Thomas Frank blev nævnt som en af favoritterne til Manchester United-jobbet, men valget faldt i stedet på Ruben Amorim.
Det var langt fra første gang, at Thomas Frank blev kædet sammen med en storklub, og den danske Brentford-boss vil ikke lægge skjul på, at han selvfølgelig godt kan lide at høre, når folk taler positivt om ham.
– Selvfølgelig er det det dejligt at få ros. Det giver dig en god følelse og det booster dit ego – og det har vi alle sammen brug for. Det er godt, når du tænder tv'et og folk siger gode ting om dig. Jeg er kun et menneske.
– Så måske opstår der en tanke i mit hoved, hvis noget lyder godt – men det varer kun ved i 10 sekunder, for jeg er nødt til at fokusere på det job, jeg har, og de ting, jeg kan påvirke, siger Thomas Frank til The Mirror.
I interviewet understreger den tidligere Brøndby-træner, at han ikke har travlt med at komme væk fra Brentford, hvor han nu har været cheftræner i seks år.
– Hvis jeg ønskede at komme væk, så ville jeg være politisk og fortælle til hele verden, at jeg var glad, mens jeg bag kulisserne ville arbejde på at komme væk. Sådan er det ikke. Hvis der kommer nogen og banker på min dør, så vil jeg tage en beslutning. Der har været tilbud tidligere, som jeg har afvist, på grund af det, jeg har her.
– Så jeg holder mig selv fokuseret ved at sige til mig selv, at jeg skal have selvtillid, men samtidig være ydmyg. Hvis du ikke har en tro på dig selv, og hvis du ikke bakker den tro op med hårdt arbejde, så kan livet blive ekstremt svært. Og det gælder uanset om du er fodboldtræner eller journalist, lyder det fra Thomas Frank.
Brentford møder i aften Fulham på udebane i Premier League.
LIVE
TransferLIVE: Færdig i FC Midtjylland
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
LIVE: AGF på svær opgave i Champions League
LIVE: FC København skal videre i Conference League
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
Her kan du se FC København mod FC Polissya
LIVE
Superliga-LIVE: Byder stort beløb på FCM-profil
INTERVIEW
FCK-træner slår fast: Han er førstevalget
MEDIE
Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
Revser FC København: ‘Arrogant’
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-træner dybt involveret
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
DBU bekræfter vildt FIFA-brev
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
MEDIE
Har budt en milliard
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
MEDIE
Surt show – dumpet!
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
Endnu et forbund i kødet på FIFA
TRANSFER
Superliga-retur?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TOPNYHED