Ender Zanka karrieren i Danmark? Her er hans svar

Forsvarsstjernen fra Danmark har ingen planer om at vende snuden hjem lige nu.



Det er ikke mange mennesker, som kan sige, at de har haft adresse i både Danmark, England, Holland, Tyrkiet og Tyskland i deres liv. 

Men det kan den tidligere FC København-stjerne Mathias 'Zanka' Jørgensen. 

Han har nemlig spillet for B93, FC København, PSV Eindoven, Huddersfield, Fenerbahce, Fortuna Düsseldorf og Brentford i løbet af sin lange fodboldkarriere. 

I skrivende stund bor den 32-årige dansker i London, hvor han tørner ud for Brentford. Og han kan godt lide at være i den engelske hovedstad. 

Det gør 'Zanka' klart i et interview med Tipsbladet, da han bliver spurgt, om han er interesseret i at forlænge sin kontrakt med Premier League-klubben. 

– Det er jo en vurdering og en snak, jeg først og fremmest skal have med Thomas (Frank, red.) og selvfølgelig også med klubben. For det handler om, hvad det er for en rolle, jeg gerne vil have, og hvad det er for en rolle, de ser mig i, siger forsvarsspilleren og fortsætter: 

– Jeg skal ikke lyve og sige, at jeg skal spille hver eneste kamp, for jeg er glad. Så længe jeg er involveret og kan gøre en forskel samt får muligheden for at vise mig frem – jamen, så er det her et dejligt sted at være, og det ved de også godt her, og det er ligesom den aftale, vi har lavet for den her sæson. 

– Og så må vi sætte os ned og se om de ting er lidt mere langtidsholdbare. Det er det, vi skal være på bølgelængde med, før vi begynder at snakke kontrakter. 

Har du og klubben påbegyndt en dialog omkring en forlængelse?  

– Nej, det er nok sådan noget, man begynder at kigge på, når vinduet er lukket. Så er det også blevet ordnet, hvem som skal ind og ud. Selvfølgelig er der andre, som har fået forlænget af den ene eller anden årsag. Sådan er det, og jeg har ikke så travlt med det. 

VM-målscoren fra 2018 skrev under på en ny aftale med Brentford sidste sommer. Den løber i øjeblikket cirka seks måneder endnu. 

Siden Mathias 'Zanka' Jørgensen forlod Danmark i midten af 2021, er han blevet far for første gang til en søn. 

Det betyder, at han sammen med sin kone – Nanna Marie Linding Jatta – har en idé om, hvornår det er tid til at vende hjem igen. 

– Vi har egentlig en plan om, at vi synes, det er sjovt at være i udlandet. Med en lille ny er det måske en begrænset periode, man kan være i udlandet, før man skal hjem og påbegynde skole og den slags. 

– Og her ser vi helt sikkert, at vores søn skal gå i skole i Danmark i størstedelen af hans liv. Men så er det måske også den her periode, vi kan bruge i udlandet, hvor det ikke gør den store forskel. I og med, at han er så ung, så er det ikke noget, vi føler os presset af på nogen måde. 

Når 'Zanka' og familien på et tidspunkt kommer hjem til København, skal vi dog ikke forvente, at han snører støvlerne for at spille fodbold. 

– Jeg tror, jeg er for gammel til at spille fodbold den dag, vi flytter hjem til København igen. Det er i hvert fald udgangspunktet. Man man ved aldrig, og derfor skal man aldrig sige det ene eller det andet. Selvfølgelig har jeg mange idéer om, hvad der skal ske efter fodbold. 

– Men jeg tror ikke, jeg 100 procent kommer til at gå væk fra fodbold. Så på den ene eller anden måde skal jeg da være involveret og er også involveret i B93 – omend kun som investor. 

Hvordan vil du gerne være involveret – som træner eller sportsdirektør? 

– I hvert fald ikke træner. Det tror jeg er for meget arbejde, og det tror jeg ikke, min bedre halvdel vil synes om. Jeg har ikke besluttet mig for, hvad der skal ske efter. Der synes jeg måske, jeg er lige ung nok til. Men der skal da gøres et eller andet, og selvfølgelig har jeg set frem til gennem hele min karriere at komme væk fra fodbold, når den del er slut – i hvert fald ude på grønsværen. 

– Men der er efterhånden også blevet lagt en del timer, og man har fået en del ekspertise som spiller, som man måske kan overføre til en anden del af hele spillet omkring spillet. Men jeg har slet ikke besluttet, om det er noget, jeg har lyst til, så det bliver ved tanker og idéer, og det har jeg det fint med. 

Afsluttende sætter Mathias 'Zanka' Jørgensen nogle ord på, hvad det har betydet for ham at blive far for første gang. 

– Jeg tror, man begynder at leve et simplere liv. Og man går lidt mere op i timerne i døgnet. Lige pludselig føles de færre, og der bliver måske prioriteret anderledes. Når der endelig er ro på, prøver man at udnytte den ro alt, hvad man kan. 

– På et punkt er det hele bare blevet en del simplere og kogt ned i forhold til, at det som betyder noget, det er lige her og ikke alle mulige andre steder i verden eller online. 

Læs med på Tipsbladets hjemmeside de kommende dage. Her kommer der flere artikler fra interviewet med 'Zanka'. Han sætter eksempelvis ord på ikke at blive udtaget til VM. 





LIVE

LIVE: Riemer skamroser Nørgaard

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Det skal blive bedre, Isaksen!

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Stor profil glad for Brøndby

Sendt hjem fra FC København-træning

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Klar på United-transfer? Profil har ét krav



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Ser I med, Brøndby?

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

– Hele holdet er trygge ved ham

‘Vil du være multimillionær?’

Danmark – Nordmakedonien

Her begynder næste sæson i Superligaen

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Landstræner håber på Messi

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

– Det er et møghold!

Spår: Her ender Mohamed Salah

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Ungarn slagter slovenere

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

Spion? ‘Han kan høre dig’

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Brøndby får stor bøde

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’