Dyster Eriksen-spådom: Kan ende på tribunen

Christian Eriksen kan risikere slet ikke at være en del af Manchester Uniteds kamptrup fremover, mener Manchester Evening News.



Der er næppe tvivl om, at Christian Eriksens Manchester United-karriere stille og roligt lakker mod enden, men alligevel sneg danskeren sig til et kort indhop mod Liverpool inden den seneste landsholdstermin. 

De få Premier League-minutter gav ansporing til noget optimisme hos klublegenden Peter Schmeichel, som i sidste uge til Tipsbladet var håbefuld over Christian Eriksens muligheder for spilletid i denne sæson, men den optimisme kan ikke ligefrem spores hos lokalmediet Manchester Evening News, som dækker klubben tæt. 

Her konkluderer analysen over Manchester Uniteds mange midtbanespillere nemlig, at danskeren kan trække sorteper og risikere at følge Premier League-kampene fra tribunen, hvis alle er spilleklar. 

– Når Ugarte er helt klar og fuldt integreret på holdet, vil han, Mainoo og Fernandes være ten Hags foretrukne trio, hvilket efterlader de andre til at kæmpe om pladserne på bænken. United kan have ni udskiftere i Premier League, og seks af disse må formodes at gå til en målmand, en midtstopper, en back, to fløje og en angriber. Det efterlader plads til tre midtbanespillere, og der er fire, som skal konkurrere om de pladser.

– Casemiro er Manchester Uniteds eneste alternativ til den defensive midtbane, og trods hans regression er det usandsynligt, at han smides på porten. Toby Collyer viser lovende takter, både som en sekser og en otter, og Mount har evnerne til både at spille otter og tier. 

– Det betyder, at Eriksen kan risikere at være den midtbanespiller, som bliver overset. Han har kun spillet en kamp i denne sæson og har under et år tilbage af kontrakten, skriver mediet og fortsætter:

– Han blev rygtet væk fra klubben i sommer, men hans lønninger gjorde det svært for de klubber, der var interesseret. Derudover har han kun spillet 11 kampe i dette kalenderår og kun startet inde fire gange, hvilket fremhæver, at han er ved at blive udfaset. 

Analysen peger derudover også på, at Manchester United er i gang med at få et markant yngre hold på midtbanen, og at hans bedste chance for at få minutter i denne sæson vil være via pokalturneringerne. 

Det er dog svært at forestille sig en spiller som Eriksen være tilfreds med sådan en rolle. 

Danskeren fik tiltrængte spilleminutter for det danske landshold senest, hvor han startede inde mod både Schweiz og Serbien.





Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte




LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Argentina – Schweiz

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Forhandler med Jannik Vestergaard



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Norsk ekspert håner Danmark

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Norge – England



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Uventet transferdrejning

Bekræfter dansk kæmpetransfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Spanien – Belgien

PC afslører: Sådan pressede vi prisen op

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Superligaen er knækket

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’