Dybt skuffet Thomas Frank: Jeg brænder indvendigt

Thomas Frank var selvsagt dybt skuffet efter Brentfords 2-1-nederlag til Fulham, hvor danskerklubben indkasserede to mål i tillægstiden.



Efter fire nederlag i træk på udebane i Premier League var Brentford endelig på vej mod en sejr mandag aften. 

Tyske Vitaly Janelt havde i første halvleg bragt Brentford foran med 1-0 mod Fulham på Craven Cottage, og danskerklubben formåede herefter at forsvare føringen helt frem til det 92. minut, hvor indskiftede Harry Wilson fik udlignet på et spektakulært mål. 

I det syvende minut af tillægstiden slog Harry Wilson så til igen, denne gang på et hovedstød, og dermed blev det til endnu et nederlag på udebane for Brentford. 

– Det er selvfølgelig brutalt. Det er de små marginer, men jeg synes, det er fair at sige, at det bedste hold vandt. Men når du er foran på udebane i det 90. minut… hvis vi ikke havde set de to mål og den store chance til os, så havde alle rost os for vores forsvarsspil, som jeg synes var fantastisk, uanset hvad.

– Blokeringerne var gode, og det samme var forsvarsprincipperne, karakteren, mentaliteten og arbejdsindsatsen. Nogle gange, når man ikke kan nå sit topniveau, må man lægge en stor arbejdsindsats. Drengene gjorde alt. 

– Masser af skud og masser af indlæg, men vi håndterede det hele. De havde brug for lidt magi fra Wilson. Det sker. Det er brutalt at tabe sådan her, men det er én kamp, vi har tabt. Selvfølgelig brænder jeg indvendigt, lød det, ifølge The Standard, fra Thomas Frank efter kampen. 

Med nederlaget til Fulham indtager Brentford 12. pladsen i Premier League efter 10 spillerunder. 





LIVE

VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!

Kritik motiverer spaniere efter stor skuffelse

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Sunderland jagter dansk guldfugl

Norge – Senegal

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

I dialog med Steve Cooper

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Marcondes afviser tilbud, men…

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Uruguay – Kap Verde

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

Tordner mod VM-træner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet