• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Premier League Victor Risager

Eddie Howe forlader Bournemouth efter nedrykning

Foto: Getty Images

Philip Billing skal have ny manager i Bournemouth.

Af Victor Risager

I den netop overståede sæson rykkede Bournemouth ud af Premier League, og efter den nedrykning forlader cheftræner Eddie Howe nu klubben.

Det bekræfter Bournemouth lørdag aften, hvor de meddeler, at det er en gensidig aftale. 

Eddie Howe har været cheftræner for klubben siden 2012 og var det også fra 2008 til 2011. Før han blev manager, nåede han også at spille mere end 300 kampe for Bournemouth, og det er altså en sand klubmand, der forlader Bournemouth.

Dog føler både han og klubben, at det er på tide at skilles, siger Eddie Howe til klubbens hjemmeside.

- At have tilbragt i alt 25 år med klubben som både spiller og manager er denne beslutning - truffet sammen med klubben - en af de sværeste, jeg nogensinde har skullet træffe. Selvom den kærlighed, jeg har til denne fodboldklub, altid vil forblive, føler vi kollektivt, at nu er det rigtige tidspunkt for klubben at gå i en ny retning.

- Bournemouth vil altid være i mit hjerte, men jeg er overbevist om, at nu er det rette tidspunkt for klubben at ændre sig. Jeg har altid sikret, at enhver beslutning, jeg nogensinde har taget som manager, har været i klubbens og dens tilhængers interesser, og dette er ikke anderledes, siger Howe.

Det vides ikke, hvem der tager over for den 42-årige manager.

Superliga

Mere Superliga

Fokus