Ekspert: Derfor hælder Eriksen nok til denne klub

Ifølge den tidligere Premier League-angriber Noel Whelan ender Christian Eriksen sandsynligvis med at afvise Manchester United for i stedet at fortsætte i Brentford.



Det har været småt med opdateringer om Christian Eriksens situation, efter at Sky Sports i sidste uge reporterede, at danskerens valg står mellem Brentford og Manchester United. 

Transferjournalisten Fabrizio Romano skrev søndag på Twitter, at det er et spørgsmål om 'dage eller timer', før Eriksen melder sin endelige beslutning ud. 

Og her kan der meget vel være gode nyheder på vej til Brentfords fans. Den tidligere Leeds-angriber Noel Whelan tror således på, at Christian Eriksen ender med at blive i Brentford. 

– Det er en meget speciel situation. Han havde succes, da han kom tilbage og kom ind på det her Brentford-hold. Det, han leverede der, var fantastisk. Det var glimrende at se ham tilbage i Premier League. Glimrende at se ham tilbage i omdrejninger igen, og godt at se, at bekymringerne om helbreddet nu hører fortiden til. Logistisk set giver det mening for ham at blive i London, med hans familie, børn og skoler og den slags, lyder det således, ifølge Football Insider, fra Whelan. 

– Det handler ikke kun om fodbold. Hør her, Manchester United er en meget fristende mulighed… men du er nødt til at være garanteret spilletid hver eneste uge. Det er nødt til at være det værd, at man flytter børnene ud af deres skole [Christian Eriksens ældste barn blev født i 2018 og er derfor næppe startet i skole endnu, red.]. 

– Der er mange aspekter i det. Det handler ikke kun om at vælge mellem Brentford og Manchester United. På papiret vil man altid vælge Manchester United, men der er større ting, der fylder for en spiller. At skulle flytte familien ret langt væk og starte forfra, mens London er velkendt territorie. Det er ikke en nem beslutning. 

– Rent fodboldmæssigt fremstår han glad i Brentford, og de gav ham den livline, som han havde brug for, for at komme tilbage og spille i Premier League. Der er nok en smule respekt mellem klubben og spilleren, og i forhold til hans VM-chancer så er han nødt til at spille regelmæssigt. Og Brentford er nok holdet, hvor han vil kunne komme til at spille mere. 

Christian Eriksen har scoret ét mål i sine 11 kampe for Brentford. 

Læs også: Avis: Denne stjerne kan lokke Eriksen til skifte





Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen




AC_Horsens_1 LIVE

LIVE: Horsens scorer direkte på hjørne

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



Kæmpekøb retur til FC København?

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Horsens og Hvidovre spiller uafgjort

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Amir Richardson scorer kassen i FC København

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Spår stor transferaktivitet i FC København

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Esbjerg efterlyser informationer om toilethærværk

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Flere problemer – FCK jagter ny keeper



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Fulham driller Aston Villa i Champions League-jagt

Morten Wieghorst stopper på landsholdet