Thomas Frank blev nævnt som en af favoritterne til Manchester United-jobbet, men valget faldt i stedet på Ruben Amorim.
Det var langt fra første gang, at Thomas Frank blev kædet sammen med en storklub, og den danske Brentford-boss vil ikke lægge skjul på, at han selvfølgelig godt kan lide at høre, når folk taler positivt om ham.
– Selvfølgelig er det det dejligt at få ros. Det giver dig en god følelse og det booster dit ego – og det har vi alle sammen brug for. Det er godt, når du tænder tv'et og folk siger gode ting om dig. Jeg er kun et menneske.
– Så måske opstår der en tanke i mit hoved, hvis noget lyder godt – men det varer kun ved i 10 sekunder, for jeg er nødt til at fokusere på det job, jeg har, og de ting, jeg kan påvirke, siger Thomas Frank til The Mirror.
I interviewet understreger den tidligere Brøndby-træner, at han ikke har travlt med at komme væk fra Brentford, hvor han nu har været cheftræner i seks år.
– Hvis jeg ønskede at komme væk, så ville jeg være politisk og fortælle til hele verden, at jeg var glad, mens jeg bag kulisserne ville arbejde på at komme væk. Sådan er det ikke. Hvis der kommer nogen og banker på min dør, så vil jeg tage en beslutning. Der har været tilbud tidligere, som jeg har afvist, på grund af det, jeg har her.
– Så jeg holder mig selv fokuseret ved at sige til mig selv, at jeg skal have selvtillid, men samtidig være ydmyg. Hvis du ikke har en tro på dig selv, og hvis du ikke bakker den tro op med hårdt arbejde, så kan livet blive ekstremt svært. Og det gælder uanset om du er fodboldtræner eller journalist, lyder det fra Thomas Frank.
Brentford møder i aften Fulham på udebane i Premier League.
LIVE
TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
OPTAKT
Norge – England
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
OPTAKT
Spanien – Belgien
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
– Det vil være VM’s største overraskelse!
Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Knuser transferrekord
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
INTERVIEW
Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’