Der er næppe tvivl om, at Christian Eriksens Manchester United-karriere stille og roligt lakker mod enden, men alligevel sneg danskeren sig til et kort indhop mod Liverpool inden den seneste landsholdstermin.
De få Premier League-minutter gav ansporing til noget optimisme hos klublegenden Peter Schmeichel, som i sidste uge til Tipsbladet var håbefuld over Christian Eriksens muligheder for spilletid i denne sæson, men den optimisme kan ikke ligefrem spores hos lokalmediet Manchester Evening News, som dækker klubben tæt.
Her konkluderer analysen over Manchester Uniteds mange midtbanespillere nemlig, at danskeren kan trække sorteper og risikere at følge Premier League-kampene fra tribunen, hvis alle er spilleklar.
– Når Ugarte er helt klar og fuldt integreret på holdet, vil han, Mainoo og Fernandes være ten Hags foretrukne trio, hvilket efterlader de andre til at kæmpe om pladserne på bænken. United kan have ni udskiftere i Premier League, og seks af disse må formodes at gå til en målmand, en midtstopper, en back, to fløje og en angriber. Det efterlader plads til tre midtbanespillere, og der er fire, som skal konkurrere om de pladser.
– Casemiro er Manchester Uniteds eneste alternativ til den defensive midtbane, og trods hans regression er det usandsynligt, at han smides på porten. Toby Collyer viser lovende takter, både som en sekser og en otter, og Mount har evnerne til både at spille otter og tier.
– Det betyder, at Eriksen kan risikere at være den midtbanespiller, som bliver overset. Han har kun spillet en kamp i denne sæson og har under et år tilbage af kontrakten, skriver mediet og fortsætter:
– Han blev rygtet væk fra klubben i sommer, men hans lønninger gjorde det svært for de klubber, der var interesseret. Derudover har han kun spillet 11 kampe i dette kalenderår og kun startet inde fire gange, hvilket fremhæver, at han er ved at blive udfaset.
Analysen peger derudover også på, at Manchester United er i gang med at få et markant yngre hold på midtbanen, og at hans bedste chance for at få minutter i denne sæson vil være via pokalturneringerne.
Det er dog svært at forestille sig en spiller som Eriksen være tilfreds med sådan en rolle.
Danskeren fik tiltrængte spilleminutter for det danske landshold senest, hvor han startede inde mod både Schweiz og Serbien.
LIVE
LIVE: FC København præsenterer særlig trøje
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?