Dyr dansker stråler: Virkelig imponerende!

Den unge dansker William Osula fik lørdag uofficiel debut for Newcastle, og han imponerede tilsyneladende i stor stil.



Den danske angriber William Osula foretog for nylig et skifte fra Sheffield United til Newcastle for over 100 millioner kroner, og det skifte kom som noget af en overraskelse for mange.

Hvis angriberens uofficielle debut for Newcastle er nogen indikation, kan han dog meget vel ende som en stor gevinst for den monsterrige klub.

William Osula spillede nemlig sine første minutter for Newcastle lørdag i en træningskamp mod Brest, og her imponerede han tilsyneladende i stor stil.

Danskeren fik et mål annulleret for en snæver offside, men var derudover også farlig, lyder det fra engelske medier.

– William Osula giver øjeblikkeligt Eddie Howes mandskab en ny dimension og ligner et smart køb, lyder overskriften hos lokalmediet Chronicle Live, der også skriver:

– Osula blev erstattet af Travis Hernes efter 69 minutter… Da Osula blev udskiftet, modtog han en stor klapsalve af Newcastle-fansene, som virkede henrykte over hans præstation.

Også hos fanmediet Geordie Boot Boys er der ros til den unge dansker. William Osula får karakteren 8, som er højst blandt Newcastle-spillerne, og mediet skriver:

– Det var første chance for Newcastle-fans for at se Will Osula i aktion efter hans ankomst til £15 millioner (130 millioner kroner, red.) fra Sheffield United. Det var noget af en introduktion, for Osula imponerede virkelig i sin debut. Han viste sin fart og kraft og kronede næsten sin første Newcastle-optræden med et mål, men offsideflaget blev løftet. Det var dog en smart afslutning i første halvleg, og den 21-årige ser allerede ud til at kunne fungere som Alexander Isaks backup.

Ros fra cheftræneren
Som om at rosen fra medierne ikke var nok, får 21-årige William Osula også ros fra sin cheftræner, Eddie Howe.

– Han gjorde det rigtig godt, når man tænker på, at da han kom til os, havde han ikke trænet i syv eller otte dage grundet en hjernerystelse. Vi vidste, at han ikke var på toppen fysisk.

– Jeg synes, han viste sine kvaliteter i dag, og han viste, hvad han vil bringe til holdet: Hans tempo, styrke og scorede et fint mål, hvor han var uheldig med en marginal offside. Jeg tror, ​​han vil være rigtig glad for sin indsats, siger Eddie Howe ifølge Shields Gazzette.

William Osula, der har underskrevet en kontrakt til 2029, noterede sig for tre mål i 31 kampe Sheffield United. Tidligere har han også spillet for Derby som lejesvend. 





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Arsenal-dansker vender hjem

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

De jagter Henrik Meister

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Afslører dansk toptræners millionløn

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Monsterbud på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Medier sender ham hjem til AGF

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

De lurer på Vejle-profil

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Tottenham henter Liverpool-profil

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

Kæmper om det samme trænerjob

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Benhård kritik af Danmark