Hele verden holdt vejret, da Christian Eriksen faldt livløs til jorden sidste år i Parken.
De efterfølgende minutter føltes uendeligt lange, men gudskelov endte alt lykkeligt, og Christian Eriksen er tilbage på fodboldbanen igen. Den tidligere franske stjerneforsvarsspiller Frank Leboeuf husker også tydeligt det uhyggelige øjeblik i Parken.
– Jeg var så chokeret over det der skete og det vi så dengang. Det var hele verden. Jeg kan huske, at jeg tog en trøje med Jes Høgh [tidligere dansk holdkammerat i Chelsea, red.] og lagde på Instagram med teksten: "Christian kom tilbage til os", siger Frank Leboeuf, der er i Danmark for at vise VM-trofæet, som han vandt i 1998, frem.
– Da vi så det, og hver gang jeg hører, at sådan nogle ting sker, så er det som om, at en del af mig selv også forsvinder. Det er en stor verden, men os fodboldspillere vi er som en familie. Vi er sammen om noget specielt – nemlig fodbolden.
Efter et langt genoptræningsforløb gav Brentford ham chancen tilbage i foråret, hvor Christian Eriksen beviste, at han igen var tilbage på sit topniveau. Det havde Frank Leboeuf ikke i sin vildeste fantasi forudset.
– Jeg havde aldrig troet, at han ville komme til at spille igen. Jeg husker Foé [Marc-Vivien Foé, red.] fra Cameroon dø på banen, jeg kan huske Lilian Thuram opgive karrieren på grund af hjerteproblemer, så jeg troede aldrig, at han (Eriksen) ville komme tilbage til fodbolden og aldrig nogensinde på det her niveau. Han er tilbage på sit bedste.
– Alle bliver ældre, men han er klog nok til at tilpasse sit niveau til andre niveauer. Ligesom Ronaldo, der førhen var på venstresiden, og nu spiller på toppen som målscorer, så er Christian også klog, hvor han ligger mere centralt, spiller de andre frie og har sit spark fra distancen nu. Han er erfaren og han er stadig på sit absolut bedste.
Christian Eriksen, 30 år, valgte efter sit ophold i Brentford at tegne en treårig aftale med Manchester United. Her har danskeren været en af klubbens bedste midtbanespillere, og han blev for nyligt kåret til månedens spiller.
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
NYHEDER
Frankrig – England
MEDIE
Falsk Morten Frendrup-historie i omløb
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
MEDIE
Smadrer transferrekord
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
TOPNYHED
Klar for FC København
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
Snød FC København for keeper
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Nu er der nyt om Mads Roerslev
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
NYHEDER