Efter rygter: Brentford leder efter en afløser

Den engelske klub skal snart bruge en ny assistenttræner, da Brian Riemer står til at lande cheftrænerjobbet i belgiske Anderlecht.



Han er blevet fotografet af belgiske medier i forbindelse med det, der ligner en rundvisning i Anderlecht, og alt tyder på, at den danske træner Brian Riemer i de næste dage præsenteres som ny cheftræner for den belgiske storklub.

Danskeren står til at få en aftale, der løber halvandet år, og han skal være med til at sikre, at klubben kommer tilbage på sporet i den bedste belgiske række, efter en elendig sæson indtil videre har dem placeret som nummer 11.

Og engelske Brentford, hvor Brian Riemer har været assistent for Thomas Frank, er også i gang med at lede efter en afløser for den danske assistenttræner.

Det skriver The Athletic.

Her er man godt klar over, at det er et spørgsmål om timer, før den tidligere FCK-assistent præsenteres som ny cheftræner i Anderlecht.

Derfor er jagten sat ind på en ny assistenttræner, der skal være Thomas Franks assistent. Og det er slet ikke utænkeligt, at Frank får meget at sige, når klubben skal erstatte Brian Riemer.

Klubben arbejder på en måde, hvor man har to assistenttrænere. Den ene er klubbens, den anden er cheftrænerens. Det skyldes, at man gerne vil sikre, at ikke alt viden om taktik og så videre smutter ud af døren, hvis cheftræneren lander et andet job og ønsker at tage sin assistent med sig.

Mens Brian Riemer er på vej væk, tyder meget på, at Thomas Frank snart kan fejre en lønforhøjelse og en forlængelse af aftalen. The Athletic fortæller, at parterne fortsat forhandler om en ny aftale, og at det er ventet, at parterne bliver enige om en forlængelse.

Den 49-årige Frank, der har en fortid som træner for Brøndby IF, har kontraktudløb i sommeren 2025.

Han og Brentford er placeret som nummer 10 i Premier League efter 15 runder.





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

De er interesseret i Christian Eriksen

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Han vender hjem til FC København



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Neestrup kan blive næste landstræner

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Historisk finale! Han er verdens bedste

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

De vil gerne have Jens Jønsson

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

17 minutter for United – nu skal han til VM

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Patrick Mortensen færdig i AGF

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Polsk succestræner rygtes til Danmark



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Supercomputer: De rykker op i Superligaen