Efter dybt chok: Forudså aldrig dette med Eriksen

Christian Eriksen er tilbage på sit topniveau efter han sidste sommer lå livløs i Parken. Det kommer meget bag på den tidligere fodboldspiller Frank Leboeuf, som Tipsbladet har talt med.



Hele verden holdt vejret, da Christian Eriksen faldt livløs til jorden sidste år i Parken.

De efterfølgende minutter føltes uendeligt lange, men gudskelov endte alt lykkeligt, og Christian Eriksen er tilbage på fodboldbanen igen. Den tidligere franske stjerneforsvarsspiller Frank Leboeuf husker også tydeligt det uhyggelige øjeblik i Parken.

– Jeg var så chokeret over det der skete og det vi så dengang. Det var hele verden. Jeg kan huske, at jeg tog en trøje med Jes Høgh [tidligere dansk holdkammerat i Chelsea, red.] og lagde på Instagram med teksten: "Christian kom tilbage til os", siger Frank Leboeuf, der er i Danmark for at vise VM-trofæet, som han vandt i 1998, frem.

– Da vi så det, og hver gang jeg hører, at sådan nogle ting sker, så er det som om, at en del af mig selv også forsvinder. Det er en stor verden, men os fodboldspillere vi er som en familie. Vi er sammen om noget specielt – nemlig fodbolden.

Efter et langt genoptræningsforløb gav Brentford ham chancen tilbage i foråret, hvor Christian Eriksen beviste, at han igen var tilbage på sit topniveau. Det havde Frank Leboeuf ikke i sin vildeste fantasi forudset.

– Jeg havde aldrig troet, at han ville komme til at spille igen. Jeg husker Foé [Marc-Vivien Foé, red.] fra Cameroon dø på banen, jeg kan huske Lilian Thuram opgive karrieren på grund af hjerteproblemer, så jeg troede aldrig, at han (Eriksen) ville komme tilbage til fodbolden og aldrig nogensinde på det her niveau. Han er tilbage på sit bedste.

– Alle bliver ældre, men han er klog nok til at tilpasse sit niveau til andre niveauer. Ligesom Ronaldo, der førhen var på venstresiden, og nu spiller på toppen som målscorer, så er Christian også klog, hvor han ligger mere centralt, spiller de andre frie og har sit spark fra distancen nu. Han er erfaren og han er stadig på sit absolut bedste.

Christian Eriksen, 30 år, valgte efter sit ophold i Brentford at tegne en treårig aftale med Manchester United. Her har danskeren været en af klubbens bedste midtbanespillere, og han blev for nyligt kåret til månedens spiller.





Superliga-LIVE: Brøndby-spiller vraget igen




LIVE

TransferLIVE: Superliga-salgsemner ude af truppen

Han er en Superliga-stjerne in spe

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Stor ændring i AGF?

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing



LIVE

Superliga-LIVE: Brøndby-spiller vraget igen

Dansker scorer mod Barcelona

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Kæmpe transfer under opsejling

Christian Nørgaard tæt på skifte

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby IF – Viborg FF

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Ingen klausul i FC København-aftale

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

FC Nordsjælland – Randers FC

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

FC Midtjylland – AC Horsens

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Eriksen spottet – nu er der nyt



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Silkeborg IF – FC København