Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Lokalmediet Manchester Evening News kan sagtens se Rasmus Højlund vende retur til Manchester United.



Rasmus Højlund ser ud til at nyde livet i Napoli.  

Den danske angriber fandt formen igen, da han i sommer skiftede til den italienske klub på en lejeaftale med købsoption, der bliver til en købsobligation, hvis Napoli kvalificerer sig til Champions League.  

Dermed kan han snart blive fortid i den klub, han har holdt med, siden han var helt lille, nemlig Manchester United.  

Men er det nu også en god idé? Det er nok gået op for mange Manchester United-fans, at man kommer til at sige farvel til en angriber af høj kaliber, selvom Højlund aldrig rigtig formåede at vise det i Manchester United.  

Efter en flot sæson i Napoli kan lokalmediet Manchester Evening News godt se Rasmus Højlund vende retur til Manchester United denne sommer.  

– Han er mere moden nu, og at have de to (Benjamin Sesko og Rasmus Højlund, red.) til at dele angrebet ville ikke være en dårlig idé, hvor den ene supplerer den anden. 

– Jeg ville bestemt gerne se Højlund i et sådant system, der kunne få det bedste frem i ham. Det føltes som om Rúben Amorims system fratog angriberne service, og Šeško havde lignende problemer tidligere på sæsonen. 

– Men det er ude af Uniteds hænder. Napoli virker tilfredse med at beholde Højlund, og hvis de sikrer sig Champions League-kvalifikation, hvilket nu ligner en formalitet, har de en forpligtelse til at gøre aftalen permanent for et beløb på 38 millioner pund. 

– Sandheden er, at jeg ikke tror, Højlund ville være interesseret i at spille andenviolin til Šeško, som heller ikke altid har været fast starter i denne sæson. United har formentlig brug for endnu en angriber, men det bliver sandsynligvis en mere afdæmpet handel, skriver Tyrone Marshall, der følger Manchester United tæt for Manchester Evening News.  

Han skriver også i artiklen, at Patrick Dorgu snart vender tilbage fra sin slemme skade, som har holdt ham ude i flere måneder.  





LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

En voldsom ulighed

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe



Kæmpekøb retur til FC København?

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Sønderjyske – Brøndby IF

Amir Richardson scorer kassen i FC København



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sender stikpille til FC København-flop

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

FC Fredericia – OB

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Viborg FF – FC Nordsjælland

Silkeborg IF – Randers FC

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Han er færdig i Brøndby

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Oddset styrtdykker

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Bayern München laver vildt comeback



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen