Svenskeren scorede kampens afgørende mål på straffespark i kampens tillægstid.

Nottinghams Moussa Niakhate ramte bolden med hånden og vidste med det samme, at han havde begået noget ulovligt.

Med sejren har Newcastle på femtepladsen 47 point efter 26 kampe. Holdet har nu kun et point op til Tottenham på fjerdepladsen, der sikrer adgang til Champions League i næste sæson. Newcastle har tilmed spillet en kamp færre.

Newcastle var bedst i opgøret og havde chancerne til at score endnu flere mål. Af den grund var det ikke ufortjent, at holdet snuppede alle tre point sent i kampen.

Opgøret startede ellers skidt for udeholdet. Midtvejs i første halvleg lavede Sven Botman en kæmpe brøler og sendte bolden direkte hen til hjemmeholdets angriber Emmanuel Dennis, der finurligt lobbede kuglen i netmaskerne.

Kort før pausen udlignede Newcastle til 1-1. Midtbanekreatøren Joe Willock modtog bolden i højre side af banen og sendte et indlæg afsted mod Alexander Isak. Svenskeren flugtede efterfølgende bolden i mål via højre opstander.

Udeholdet kom ud til anden halvleg med fornyet energi og lagde et højt tryk på Nottingham.

Efter omkring en times spil troede midtbanespilleren Elliot Anderson, at han på et hovedstød havde bragt Newcastle foran 2-1.

Dommer Paul Tierney annullerede målet for offside efter flere minutters VAR-gennemgang.

Newcastle fortsatte med at lægge tryk på hjemmeholdet, der havde store problemer med at holde fast i bolden.

I kampens tillægstid blev Alexander Isak både matchvinder og dobbelt målscorer, da han stensikkert bragte Newcastle foran 2-1 på et straffespark.

Nottingham Forest er nummer 14 i rækken med 26 point, og oprykkerne har kun to point ned til nedrykningsstregen.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Mål mod Danmark skildres på pengesedler

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Her er FC Københavns vej i Europa



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Jacob Neestrup er enig med ny klub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Storkamp af Patrick Dorgu

Fem bud på Brøndbys nye træner

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Højlund slutter sæsonen med bravour

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Conte stopper i Napoli

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Topboss sviner Barça til

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner