Dybt skuffet Thomas Frank: Jeg brænder indvendigt

Thomas Frank var selvsagt dybt skuffet efter Brentfords 2-1-nederlag til Fulham, hvor danskerklubben indkasserede to mål i tillægstiden.



Efter fire nederlag i træk på udebane i Premier League var Brentford endelig på vej mod en sejr mandag aften. 

Tyske Vitaly Janelt havde i første halvleg bragt Brentford foran med 1-0 mod Fulham på Craven Cottage, og danskerklubben formåede herefter at forsvare føringen helt frem til det 92. minut, hvor indskiftede Harry Wilson fik udlignet på et spektakulært mål. 

I det syvende minut af tillægstiden slog Harry Wilson så til igen, denne gang på et hovedstød, og dermed blev det til endnu et nederlag på udebane for Brentford. 

– Det er selvfølgelig brutalt. Det er de små marginer, men jeg synes, det er fair at sige, at det bedste hold vandt. Men når du er foran på udebane i det 90. minut… hvis vi ikke havde set de to mål og den store chance til os, så havde alle rost os for vores forsvarsspil, som jeg synes var fantastisk, uanset hvad.

– Blokeringerne var gode, og det samme var forsvarsprincipperne, karakteren, mentaliteten og arbejdsindsatsen. Nogle gange, når man ikke kan nå sit topniveau, må man lægge en stor arbejdsindsats. Drengene gjorde alt. 

– Masser af skud og masser af indlæg, men vi håndterede det hele. De havde brug for lidt magi fra Wilson. Det sker. Det er brutalt at tabe sådan her, men det er én kamp, vi har tabt. Selvfølgelig brænder jeg indvendigt, lød det, ifølge The Standard, fra Thomas Frank efter kampen. 

Med nederlaget til Fulham indtager Brentford 12. pladsen i Premier League efter 10 spillerunder. 





Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

I dialog med Steve Cooper

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Sunderland jagter dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

PĂĄ vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Lurer pĂĄ to Midtjylland-spillere: ‘Vi stĂĄr klar’

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

PĂĄ vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Flere Superliga-kamp rykkes

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

PĂĄ jagt: ‘Har haft de første samtaler’

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Enighed – dansk stortransfer tæt pĂĄ

Marcondes afviser tilbud, men…

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Tordner mod VM-træner

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Interessant melding om VM-profil

‘SĂĄ bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Stor dansk transfer pĂĄ vej – udeblev fra træning

Belgien – Iran



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim