Efter rygter: Brentford leder efter en afløser

Den engelske klub skal snart bruge en ny assistenttræner, da Brian Riemer står til at lande cheftrænerjobbet i belgiske Anderlecht.



Han er blevet fotografet af belgiske medier i forbindelse med det, der ligner en rundvisning i Anderlecht, og alt tyder på, at den danske træner Brian Riemer i de næste dage præsenteres som ny cheftræner for den belgiske storklub.

Danskeren står til at få en aftale, der løber halvandet år, og han skal være med til at sikre, at klubben kommer tilbage på sporet i den bedste belgiske række, efter en elendig sæson indtil videre har dem placeret som nummer 11.

Og engelske Brentford, hvor Brian Riemer har været assistent for Thomas Frank, er også i gang med at lede efter en afløser for den danske assistenttræner.

Det skriver The Athletic.

Her er man godt klar over, at det er et spørgsmål om timer, før den tidligere FCK-assistent præsenteres som ny cheftræner i Anderlecht.

Derfor er jagten sat ind på en ny assistenttræner, der skal være Thomas Franks assistent. Og det er slet ikke utænkeligt, at Frank får meget at sige, når klubben skal erstatte Brian Riemer.

Klubben arbejder på en måde, hvor man har to assistenttrænere. Den ene er klubbens, den anden er cheftrænerens. Det skyldes, at man gerne vil sikre, at ikke alt viden om taktik og så videre smutter ud af døren, hvis cheftræneren lander et andet job og ønsker at tage sin assistent med sig.

Mens Brian Riemer er på vej væk, tyder meget på, at Thomas Frank snart kan fejre en lønforhøjelse og en forlængelse af aftalen. The Athletic fortæller, at parterne fortsat forhandler om en ny aftale, og at det er ventet, at parterne bliver enige om en forlængelse.

Den 49-årige Frank, der har en fortid som træner for Brøndby IF, har kontraktudløb i sommeren 2025.

Han og Brentford er placeret som nummer 10 i Premier League efter 15 runder.







LIVE

LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Vil hente FC Midtjylland-profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Fortryder FC Barcelona-transfer

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Chelsea – Tottenham

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Færdig: Nu er han rejst til København

Neestrup jagtes af storklub

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Dansk stortalents værdi eksploderer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Bayern – Stuttgart