Hele verden holdt vejret, da Christian Eriksen faldt livløs til jorden sidste år i Parken.
De efterfølgende minutter føltes uendeligt lange, men gudskelov endte alt lykkeligt, og Christian Eriksen er tilbage på fodboldbanen igen. Den tidligere franske stjerneforsvarsspiller Frank Leboeuf husker også tydeligt det uhyggelige øjeblik i Parken.
– Jeg var så chokeret over det der skete og det vi så dengang. Det var hele verden. Jeg kan huske, at jeg tog en trøje med Jes Høgh [tidligere dansk holdkammerat i Chelsea, red.] og lagde på Instagram med teksten: "Christian kom tilbage til os", siger Frank Leboeuf, der er i Danmark for at vise VM-trofæet, som han vandt i 1998, frem.
– Da vi så det, og hver gang jeg hører, at sådan nogle ting sker, så er det som om, at en del af mig selv også forsvinder. Det er en stor verden, men os fodboldspillere vi er som en familie. Vi er sammen om noget specielt – nemlig fodbolden.
Efter et langt genoptræningsforløb gav Brentford ham chancen tilbage i foråret, hvor Christian Eriksen beviste, at han igen var tilbage på sit topniveau. Det havde Frank Leboeuf ikke i sin vildeste fantasi forudset.
– Jeg havde aldrig troet, at han ville komme til at spille igen. Jeg husker Foé [Marc-Vivien Foé, red.] fra Cameroon dø på banen, jeg kan huske Lilian Thuram opgive karrieren på grund af hjerteproblemer, så jeg troede aldrig, at han (Eriksen) ville komme tilbage til fodbolden og aldrig nogensinde på det her niveau. Han er tilbage på sit bedste.
– Alle bliver ældre, men han er klog nok til at tilpasse sit niveau til andre niveauer. Ligesom Ronaldo, der førhen var på venstresiden, og nu spiller på toppen som målscorer, så er Christian også klog, hvor han ligger mere centralt, spiller de andre frie og har sit spark fra distancen nu. Han er erfaren og han er stadig på sit absolut bedste.
Christian Eriksen, 30 år, valgte efter sit ophold i Brentford at tegne en treårig aftale med Manchester United. Her har danskeren været en af klubbens bedste midtbanespillere, og han blev for nyligt kåret til månedens spiller.
LIVE
VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel
NYHEDER
Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
NYHEDER
Ståle Solbakken i stort forsvar
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
OPTAKT
Panama – England
MEDIE