Antonio Conte har tilbragt lidt under tre måneder i Tottenham, men tv-kommentatoren Jamie Redknapp frygter, at den italienske manager snart kan være fortid i London-klubben, hvis der ikke hentes forstærkninger i løbet af januar.
Således har Antonio Conte ikke lagt skjul på, at han vil have forstærkninger til klubben, og der er også en del transferrygter vedrørende Spurs.
Endnu er intet dog kommet ind, og hvis der ikke falder noget på plads i transfervinduets sidste uge, kan det ifølge Jamie Redknapp få Tottenham-træneren til at reagere.
– Han (Conte) har brug for spillere. Da han kom ind efter Nuno, må der have været en vis dialog mellem Conte og Daniel Levy om de spillere, der er brug for. Conte har nu haft et par måneder til at se på truppen, og han har gjort et fantastisk stykke arbejde med at få dem ind i denne position.
– Der er en massiv kløft mellem Chelsea, Man City og Liverpool og resten. Men Tottenham er så tæt på at nå top fire, hvilket ingen anden manager kunne have gjort, men han har brug for opbakning. Han skal have spillere ind hurtigt – to, tre , fire spillere i vinduet, og han har få dage til at gøre det.
– Daniel Levy er en svær mand at have med at gøre, men hvis du ikke bakker op om [Conte] – se bare på hans historik i Inter – tror jeg, han vil forlade klubben, fordi du ikke kan love noget og så ikke levere, siger Jamie Redknapp ifølge Sky Sports.
Tottenham har især været sat i forbindelse med Adama Traore fra Wolverhampton, og derudover er flere spillere som Tanguy Ndombele, Dele Alli og Giovani Lo Celso rygtet væk fra klubben.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TOPNYHED
