Efter rygter: Brentford leder efter en afløser

Den engelske klub skal snart bruge en ny assistenttræner, da Brian Riemer står til at lande cheftrænerjobbet i belgiske Anderlecht.



Han er blevet fotografet af belgiske medier i forbindelse med det, der ligner en rundvisning i Anderlecht, og alt tyder på, at den danske træner Brian Riemer i de næste dage præsenteres som ny cheftræner for den belgiske storklub.

Danskeren står til at få en aftale, der løber halvandet år, og han skal være med til at sikre, at klubben kommer tilbage på sporet i den bedste belgiske række, efter en elendig sæson indtil videre har dem placeret som nummer 11.

Og engelske Brentford, hvor Brian Riemer har været assistent for Thomas Frank, er også i gang med at lede efter en afløser for den danske assistenttræner.

Det skriver The Athletic.

Her er man godt klar over, at det er et spørgsmål om timer, før den tidligere FCK-assistent præsenteres som ny cheftræner i Anderlecht.

Derfor er jagten sat ind på en ny assistenttræner, der skal være Thomas Franks assistent. Og det er slet ikke utænkeligt, at Frank får meget at sige, når klubben skal erstatte Brian Riemer.

Klubben arbejder på en måde, hvor man har to assistenttrænere. Den ene er klubbens, den anden er cheftrænerens. Det skyldes, at man gerne vil sikre, at ikke alt viden om taktik og så videre smutter ud af døren, hvis cheftræneren lander et andet job og ønsker at tage sin assistent med sig.

Mens Brian Riemer er på vej væk, tyder meget på, at Thomas Frank snart kan fejre en lønforhøjelse og en forlængelse af aftalen. The Athletic fortæller, at parterne fortsat forhandler om en ny aftale, og at det er ventet, at parterne bliver enige om en forlængelse.

Den 49-årige Frank, der har en fortid som træner for Brøndby IF, har kontraktudløb i sommeren 2025.

Han og Brentford er placeret som nummer 10 i Premier League efter 15 runder.





Enige med Hjulmand – her er kontrakten




LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

USA – Belgien

“Du er en fucking maskine!”

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Scorer vanvittig løn i Premier League



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Brasilien – Norge



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Dansker på blokken i ny storklub

Brasiliansk boost før Norge



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Skyder stor FCM-historie ned

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Historien taler for norsk triumf 

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Her er 1/8-finalerne ved VM