Den danske angriber William Osula foretog for nylig et skifte fra Sheffield United til Newcastle for over 100 millioner kroner, og det skifte kom som noget af en overraskelse for mange.
Hvis angriberens uofficielle debut for Newcastle er nogen indikation, kan han dog meget vel ende som en stor gevinst for den monsterrige klub.
William Osula spillede nemlig sine første minutter for Newcastle lørdag i en træningskamp mod Brest, og her imponerede han tilsyneladende i stor stil.
Danskeren fik et mål annulleret for en snæver offside, men var derudover også farlig, lyder det fra engelske medier.
– William Osula giver øjeblikkeligt Eddie Howes mandskab en ny dimension og ligner et smart køb, lyder overskriften hos lokalmediet Chronicle Live, der også skriver:
– Osula blev erstattet af Travis Hernes efter 69 minutter… Da Osula blev udskiftet, modtog han en stor klapsalve af Newcastle-fansene, som virkede henrykte over hans præstation.
Også hos fanmediet Geordie Boot Boys er der ros til den unge dansker. William Osula får karakteren 8, som er højst blandt Newcastle-spillerne, og mediet skriver:
– Det var første chance for Newcastle-fans for at se Will Osula i aktion efter hans ankomst til £15 millioner (130 millioner kroner, red.) fra Sheffield United. Det var noget af en introduktion, for Osula imponerede virkelig i sin debut. Han viste sin fart og kraft og kronede næsten sin første Newcastle-optræden med et mål, men offsideflaget blev løftet. Det var dog en smart afslutning i første halvleg, og den 21-årige ser allerede ud til at kunne fungere som Alexander Isaks backup.
Ros fra cheftræneren
Som om at rosen fra medierne ikke var nok, får 21-årige William Osula også ros fra sin cheftræner, Eddie Howe.
– Han gjorde det rigtig godt, når man tænker på, at da han kom til os, havde han ikke trænet i syv eller otte dage grundet en hjernerystelse. Vi vidste, at han ikke var på toppen fysisk.
– Jeg synes, han viste sine kvaliteter i dag, og han viste, hvad han vil bringe til holdet: Hans tempo, styrke og scorede et fint mål, hvor han var uheldig med en marginal offside. Jeg tror, han vil være rigtig glad for sin indsats, siger Eddie Howe ifølge Shields Gazzette.
William Osula, der har underskrevet en kontrakt til 2029, noterede sig for tre mål i 31 kampe Sheffield United. Tidligere har han også spillet for Derby som lejesvend.
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Klar tale: Han bør fyres nu
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
Alexander Lind blæst bagover
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
FC Midtjylland misser gylden chance
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
FC København-krisen fortsætter
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Barcelona tager smal sejr
FC Nordsjælland vinder i egen hule
Silkeborg klasker Randers