Dyster Eriksen-spådom: Kan ende på tribunen

Christian Eriksen kan risikere slet ikke at være en del af Manchester Uniteds kamptrup fremover, mener Manchester Evening News.



Der er næppe tvivl om, at Christian Eriksens Manchester United-karriere stille og roligt lakker mod enden, men alligevel sneg danskeren sig til et kort indhop mod Liverpool inden den seneste landsholdstermin. 

De få Premier League-minutter gav ansporing til noget optimisme hos klublegenden Peter Schmeichel, som i sidste uge til Tipsbladet var håbefuld over Christian Eriksens muligheder for spilletid i denne sæson, men den optimisme kan ikke ligefrem spores hos lokalmediet Manchester Evening News, som dækker klubben tæt. 

Her konkluderer analysen over Manchester Uniteds mange midtbanespillere nemlig, at danskeren kan trække sorteper og risikere at følge Premier League-kampene fra tribunen, hvis alle er spilleklar. 

– Når Ugarte er helt klar og fuldt integreret på holdet, vil han, Mainoo og Fernandes være ten Hags foretrukne trio, hvilket efterlader de andre til at kæmpe om pladserne på bænken. United kan have ni udskiftere i Premier League, og seks af disse må formodes at gå til en målmand, en midtstopper, en back, to fløje og en angriber. Det efterlader plads til tre midtbanespillere, og der er fire, som skal konkurrere om de pladser.

– Casemiro er Manchester Uniteds eneste alternativ til den defensive midtbane, og trods hans regression er det usandsynligt, at han smides på porten. Toby Collyer viser lovende takter, både som en sekser og en otter, og Mount har evnerne til både at spille otter og tier. 

– Det betyder, at Eriksen kan risikere at være den midtbanespiller, som bliver overset. Han har kun spillet en kamp i denne sæson og har under et år tilbage af kontrakten, skriver mediet og fortsætter:

– Han blev rygtet væk fra klubben i sommer, men hans lønninger gjorde det svært for de klubber, der var interesseret. Derudover har han kun spillet 11 kampe i dette kalenderår og kun startet inde fire gange, hvilket fremhæver, at han er ved at blive udfaset. 

Analysen peger derudover også på, at Manchester United er i gang med at få et markant yngre hold på midtbanen, og at hans bedste chance for at få minutter i denne sæson vil være via pokalturneringerne. 

Det er dog svært at forestille sig en spiller som Eriksen være tilfreds med sådan en rolle. 

Danskeren fik tiltrængte spilleminutter for det danske landshold senest, hvor han startede inde mod både Schweiz og Serbien.





‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’




LIVE

LIVE: Ny mand på landsholdet

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Krisen er blevet til en katastrofe?

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Josip Radošević på samtlige forsider



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Rasmus Højlund revser konkurrent

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

AGF – Brøndby IF

Viborg FF – FC Midtjylland

Benhård Brian Riemer-melding

Forvirret over Superliga-forhandlinger

FC København-krisen fortsætter

– Han er den værste træner, jeg har haft!

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Silkeborg klasker Randers

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Topchef får nyt job i FCK

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Protesterer efter dansk drømmekamp

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Barcelona tager smal sejr

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

I svime over Pelle Mattsson

Randers vinder Gudenå-derby

Modtager stor ros fra Højbjerg

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

FC København – FC Fredericia

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’