Dybt skuffet Thomas Frank: Jeg brænder indvendigt

Thomas Frank var selvsagt dybt skuffet efter Brentfords 2-1-nederlag til Fulham, hvor danskerklubben indkasserede to mål i tillægstiden.



Efter fire nederlag i træk på udebane i Premier League var Brentford endelig på vej mod en sejr mandag aften. 

Tyske Vitaly Janelt havde i første halvleg bragt Brentford foran med 1-0 mod Fulham på Craven Cottage, og danskerklubben formåede herefter at forsvare føringen helt frem til det 92. minut, hvor indskiftede Harry Wilson fik udlignet på et spektakulært mål. 

I det syvende minut af tillægstiden slog Harry Wilson så til igen, denne gang på et hovedstød, og dermed blev det til endnu et nederlag på udebane for Brentford. 

– Det er selvfølgelig brutalt. Det er de små marginer, men jeg synes, det er fair at sige, at det bedste hold vandt. Men når du er foran på udebane i det 90. minut… hvis vi ikke havde set de to mål og den store chance til os, så havde alle rost os for vores forsvarsspil, som jeg synes var fantastisk, uanset hvad.

– Blokeringerne var gode, og det samme var forsvarsprincipperne, karakteren, mentaliteten og arbejdsindsatsen. Nogle gange, når man ikke kan nå sit topniveau, må man lægge en stor arbejdsindsats. Drengene gjorde alt. 

– Masser af skud og masser af indlæg, men vi håndterede det hele. De havde brug for lidt magi fra Wilson. Det sker. Det er brutalt at tabe sådan her, men det er én kamp, vi har tabt. Selvfølgelig brænder jeg indvendigt, lød det, ifølge The Standard, fra Thomas Frank efter kampen. 

Med nederlaget til Fulham indtager Brentford 12. pladsen i Premier League efter 10 spillerunder. 





LIVE

Superliga-LIVE: Brøndby tester mod SL-modstander

Nu vil de købe FC København-stjerne  

Brøndby køber ham – får klausul på 56 millioner

‘Alle kunne se det’: Nu skal han erobre Brøndby

Afsløring: Viborg afviser rekordbud på Jørgensen

Møde med agenten – Roony Bardghji meldes færdig

Overrasket over Emre Mor: Han kan blive fantastisk



LIVE

TransferLIVE: Afviser bud fra Danmark

‘Det er gift for en fodboldklub’

FCM: Derfor køber vi Magnus Jensen

Udlejet Brøndby-angriber scorer i debut 

AC Horsens – Brøndby IF

18-årig dansker med hattrick på to minutter



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dansker i vanvittig helterolle

Fremhæver bænket FCM-stjerne: Han koster 150 mio.

FCK vil købe ham: ‘Han vinder simpelthen ALT’

Silkeborg IF – OB

‘Får de 2 millioner euro for ham, så ryger han’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Maradona-klenodie skal sælges: Forventer 65 mio.

Magnus Jensen: Derfor skifter jeg til FCM

Kædet sammen med FCK: ‘Alle backs hader ham’

Forhandlinger i gang – her er prisen på Højbjerg

Nilas Yacobi matchvinder for FC Köln

Afsløring: FC Midtjylland køber Magnus Jensen

Det er fuldstændig op til Messi

Afsløring: Sønderjyske køber Ingi Bjarnason

‘Unikt’: Nicolaj Thomsen jubler over nye tiltag

Infantino afholdte hemmeligt møde inden VM-finalen

Jorge Messi er død som 68-årig

Brøndby-spiller kan være på vej til Tyskland

Griner af FC Barcelonas bud

Brøndby ansætter Ross Ireland fra Rangers FC