Efter massiv kritik: Premier League ændrer på VAR

VAR har ikke haft en nem fødsel, men flere justeringer er undervejs – blandt andet i Premier League.



Flere gange i denne sæson er jubelscener i Premier League blevet erstattet af efterfølgende offside-kendelser.

For når først dommerne i Premier Leagues VAR-center har haft tid til at zoome ind og sætte millimeter-tynde-tynde streger, så er det ikke sjældent, at VAR har underkendt et mål for offside, som man ellers ikke havde set med det blotte øje.

Det har ført til en del kritik i løbet af sæsonen, som f.eks. da Liverpools Roberto Firmino udligning mod Aston Villa blev underkendt efter en nøje gennemgang af VAR. En episode som du kan se i videoen øverst i artiklen.

– VAR bliver mere og mere skørt for hver dag, der går, tweetede BBC-eksperten og tidligere engelske landsholdsspiller Gary Lineker.

Nu skriver Sky Sports så, at VAR-systemet kommer til at blive ændret til næste sæson. Det er nemlig besluttet at gøre VAR-linjerne tykkere for at skabe større fejlmargin.

Det sker efter, at Premier League-klubberne har givet deres feedback på videodommersystemet efter sæsonafslutningen.

IFAB, der varetager fodboldens internationale regler, har ikke specificeret nogen maksgrænse for, hvor tyk en offsidelinje må være i regelsættet. I England håber man på, at den nye beslutning kan føre til flere VAR-kendelser i det angribende holds favør.

Ifølge Sky Sports er det stadig usikkert, om de nye, bredere linjer kommer til at blive anvendt i FA cuppen næste sæson.

Premier League-sæsonen starter op igen 14 august og løber frem til 22. maj næste år.







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Bayern München lurer på choktransfer

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

José Mourinho vil have dansk stjerne

UEFA med vild ændring

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Afsløring: De er færdige i Randers

FC København revser Brøndby: Under al kritik!

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Tiden er ved at rinde ud

Snart sker det