Eftertragtet Thomas Frank taler om afviste tilbud

Thomas Frank sætter ord på sine tanker om trænerkarriere, hvor danskeren ikke har travlt med at komme væk fra Brentford.



Thomas Frank blev nævnt som en af favoritterne til Manchester United-jobbet, men valget faldt i stedet på Ruben Amorim. 

Det var langt fra første gang, at Thomas Frank blev kædet sammen med en storklub, og den danske Brentford-boss vil ikke lægge skjul på, at han selvfølgelig godt kan lide at høre, når folk taler positivt om ham. 

– Selvfølgelig er det det dejligt at få ros. Det giver dig en god følelse og det booster dit ego – og det har vi alle sammen brug for. Det er godt, når du tænder tv'et og folk siger gode ting om dig. Jeg er kun et menneske.

– Så måske opstår der en tanke i mit hoved, hvis noget lyder godt – men det varer kun ved i 10 sekunder, for jeg er nødt til at fokusere på det job, jeg har, og de ting, jeg kan påvirke, siger Thomas Frank til The Mirror

I interviewet understreger den tidligere Brøndby-træner, at han ikke har travlt med at komme væk fra Brentford, hvor han nu har været cheftræner i seks år. 

– Hvis jeg ønskede at komme væk, så ville jeg være politisk og fortælle til hele verden, at jeg var glad, mens jeg bag kulisserne ville arbejde på at komme væk. Sådan er det ikke. Hvis der kommer nogen og banker på min dør, så vil jeg tage en beslutning. Der har været tilbud tidligere, som jeg har afvist, på grund af det, jeg har her. 

– Så jeg holder mig selv fokuseret ved at sige til mig selv, at jeg skal have selvtillid, men samtidig være ydmyg. Hvis du ikke har en tro på dig selv, og hvis du ikke bakker den tro op med hårdt arbejde, så kan livet blive ekstremt svært. Og det gælder uanset om du er fodboldtræner eller journalist, lyder det fra Thomas Frank. 

Brentford møder i aften Fulham på udebane i Premier League. 







LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Her er VM-turneringens hold

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Sønderjyske – FC Midtjylland

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Her er FCK’s mulige Conference League-modstander

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Han er VM’s bedste spiller

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Afsløring: FC København sælger Achouri

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Klar for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

‘Spanien var det bedste hold’