Engelsk traditionsklub får stor pointstraf

Det er nu officielt, at Derby er sat under administration. Holdet har nu minuspoint i den næstbedste engelske række.



Den engelske traditionsklub Derby County med Wayne Rooney i spidsen som manager er i store økonomiske problemer, og disse er ikke blevet bedre under coronakrisen. I weekenden søgte klubben også om at blive sat under administration. . 

Dette ønske er blevet opfyldt, melder klubben på sin hjemmeside. Således er tre administratorer er blevet valgt. Det drejer om Andrew Hosking, Carl Jackson and Andrew Andronikou fra rådgivningsfirmaet Quantuma. 

Klubbens ejere har forsøgt at finde potentielle købere siden 2019, men dette er ikke lykkedes. Det engelske medie The Athletic skriver, at økonomien blandt andet er løbet løbsk på grund af for høje lønninger, der i stor grad har oversteget klubbens indtægter.

Som konsekvens af at blive sat under administration har Derby også fået fratrukket 12 point i Championship, hvilket det engelske ligasystem bekræfter. Det betyder, at klubben nu står noteret for minus to point, hvilket naturligvis sender holdet ned på en sidsteplads. Før lå de nummer 12. 

Pointstraffen kan dog vokse sig endnu større. Klubben er ligeledes i transferkarantæne, fordi den har brudt Financial Fair Play-reglerne, hvilket kan ende med at koste yderligere point.

Derby var ellers en af de 12 klubber, som i 1888 var blandt de 12 klubber, som var med til at stifte det professionelle ligasystem, og klubben har 137 års historie på bagen. Derby har dog ikke været oppe i Premier League siden 2008. 

Det kan man vidst og rolig konstatere, at de heller ikke gør lige foreløbig. 





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bombe på vej i Real Madrid?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Positive forhandlinger med Nartey



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Viborg FF – Brøndby IF

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Offentliggøres i dag

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Vejle Boldklub – Silkeborg IF