Dyr dansker stråler: Virkelig imponerende!

Den unge dansker William Osula fik lørdag uofficiel debut for Newcastle, og han imponerede tilsyneladende i stor stil.



Den danske angriber William Osula foretog for nylig et skifte fra Sheffield United til Newcastle for over 100 millioner kroner, og det skifte kom som noget af en overraskelse for mange.

Hvis angriberens uofficielle debut for Newcastle er nogen indikation, kan han dog meget vel ende som en stor gevinst for den monsterrige klub.

William Osula spillede nemlig sine første minutter for Newcastle lørdag i en træningskamp mod Brest, og her imponerede han tilsyneladende i stor stil.

Danskeren fik et mål annulleret for en snæver offside, men var derudover også farlig, lyder det fra engelske medier.

– William Osula giver øjeblikkeligt Eddie Howes mandskab en ny dimension og ligner et smart køb, lyder overskriften hos lokalmediet Chronicle Live, der også skriver:

– Osula blev erstattet af Travis Hernes efter 69 minutter… Da Osula blev udskiftet, modtog han en stor klapsalve af Newcastle-fansene, som virkede henrykte over hans præstation.

Også hos fanmediet Geordie Boot Boys er der ros til den unge dansker. William Osula får karakteren 8, som er højst blandt Newcastle-spillerne, og mediet skriver:

– Det var første chance for Newcastle-fans for at se Will Osula i aktion efter hans ankomst til £15 millioner (130 millioner kroner, red.) fra Sheffield United. Det var noget af en introduktion, for Osula imponerede virkelig i sin debut. Han viste sin fart og kraft og kronede næsten sin første Newcastle-optræden med et mål, men offsideflaget blev løftet. Det var dog en smart afslutning i første halvleg, og den 21-årige ser allerede ud til at kunne fungere som Alexander Isaks backup.

Ros fra cheftræneren
Som om at rosen fra medierne ikke var nok, får 21-årige William Osula også ros fra sin cheftræner, Eddie Howe.

– Han gjorde det rigtig godt, når man tænker på, at da han kom til os, havde han ikke trænet i syv eller otte dage grundet en hjernerystelse. Vi vidste, at han ikke var på toppen fysisk.

– Jeg synes, han viste sine kvaliteter i dag, og han viste, hvad han vil bringe til holdet: Hans tempo, styrke og scorede et fint mål, hvor han var uheldig med en marginal offside. Jeg tror, ​​han vil være rigtig glad for sin indsats, siger Eddie Howe ifølge Shields Gazzette.

William Osula, der har underskrevet en kontrakt til 2029, noterede sig for tre mål i 31 kampe Sheffield United. Tidligere har han også spillet for Derby som lejesvend. 



AFCON inviterer til gratis fodbold

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Brøndby-stjerne med stor donation

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

– Han har været en decideret atombombe

Benhård transfermelding

Det er til dumpekarakter

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Overvejer Mathias Jensen-køb

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Magisk aften for FC København-stjerne

– Alle taler om dem!

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Presset Frank: Her er vores store problem

– Du har udstråling som tagpap

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Han peger på Simon Kjær

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

– Et frygteligt scenarie

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?