Efter dybt chok: Forudså aldrig dette med Eriksen

Christian Eriksen er tilbage på sit topniveau efter han sidste sommer lå livløs i Parken. Det kommer meget bag på den tidligere fodboldspiller Frank Leboeuf, som Tipsbladet har talt med.



Hele verden holdt vejret, da Christian Eriksen faldt livløs til jorden sidste år i Parken.

De efterfølgende minutter føltes uendeligt lange, men gudskelov endte alt lykkeligt, og Christian Eriksen er tilbage på fodboldbanen igen. Den tidligere franske stjerneforsvarsspiller Frank Leboeuf husker også tydeligt det uhyggelige øjeblik i Parken.

– Jeg var så chokeret over det der skete og det vi så dengang. Det var hele verden. Jeg kan huske, at jeg tog en trøje med Jes Høgh [tidligere dansk holdkammerat i Chelsea, red.] og lagde på Instagram med teksten: "Christian kom tilbage til os", siger Frank Leboeuf, der er i Danmark for at vise VM-trofæet, som han vandt i 1998, frem.

– Da vi så det, og hver gang jeg hører, at sådan nogle ting sker, så er det som om, at en del af mig selv også forsvinder. Det er en stor verden, men os fodboldspillere vi er som en familie. Vi er sammen om noget specielt – nemlig fodbolden.

Efter et langt genoptræningsforløb gav Brentford ham chancen tilbage i foråret, hvor Christian Eriksen beviste, at han igen var tilbage på sit topniveau. Det havde Frank Leboeuf ikke i sin vildeste fantasi forudset.

– Jeg havde aldrig troet, at han ville komme til at spille igen. Jeg husker Foé [Marc-Vivien Foé, red.] fra Cameroon dø på banen, jeg kan huske Lilian Thuram opgive karrieren på grund af hjerteproblemer, så jeg troede aldrig, at han (Eriksen) ville komme tilbage til fodbolden og aldrig nogensinde på det her niveau. Han er tilbage på sit bedste.

– Alle bliver ældre, men han er klog nok til at tilpasse sit niveau til andre niveauer. Ligesom Ronaldo, der førhen var på venstresiden, og nu spiller på toppen som målscorer, så er Christian også klog, hvor han ligger mere centralt, spiller de andre frie og har sit spark fra distancen nu. Han er erfaren og han er stadig på sit absolut bedste.

Christian Eriksen, 30 år, valgte efter sit ophold i Brentford at tegne en treårig aftale med Manchester United. Her har danskeren været en af klubbens bedste midtbanespillere, og han blev for nyligt kåret til månedens spiller.





TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Dansk målsluger skifter til topklub

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Stjerne er født – på landsholdet med ham



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

‘Ronaldo vinder kampen’



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Katastrofe for Jack Grealish

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

– Alt for meget kaos i Horsens

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Viaplay hæver priserne

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

På vild liste med Lionel Messi

‘Hvad fanden kan man gøre?’

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

Slog transferrekord – nu jagter de dansker



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Populære Chelsea – køb billetter her!

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

‘Det er vigtigt for landsholdet’

AGF mangler flere profiler mod OB

‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

Como kan vinde i Napoli

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

Rådvild i Rom

‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’

Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste

Løst krudt: Brøndby og Randers deler