Dybt skuffet Thomas Frank: Jeg brænder indvendigt

Thomas Frank var selvsagt dybt skuffet efter Brentfords 2-1-nederlag til Fulham, hvor danskerklubben indkasserede to mål i tillægstiden.



Efter fire nederlag i træk på udebane i Premier League var Brentford endelig på vej mod en sejr mandag aften. 

Tyske Vitaly Janelt havde i første halvleg bragt Brentford foran med 1-0 mod Fulham på Craven Cottage, og danskerklubben formåede herefter at forsvare føringen helt frem til det 92. minut, hvor indskiftede Harry Wilson fik udlignet på et spektakulært mål. 

I det syvende minut af tillægstiden slog Harry Wilson så til igen, denne gang på et hovedstød, og dermed blev det til endnu et nederlag på udebane for Brentford. 

– Det er selvfølgelig brutalt. Det er de små marginer, men jeg synes, det er fair at sige, at det bedste hold vandt. Men når du er foran på udebane i det 90. minut… hvis vi ikke havde set de to mål og den store chance til os, så havde alle rost os for vores forsvarsspil, som jeg synes var fantastisk, uanset hvad.

– Blokeringerne var gode, og det samme var forsvarsprincipperne, karakteren, mentaliteten og arbejdsindsatsen. Nogle gange, når man ikke kan nå sit topniveau, må man lægge en stor arbejdsindsats. Drengene gjorde alt. 

– Masser af skud og masser af indlæg, men vi håndterede det hele. De havde brug for lidt magi fra Wilson. Det sker. Det er brutalt at tabe sådan her, men det er én kamp, vi har tabt. Selvfølgelig brænder jeg indvendigt, lød det, ifølge The Standard, fra Thomas Frank efter kampen. 

Med nederlaget til Fulham indtager Brentford 12. pladsen i Premier League efter 10 spillerunder. 







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

TransferLIVE: FCM henter spiller i Dortmund

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

‘Det er et større problem for os’

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Norge overhaler Danmark på verdensranglisten

Hylder FC København og Brøndby

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Jess Thorup på vej til denne klub

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

FC København i intense transferforhandlinger

FCK-spiller har revet skulderen af led

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

FCM-flop i chokskifte