Dyr dansker stråler: Virkelig imponerende!

Den unge dansker William Osula fik lørdag uofficiel debut for Newcastle, og han imponerede tilsyneladende i stor stil.



Den danske angriber William Osula foretog for nylig et skifte fra Sheffield United til Newcastle for over 100 millioner kroner, og det skifte kom som noget af en overraskelse for mange.

Hvis angriberens uofficielle debut for Newcastle er nogen indikation, kan han dog meget vel ende som en stor gevinst for den monsterrige klub.

William Osula spillede nemlig sine første minutter for Newcastle lørdag i en træningskamp mod Brest, og her imponerede han tilsyneladende i stor stil.

Danskeren fik et mål annulleret for en snæver offside, men var derudover også farlig, lyder det fra engelske medier.

– William Osula giver øjeblikkeligt Eddie Howes mandskab en ny dimension og ligner et smart køb, lyder overskriften hos lokalmediet Chronicle Live, der også skriver:

– Osula blev erstattet af Travis Hernes efter 69 minutter… Da Osula blev udskiftet, modtog han en stor klapsalve af Newcastle-fansene, som virkede henrykte over hans præstation.

Også hos fanmediet Geordie Boot Boys er der ros til den unge dansker. William Osula får karakteren 8, som er højst blandt Newcastle-spillerne, og mediet skriver:

– Det var første chance for Newcastle-fans for at se Will Osula i aktion efter hans ankomst til £15 millioner (130 millioner kroner, red.) fra Sheffield United. Det var noget af en introduktion, for Osula imponerede virkelig i sin debut. Han viste sin fart og kraft og kronede næsten sin første Newcastle-optræden med et mål, men offsideflaget blev løftet. Det var dog en smart afslutning i første halvleg, og den 21-årige ser allerede ud til at kunne fungere som Alexander Isaks backup.

Ros fra cheftræneren
Som om at rosen fra medierne ikke var nok, får 21-årige William Osula også ros fra sin cheftræner, Eddie Howe.

– Han gjorde det rigtig godt, når man tænker på, at da han kom til os, havde han ikke trænet i syv eller otte dage grundet en hjernerystelse. Vi vidste, at han ikke var på toppen fysisk.

– Jeg synes, han viste sine kvaliteter i dag, og han viste, hvad han vil bringe til holdet: Hans tempo, styrke og scorede et fint mål, hvor han var uheldig med en marginal offside. Jeg tror, ​​han vil være rigtig glad for sin indsats, siger Eddie Howe ifølge Shields Gazzette.

William Osula, der har underskrevet en kontrakt til 2029, noterede sig for tre mål i 31 kampe Sheffield United. Tidligere har han også spillet for Derby som lejesvend. 







LIVE

LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Højlund stjæler overskrifter

Roser Superliga-træners søn

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Jakob Poulsen med dyster melding

Medie: Alt peger på, at han er færdig

– Han fik et lortetilbud fra OB



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Spotpris – så billig er Højbjerg

FC København – Silkeborg IF

Vejle Boldklub – Randers FC

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

AaB i vildt comeback

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Dansk topscorer jubler over monstertransfer



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

FC Midtjylland – Sønderjyske

‘Hvem fanden ringer man til?’

Transferpres på Albert Grønbæk

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil

Store spørgsmålstegn inden FCK

FCK bød på landsholdsmålmand