Dybt skuffet Thomas Frank: Jeg brænder indvendigt

Thomas Frank var selvsagt dybt skuffet efter Brentfords 2-1-nederlag til Fulham, hvor danskerklubben indkasserede to mål i tillægstiden.



Efter fire nederlag i træk på udebane i Premier League var Brentford endelig på vej mod en sejr mandag aften. 

Tyske Vitaly Janelt havde i første halvleg bragt Brentford foran med 1-0 mod Fulham på Craven Cottage, og danskerklubben formåede herefter at forsvare føringen helt frem til det 92. minut, hvor indskiftede Harry Wilson fik udlignet på et spektakulært mål. 

I det syvende minut af tillægstiden slog Harry Wilson så til igen, denne gang på et hovedstød, og dermed blev det til endnu et nederlag på udebane for Brentford. 

– Det er selvfølgelig brutalt. Det er de små marginer, men jeg synes, det er fair at sige, at det bedste hold vandt. Men når du er foran på udebane i det 90. minut… hvis vi ikke havde set de to mål og den store chance til os, så havde alle rost os for vores forsvarsspil, som jeg synes var fantastisk, uanset hvad.

– Blokeringerne var gode, og det samme var forsvarsprincipperne, karakteren, mentaliteten og arbejdsindsatsen. Nogle gange, når man ikke kan nå sit topniveau, må man lægge en stor arbejdsindsats. Drengene gjorde alt. 

– Masser af skud og masser af indlæg, men vi håndterede det hele. De havde brug for lidt magi fra Wilson. Det sker. Det er brutalt at tabe sådan her, men det er én kamp, vi har tabt. Selvfølgelig brænder jeg indvendigt, lød det, ifølge The Standard, fra Thomas Frank efter kampen. 

Med nederlaget til Fulham indtager Brentford 12. pladsen i Premier League efter 10 spillerunder. 





Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United




LIVE

TransferLIVE: ‘Jeg vil gerne til AGF engang’

Nu melder Christian Eriksen ud

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

‘Det er slut’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

OB jagter tidligere Superliga-profil

Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Storklub har kontaktet Brøndby

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han bliver cheftræner i Brøndby

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Afslører: Storklub missede Højlund

Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge

Bud på 1,12 milliard afvist

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Brøndby-direktør: Derfor køber vi Thomas Nørgaard

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Supercomputer: De vinder VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner