Han er blevet fotografet af belgiske medier i forbindelse med det, der ligner en rundvisning i Anderlecht, og alt tyder på, at den danske træner Brian Riemer i de næste dage præsenteres som ny cheftræner for den belgiske storklub.
Danskeren står til at få en aftale, der løber halvandet år, og han skal være med til at sikre, at klubben kommer tilbage på sporet i den bedste belgiske række, efter en elendig sæson indtil videre har dem placeret som nummer 11.
Og engelske Brentford, hvor Brian Riemer har været assistent for Thomas Frank, er også i gang med at lede efter en afløser for den danske assistenttræner.
Det skriver The Athletic.
Her er man godt klar over, at det er et spørgsmål om timer, før den tidligere FCK-assistent præsenteres som ny cheftræner i Anderlecht.
Derfor er jagten sat ind på en ny assistenttræner, der skal være Thomas Franks assistent. Og det er slet ikke utænkeligt, at Frank får meget at sige, når klubben skal erstatte Brian Riemer.
Klubben arbejder på en måde, hvor man har to assistenttrænere. Den ene er klubbens, den anden er cheftrænerens. Det skyldes, at man gerne vil sikre, at ikke alt viden om taktik og så videre smutter ud af døren, hvis cheftræneren lander et andet job og ønsker at tage sin assistent med sig.
Mens Brian Riemer er på vej væk, tyder meget på, at Thomas Frank snart kan fejre en lønforhøjelse og en forlængelse af aftalen. The Athletic fortæller, at parterne fortsat forhandler om en ny aftale, og at det er ventet, at parterne bliver enige om en forlængelse.
Den 49-årige Frank, der har en fortid som træner for Brøndby IF, har kontraktudløb i sommeren 2025.
Han og Brentford er placeret som nummer 10 i Premier League efter 15 runder.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
OPTAKT
FC Fredericia – OB
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Oddset styrtdykker
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
Bayern München laver vildt comeback
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
Ståle Solbakken overvejede at sige op