Ender Zanka karrieren i Danmark? Her er hans svar

Forsvarsstjernen fra Danmark har ingen planer om at vende snuden hjem lige nu.



Det er ikke mange mennesker, som kan sige, at de har haft adresse i både Danmark, England, Holland, Tyrkiet og Tyskland i deres liv. 

Men det kan den tidligere FC København-stjerne Mathias 'Zanka' Jørgensen. 

Han har nemlig spillet for B93, FC København, PSV Eindoven, Huddersfield, Fenerbahce, Fortuna Düsseldorf og Brentford i løbet af sin lange fodboldkarriere. 

I skrivende stund bor den 32-årige dansker i London, hvor han tørner ud for Brentford. Og han kan godt lide at være i den engelske hovedstad. 

Det gør 'Zanka' klart i et interview med Tipsbladet, da han bliver spurgt, om han er interesseret i at forlænge sin kontrakt med Premier League-klubben. 

– Det er jo en vurdering og en snak, jeg først og fremmest skal have med Thomas (Frank, red.) og selvfølgelig også med klubben. For det handler om, hvad det er for en rolle, jeg gerne vil have, og hvad det er for en rolle, de ser mig i, siger forsvarsspilleren og fortsætter: 

– Jeg skal ikke lyve og sige, at jeg skal spille hver eneste kamp, for jeg er glad. Så længe jeg er involveret og kan gøre en forskel samt får muligheden for at vise mig frem – jamen, så er det her et dejligt sted at være, og det ved de også godt her, og det er ligesom den aftale, vi har lavet for den her sæson. 

– Og så må vi sætte os ned og se om de ting er lidt mere langtidsholdbare. Det er det, vi skal være på bølgelængde med, før vi begynder at snakke kontrakter. 

Har du og klubben påbegyndt en dialog omkring en forlængelse?  

– Nej, det er nok sådan noget, man begynder at kigge på, når vinduet er lukket. Så er det også blevet ordnet, hvem som skal ind og ud. Selvfølgelig er der andre, som har fået forlænget af den ene eller anden årsag. Sådan er det, og jeg har ikke så travlt med det. 

VM-målscoren fra 2018 skrev under på en ny aftale med Brentford sidste sommer. Den løber i øjeblikket cirka seks måneder endnu. 

Siden Mathias 'Zanka' Jørgensen forlod Danmark i midten af 2021, er han blevet far for første gang til en søn. 

Det betyder, at han sammen med sin kone – Nanna Marie Linding Jatta – har en idé om, hvornår det er tid til at vende hjem igen. 

– Vi har egentlig en plan om, at vi synes, det er sjovt at være i udlandet. Med en lille ny er det måske en begrænset periode, man kan være i udlandet, før man skal hjem og påbegynde skole og den slags. 

– Og her ser vi helt sikkert, at vores søn skal gå i skole i Danmark i størstedelen af hans liv. Men så er det måske også den her periode, vi kan bruge i udlandet, hvor det ikke gør den store forskel. I og med, at han er så ung, så er det ikke noget, vi føler os presset af på nogen måde. 

Når 'Zanka' og familien på et tidspunkt kommer hjem til København, skal vi dog ikke forvente, at han snører støvlerne for at spille fodbold. 

– Jeg tror, jeg er for gammel til at spille fodbold den dag, vi flytter hjem til København igen. Det er i hvert fald udgangspunktet. Man man ved aldrig, og derfor skal man aldrig sige det ene eller det andet. Selvfølgelig har jeg mange idéer om, hvad der skal ske efter fodbold. 

– Men jeg tror ikke, jeg 100 procent kommer til at gå væk fra fodbold. Så på den ene eller anden måde skal jeg da være involveret og er også involveret i B93 – omend kun som investor. 

Hvordan vil du gerne være involveret – som træner eller sportsdirektør? 

– I hvert fald ikke træner. Det tror jeg er for meget arbejde, og det tror jeg ikke, min bedre halvdel vil synes om. Jeg har ikke besluttet mig for, hvad der skal ske efter. Der synes jeg måske, jeg er lige ung nok til. Men der skal da gøres et eller andet, og selvfølgelig har jeg set frem til gennem hele min karriere at komme væk fra fodbold, når den del er slut – i hvert fald ude på grønsværen. 

– Men der er efterhånden også blevet lagt en del timer, og man har fået en del ekspertise som spiller, som man måske kan overføre til en anden del af hele spillet omkring spillet. Men jeg har slet ikke besluttet, om det er noget, jeg har lyst til, så det bliver ved tanker og idéer, og det har jeg det fint med. 

Afsluttende sætter Mathias 'Zanka' Jørgensen nogle ord på, hvad det har betydet for ham at blive far for første gang. 

– Jeg tror, man begynder at leve et simplere liv. Og man går lidt mere op i timerne i døgnet. Lige pludselig føles de færre, og der bliver måske prioriteret anderledes. Når der endelig er ro på, prøver man at udnytte den ro alt, hvad man kan. 

– På et punkt er det hele bare blevet en del simplere og kogt ned i forhold til, at det som betyder noget, det er lige her og ikke alle mulige andre steder i verden eller online. 

Læs med på Tipsbladets hjemmeside de kommende dage. Her kommer der flere artikler fra interviewet med 'Zanka'. Han sætter eksempelvis ord på ikke at blive udtaget til VM. 







LIVE

TransferLIVE: Nyt fra Brøndby IF

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Mere aktivitet på vej i FC København

Chokskifte?

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Rekordtransfer?

– Det er meget svært for Nørgaard

Hemmelig samtale med storklub

Stor profil skifter til FC København

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Dyr dansk bomber til Everton?

Kontramelding om transfer

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Dansker i ‘sensationel choktransfer’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Store ord om Roony Bardghji

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag

FCM uden syv mand mod Brann

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

FC Midtjylland dummer sig i Norge

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

Brøndby henter Emmanuel Dennis

Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’

Tricky Trees tryller i Portugal

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Forventer mudderkrig mod FCM

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy