Det har været småt med opdateringer om Christian Eriksens situation, efter at Sky Sports i sidste uge reporterede, at danskerens valg står mellem Brentford og Manchester United.
Transferjournalisten Fabrizio Romano skrev søndag på Twitter, at det er et spørgsmål om 'dage eller timer', før Eriksen melder sin endelige beslutning ud.
Og her kan der meget vel være gode nyheder på vej til Brentfords fans. Den tidligere Leeds-angriber Noel Whelan tror således på, at Christian Eriksen ender med at blive i Brentford.
– Det er en meget speciel situation. Han havde succes, da han kom tilbage og kom ind på det her Brentford-hold. Det, han leverede der, var fantastisk. Det var glimrende at se ham tilbage i Premier League. Glimrende at se ham tilbage i omdrejninger igen, og godt at se, at bekymringerne om helbreddet nu hører fortiden til. Logistisk set giver det mening for ham at blive i London, med hans familie, børn og skoler og den slags, lyder det således, ifølge Football Insider, fra Whelan.
– Det handler ikke kun om fodbold. Hør her, Manchester United er en meget fristende mulighed… men du er nødt til at være garanteret spilletid hver eneste uge. Det er nødt til at være det værd, at man flytter børnene ud af deres skole [Christian Eriksens ældste barn blev født i 2018 og er derfor næppe startet i skole endnu, red.].
– Der er mange aspekter i det. Det handler ikke kun om at vælge mellem Brentford og Manchester United. På papiret vil man altid vælge Manchester United, men der er større ting, der fylder for en spiller. At skulle flytte familien ret langt væk og starte forfra, mens London er velkendt territorie. Det er ikke en nem beslutning.
– Rent fodboldmæssigt fremstår han glad i Brentford, og de gav ham den livline, som han havde brug for, for at komme tilbage og spille i Premier League. Der er nok en smule respekt mellem klubben og spilleren, og i forhold til hans VM-chancer så er han nødt til at spille regelmæssigt. Og Brentford er nok holdet, hvor han vil kunne komme til at spille mere.
Christian Eriksen har scoret ét mål i sine 11 kampe for Brentford.
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
AVIS
Færdig i Real Madrid
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
10. gang i træk
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer