Den danske angriber William Osula foretog for nylig et skifte fra Sheffield United til Newcastle for over 100 millioner kroner, og det skifte kom som noget af en overraskelse for mange.
Hvis angriberens uofficielle debut for Newcastle er nogen indikation, kan han dog meget vel ende som en stor gevinst for den monsterrige klub.
William Osula spillede nemlig sine første minutter for Newcastle lørdag i en træningskamp mod Brest, og her imponerede han tilsyneladende i stor stil.
Danskeren fik et mål annulleret for en snæver offside, men var derudover også farlig, lyder det fra engelske medier.
– William Osula giver øjeblikkeligt Eddie Howes mandskab en ny dimension og ligner et smart køb, lyder overskriften hos lokalmediet Chronicle Live, der også skriver:
– Osula blev erstattet af Travis Hernes efter 69 minutter… Da Osula blev udskiftet, modtog han en stor klapsalve af Newcastle-fansene, som virkede henrykte over hans præstation.
Også hos fanmediet Geordie Boot Boys er der ros til den unge dansker. William Osula får karakteren 8, som er højst blandt Newcastle-spillerne, og mediet skriver:
– Det var første chance for Newcastle-fans for at se Will Osula i aktion efter hans ankomst til £15 millioner (130 millioner kroner, red.) fra Sheffield United. Det var noget af en introduktion, for Osula imponerede virkelig i sin debut. Han viste sin fart og kraft og kronede næsten sin første Newcastle-optræden med et mål, men offsideflaget blev løftet. Det var dog en smart afslutning i første halvleg, og den 21-årige ser allerede ud til at kunne fungere som Alexander Isaks backup.
Ros fra cheftræneren
Som om at rosen fra medierne ikke var nok, får 21-årige William Osula også ros fra sin cheftræner, Eddie Howe.
– Han gjorde det rigtig godt, når man tænker på, at da han kom til os, havde han ikke trænet i syv eller otte dage grundet en hjernerystelse. Vi vidste, at han ikke var på toppen fysisk.
– Jeg synes, han viste sine kvaliteter i dag, og han viste, hvad han vil bringe til holdet: Hans tempo, styrke og scorede et fint mål, hvor han var uheldig med en marginal offside. Jeg tror, han vil være rigtig glad for sin indsats, siger Eddie Howe ifølge Shields Gazzette.
William Osula, der har underskrevet en kontrakt til 2029, noterede sig for tre mål i 31 kampe Sheffield United. Tidligere har han også spillet for Derby som lejesvend.
LIVE
LIVE: FCM overrasker – stjerne er tilbage
Klar transferbesked til Christian Eriksen
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
AVIS
Færdig i Real Madrid
10. gang i træk
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
AVIS