Hele verden holdt vejret, da Christian Eriksen faldt livløs til jorden sidste år i Parken.
De efterfølgende minutter føltes uendeligt lange, men gudskelov endte alt lykkeligt, og Christian Eriksen er tilbage på fodboldbanen igen. Den tidligere franske stjerneforsvarsspiller Frank Leboeuf husker også tydeligt det uhyggelige øjeblik i Parken.
– Jeg var så chokeret over det der skete og det vi så dengang. Det var hele verden. Jeg kan huske, at jeg tog en trøje med Jes Høgh [tidligere dansk holdkammerat i Chelsea, red.] og lagde på Instagram med teksten: "Christian kom tilbage til os", siger Frank Leboeuf, der er i Danmark for at vise VM-trofæet, som han vandt i 1998, frem.
– Da vi så det, og hver gang jeg hører, at sådan nogle ting sker, så er det som om, at en del af mig selv også forsvinder. Det er en stor verden, men os fodboldspillere vi er som en familie. Vi er sammen om noget specielt – nemlig fodbolden.
Efter et langt genoptræningsforløb gav Brentford ham chancen tilbage i foråret, hvor Christian Eriksen beviste, at han igen var tilbage på sit topniveau. Det havde Frank Leboeuf ikke i sin vildeste fantasi forudset.
– Jeg havde aldrig troet, at han ville komme til at spille igen. Jeg husker Foé [Marc-Vivien Foé, red.] fra Cameroon dø på banen, jeg kan huske Lilian Thuram opgive karrieren på grund af hjerteproblemer, så jeg troede aldrig, at han (Eriksen) ville komme tilbage til fodbolden og aldrig nogensinde på det her niveau. Han er tilbage på sit bedste.
– Alle bliver ældre, men han er klog nok til at tilpasse sit niveau til andre niveauer. Ligesom Ronaldo, der førhen var på venstresiden, og nu spiller på toppen som målscorer, så er Christian også klog, hvor han ligger mere centralt, spiller de andre frie og har sit spark fra distancen nu. Han er erfaren og han er stadig på sit absolut bedste.
Christian Eriksen, 30 år, valgte efter sit ophold i Brentford at tegne en treårig aftale med Manchester United. Her har danskeren været en af klubbens bedste midtbanespillere, og han blev for nyligt kåret til månedens spiller.
LIVE
TransferLIVE: De henter Thomas Meunier
NYHEDER
Italiensk skandale afblæst
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
NYHEDER
Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
England – Argentina
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
INTERVIEW