• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Premier League Jacob Quvang

Engelsk traditionsklub får stor pointstraf

Engelsk traditionsklub får stor pointstraf
Foto: Getty Images

Det er nu officielt, at Derby er sat under administration. Holdet har nu minuspoint i den næstbedste engelske række.

Af Jacob Quvang

Den engelske traditionsklub Derby County med Wayne Rooney i spidsen som manager er i store økonomiske problemer, og disse er ikke blevet bedre under coronakrisen. I weekenden søgte klubben også om at blive sat under administration. . 

Dette ønske er blevet opfyldt, melder klubben på sin hjemmeside. Således er tre administratorer er blevet valgt. Det drejer om Andrew Hosking, Carl Jackson and Andrew Andronikou fra rådgivningsfirmaet Quantuma. 

Klubbens ejere har forsøgt at finde potentielle købere siden 2019, men dette er ikke lykkedes. Det engelske medie The Athletic skriver, at økonomien blandt andet er løbet løbsk på grund af for høje lønninger, der i stor grad har oversteget klubbens indtægter.

Som konsekvens af at blive sat under administration har Derby også fået fratrukket 12 point i Championship, hvilket det engelske ligasystem bekræfter. Det betyder, at klubben nu står noteret for minus to point, hvilket naturligvis sender holdet ned på en sidsteplads. Før lå de nummer 12. 

Pointstraffen kan dog vokse sig endnu større. Klubben er ligeledes i transferkarantæne, fordi den har brudt Financial Fair Play-reglerne, hvilket kan ende med at koste yderligere point.

Derby var ellers en af de 12 klubber, som i 1888 var blandt de 12 klubber, som var med til at stifte det professionelle ligasystem, og klubben har 137 års historie på bagen. Derby har dog ikke været oppe i Premier League siden 2008. 

Det kan man vidst og rolig konstatere, at de heller ikke gør lige foreløbig. 

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020