Eftertragtet Thomas Frank taler om afviste tilbud

Thomas Frank sætter ord på sine tanker om trænerkarriere, hvor danskeren ikke har travlt med at komme væk fra Brentford.



Thomas Frank blev nævnt som en af favoritterne til Manchester United-jobbet, men valget faldt i stedet på Ruben Amorim. 

Det var langt fra første gang, at Thomas Frank blev kædet sammen med en storklub, og den danske Brentford-boss vil ikke lægge skjul på, at han selvfølgelig godt kan lide at høre, når folk taler positivt om ham. 

– Selvfølgelig er det det dejligt at få ros. Det giver dig en god følelse og det booster dit ego – og det har vi alle sammen brug for. Det er godt, når du tænder tv'et og folk siger gode ting om dig. Jeg er kun et menneske.

– Så måske opstår der en tanke i mit hoved, hvis noget lyder godt – men det varer kun ved i 10 sekunder, for jeg er nødt til at fokusere på det job, jeg har, og de ting, jeg kan påvirke, siger Thomas Frank til The Mirror

I interviewet understreger den tidligere Brøndby-træner, at han ikke har travlt med at komme væk fra Brentford, hvor han nu har været cheftræner i seks år. 

– Hvis jeg ønskede at komme væk, så ville jeg være politisk og fortælle til hele verden, at jeg var glad, mens jeg bag kulisserne ville arbejde på at komme væk. Sådan er det ikke. Hvis der kommer nogen og banker på min dør, så vil jeg tage en beslutning. Der har været tilbud tidligere, som jeg har afvist, på grund af det, jeg har her. 

– Så jeg holder mig selv fokuseret ved at sige til mig selv, at jeg skal have selvtillid, men samtidig være ydmyg. Hvis du ikke har en tro på dig selv, og hvis du ikke bakker den tro op med hårdt arbejde, så kan livet blive ekstremt svært. Og det gælder uanset om du er fodboldtræner eller journalist, lyder det fra Thomas Frank. 

Brentford møder i aften Fulham på udebane i Premier League. 





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Netmasker blafrer på Riisvangen

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kommer med frækt bud på dansk mester

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Bayern München lurer på choktransfer

AGF kan ende med millionregning, men…

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Harry Maguire i chok

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Kæmpe røgslør af Brøndby

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Brighton – Manchester United

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus