Eftertragtet Thomas Frank taler om afviste tilbud

Thomas Frank sætter ord på sine tanker om trænerkarriere, hvor danskeren ikke har travlt med at komme væk fra Brentford.



Thomas Frank blev nævnt som en af favoritterne til Manchester United-jobbet, men valget faldt i stedet på Ruben Amorim. 

Det var langt fra første gang, at Thomas Frank blev kædet sammen med en storklub, og den danske Brentford-boss vil ikke lægge skjul på, at han selvfølgelig godt kan lide at høre, når folk taler positivt om ham. 

– Selvfølgelig er det det dejligt at få ros. Det giver dig en god følelse og det booster dit ego – og det har vi alle sammen brug for. Det er godt, når du tænder tv'et og folk siger gode ting om dig. Jeg er kun et menneske.

– Så måske opstår der en tanke i mit hoved, hvis noget lyder godt – men det varer kun ved i 10 sekunder, for jeg er nødt til at fokusere på det job, jeg har, og de ting, jeg kan påvirke, siger Thomas Frank til The Mirror

I interviewet understreger den tidligere Brøndby-træner, at han ikke har travlt med at komme væk fra Brentford, hvor han nu har været cheftræner i seks år. 

– Hvis jeg ønskede at komme væk, så ville jeg være politisk og fortælle til hele verden, at jeg var glad, mens jeg bag kulisserne ville arbejde på at komme væk. Sådan er det ikke. Hvis der kommer nogen og banker på min dør, så vil jeg tage en beslutning. Der har været tilbud tidligere, som jeg har afvist, på grund af det, jeg har her. 

– Så jeg holder mig selv fokuseret ved at sige til mig selv, at jeg skal have selvtillid, men samtidig være ydmyg. Hvis du ikke har en tro på dig selv, og hvis du ikke bakker den tro op med hårdt arbejde, så kan livet blive ekstremt svært. Og det gælder uanset om du er fodboldtræner eller journalist, lyder det fra Thomas Frank. 

Brentford møder i aften Fulham på udebane i Premier League. 





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Peger på ham som ny Superliga-træner

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Tæt på vild Superliga-handel – får option

‘Det er slut’

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Supercomputer: De vinder VM

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

OB jagter tidligere Superliga-profil

Succestræner forlader Premier League-klub

Storklub har kontaktet Brøndby

Klubpræsident udtaler sig om Simsir



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Optakt: Mexico – Sydafrika