Dybt skuffet Thomas Frank: Jeg brænder indvendigt

Thomas Frank var selvsagt dybt skuffet efter Brentfords 2-1-nederlag til Fulham, hvor danskerklubben indkasserede to mål i tillægstiden.



Efter fire nederlag i træk på udebane i Premier League var Brentford endelig på vej mod en sejr mandag aften. 

Tyske Vitaly Janelt havde i første halvleg bragt Brentford foran med 1-0 mod Fulham på Craven Cottage, og danskerklubben formåede herefter at forsvare føringen helt frem til det 92. minut, hvor indskiftede Harry Wilson fik udlignet på et spektakulært mål. 

I det syvende minut af tillægstiden slog Harry Wilson så til igen, denne gang på et hovedstød, og dermed blev det til endnu et nederlag på udebane for Brentford. 

– Det er selvfølgelig brutalt. Det er de små marginer, men jeg synes, det er fair at sige, at det bedste hold vandt. Men når du er foran på udebane i det 90. minut… hvis vi ikke havde set de to mål og den store chance til os, så havde alle rost os for vores forsvarsspil, som jeg synes var fantastisk, uanset hvad.

– Blokeringerne var gode, og det samme var forsvarsprincipperne, karakteren, mentaliteten og arbejdsindsatsen. Nogle gange, når man ikke kan nå sit topniveau, må man lægge en stor arbejdsindsats. Drengene gjorde alt. 

– Masser af skud og masser af indlæg, men vi håndterede det hele. De havde brug for lidt magi fra Wilson. Det sker. Det er brutalt at tabe sådan her, men det er én kamp, vi har tabt. Selvfølgelig brænder jeg indvendigt, lød det, ifølge The Standard, fra Thomas Frank efter kampen. 

Med nederlaget til Fulham indtager Brentford 12. pladsen i Premier League efter 10 spillerunder. 





LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

UEFA klar til at boykotte VM

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller



LIVE

Superliga-LIVE: Dét betyder sejren for budgettet

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

AGF i Europa: De venter i næste runde



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Nærmer sig vild FCK-præstation

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny FC København-stjerne imponerer

Hvor er I vilde, AGF!

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

De vil have Jelert

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

OB bekræfter: Thomas Thomasberg er ny træner

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Tottenham-flop i stor transfer

Stjerne på plads i Chelsea



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

OB-boss: Udfordringerne blev større end gevinsten

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen