Dybt skuffet Thomas Frank: Jeg brænder indvendigt

Thomas Frank var selvsagt dybt skuffet efter Brentfords 2-1-nederlag til Fulham, hvor danskerklubben indkasserede to mål i tillægstiden.



Efter fire nederlag i træk på udebane i Premier League var Brentford endelig på vej mod en sejr mandag aften. 

Tyske Vitaly Janelt havde i første halvleg bragt Brentford foran med 1-0 mod Fulham på Craven Cottage, og danskerklubben formåede herefter at forsvare føringen helt frem til det 92. minut, hvor indskiftede Harry Wilson fik udlignet på et spektakulært mål. 

I det syvende minut af tillægstiden slog Harry Wilson så til igen, denne gang på et hovedstød, og dermed blev det til endnu et nederlag på udebane for Brentford. 

– Det er selvfølgelig brutalt. Det er de små marginer, men jeg synes, det er fair at sige, at det bedste hold vandt. Men når du er foran på udebane i det 90. minut… hvis vi ikke havde set de to mål og den store chance til os, så havde alle rost os for vores forsvarsspil, som jeg synes var fantastisk, uanset hvad.

– Blokeringerne var gode, og det samme var forsvarsprincipperne, karakteren, mentaliteten og arbejdsindsatsen. Nogle gange, når man ikke kan nå sit topniveau, må man lægge en stor arbejdsindsats. Drengene gjorde alt. 

– Masser af skud og masser af indlæg, men vi håndterede det hele. De havde brug for lidt magi fra Wilson. Det sker. Det er brutalt at tabe sådan her, men det er én kamp, vi har tabt. Selvfølgelig brænder jeg indvendigt, lød det, ifølge The Standard, fra Thomas Frank efter kampen. 

Med nederlaget til Fulham indtager Brentford 12. pladsen i Premier League efter 10 spillerunder. 





Medie: FC København jagter Michael Parker




LIVE

TransferLIVE: Sender åbent brev til Aarhus

LIVE: DR Congo – Danmark

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Vildt transferrygte skydes ned

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

BIF og AGF brager sammen i 1. runde af Superligaen

Officielt: Uwe Rösler henter Mbom



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Superliga-træner tilknytter agent

Uventet skifte?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Afsløring: Jean Manuel Mbom skifter til Bochum

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

De vil have Rashford

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Patrick Mortensen kunne ikke sige nej til Brøndby

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’