Der er næppe tvivl om, at Christian Eriksens Manchester United-karriere stille og roligt lakker mod enden, men alligevel sneg danskeren sig til et kort indhop mod Liverpool inden den seneste landsholdstermin.
De få Premier League-minutter gav ansporing til noget optimisme hos klublegenden Peter Schmeichel, som i sidste uge til Tipsbladet var håbefuld over Christian Eriksens muligheder for spilletid i denne sæson, men den optimisme kan ikke ligefrem spores hos lokalmediet Manchester Evening News, som dækker klubben tæt.
Her konkluderer analysen over Manchester Uniteds mange midtbanespillere nemlig, at danskeren kan trække sorteper og risikere at følge Premier League-kampene fra tribunen, hvis alle er spilleklar.
– Når Ugarte er helt klar og fuldt integreret på holdet, vil han, Mainoo og Fernandes være ten Hags foretrukne trio, hvilket efterlader de andre til at kæmpe om pladserne på bænken. United kan have ni udskiftere i Premier League, og seks af disse må formodes at gå til en målmand, en midtstopper, en back, to fløje og en angriber. Det efterlader plads til tre midtbanespillere, og der er fire, som skal konkurrere om de pladser.
– Casemiro er Manchester Uniteds eneste alternativ til den defensive midtbane, og trods hans regression er det usandsynligt, at han smides på porten. Toby Collyer viser lovende takter, både som en sekser og en otter, og Mount har evnerne til både at spille otter og tier.
– Det betyder, at Eriksen kan risikere at være den midtbanespiller, som bliver overset. Han har kun spillet en kamp i denne sæson og har under et år tilbage af kontrakten, skriver mediet og fortsætter:
– Han blev rygtet væk fra klubben i sommer, men hans lønninger gjorde det svært for de klubber, der var interesseret. Derudover har han kun spillet 11 kampe i dette kalenderår og kun startet inde fire gange, hvilket fremhæver, at han er ved at blive udfaset.
Analysen peger derudover også på, at Manchester United er i gang med at få et markant yngre hold på midtbanen, og at hans bedste chance for at få minutter i denne sæson vil være via pokalturneringerne.
Det er dog svært at forestille sig en spiller som Eriksen være tilfreds med sådan en rolle.
Danskeren fik tiltrængte spilleminutter for det danske landshold senest, hvor han startede inde mod både Schweiz og Serbien.
LIVE
TransferLIVE: Dansker kan byttes væk
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
LIVE
VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
NYHEDER
Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
England – DR Congo
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
Belgien – Senegal
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026
TRANSFER