Ekspert: Derfor hælder Eriksen nok til denne klub

Ifølge den tidligere Premier League-angriber Noel Whelan ender Christian Eriksen sandsynligvis med at afvise Manchester United for i stedet at fortsætte i Brentford.



Det har været småt med opdateringer om Christian Eriksens situation, efter at Sky Sports i sidste uge reporterede, at danskerens valg står mellem Brentford og Manchester United. 

Transferjournalisten Fabrizio Romano skrev søndag på Twitter, at det er et spørgsmål om 'dage eller timer', før Eriksen melder sin endelige beslutning ud. 

Og her kan der meget vel være gode nyheder på vej til Brentfords fans. Den tidligere Leeds-angriber Noel Whelan tror således på, at Christian Eriksen ender med at blive i Brentford. 

– Det er en meget speciel situation. Han havde succes, da han kom tilbage og kom ind på det her Brentford-hold. Det, han leverede der, var fantastisk. Det var glimrende at se ham tilbage i Premier League. Glimrende at se ham tilbage i omdrejninger igen, og godt at se, at bekymringerne om helbreddet nu hører fortiden til. Logistisk set giver det mening for ham at blive i London, med hans familie, børn og skoler og den slags, lyder det således, ifølge Football Insider, fra Whelan. 

– Det handler ikke kun om fodbold. Hør her, Manchester United er en meget fristende mulighed… men du er nødt til at være garanteret spilletid hver eneste uge. Det er nødt til at være det værd, at man flytter børnene ud af deres skole [Christian Eriksens ældste barn blev født i 2018 og er derfor næppe startet i skole endnu, red.]. 

– Der er mange aspekter i det. Det handler ikke kun om at vælge mellem Brentford og Manchester United. På papiret vil man altid vælge Manchester United, men der er større ting, der fylder for en spiller. At skulle flytte familien ret langt væk og starte forfra, mens London er velkendt territorie. Det er ikke en nem beslutning. 

– Rent fodboldmæssigt fremstår han glad i Brentford, og de gav ham den livline, som han havde brug for, for at komme tilbage og spille i Premier League. Der er nok en smule respekt mellem klubben og spilleren, og i forhold til hans VM-chancer så er han nødt til at spille regelmæssigt. Og Brentford er nok holdet, hvor han vil kunne komme til at spille mere. 

Christian Eriksen har scoret ét mål i sine 11 kampe for Brentford. 

Læs også: Avis: Denne stjerne kan lokke Eriksen til skifte





Kæmpe drama i Parken: ‘Jeg var meget skuffet’




TOPNYHED

Andreas Christensen afviste Danmark

Nedtur – forpurret af regn

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Surt show! Men med ham er FCK i en anden verden

Engelsk legende til Wrexham?

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Neestrup efter vildt drama: ‘Fuck nu det’

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Superliga-angriber solgt til mesterklub



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Guardiola: ‘Haaland i kategori med de to monstre’

Haaland sænkede Højlund og co. efter rødt kort

FC Midtjylland – Viborg FF

Storroser FCK: ‘Vi skal være glade for ét point’

Kæmpestjerne fremhæver dansker



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Storklub vil hente Thomas Kristensen

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Hjulmand: FCK skubber barren for dansk klubfodbold

OB – FC Fredericia

Hylder dansk debutant

– Det kan vi bruge fire sekunder på at tude over

– En stor beslutning

– En drøm, der gik i opfyldelse



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Holdt på stor hemmelighed

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Har forsøgt at lande kæmpetransfer

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Vild udtalelse blusser op i Italien

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Afslører vild Jose Mourinho-klausul

Tidligere Barca-præsidenter afviser bestikkelse

Mange hjørnespark til Les Gones

FC København smider kæmpe sejr efter selvmål

Skuffet: ‘Jeg har aldrig hørt om ham’

Michael Laudrup hylder FCK: ‘Det er klasse’

Sådan starter FC København mod Leverkusen

Roser Dominik Sarapata: ‘En topspiller’

Legende fælder dom over Jon Dahl Tomasson

Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”

‘Så var jeg sgu nok gået til badminton’

Youssef Toutouh overrasker – scorer nyt job

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

– Det bliver skamredet