Engelsk traditionsklub får stor pointstraf

Det er nu officielt, at Derby er sat under administration. Holdet har nu minuspoint i den næstbedste engelske række.



Den engelske traditionsklub Derby County med Wayne Rooney i spidsen som manager er i store økonomiske problemer, og disse er ikke blevet bedre under coronakrisen. I weekenden søgte klubben også om at blive sat under administration. . 

Dette ønske er blevet opfyldt, melder klubben på sin hjemmeside. Således er tre administratorer er blevet valgt. Det drejer om Andrew Hosking, Carl Jackson and Andrew Andronikou fra rådgivningsfirmaet Quantuma. 

Klubbens ejere har forsøgt at finde potentielle købere siden 2019, men dette er ikke lykkedes. Det engelske medie The Athletic skriver, at økonomien blandt andet er løbet løbsk på grund af for høje lønninger, der i stor grad har oversteget klubbens indtægter.

Som konsekvens af at blive sat under administration har Derby også fået fratrukket 12 point i Championship, hvilket det engelske ligasystem bekræfter. Det betyder, at klubben nu står noteret for minus to point, hvilket naturligvis sender holdet ned på en sidsteplads. Før lå de nummer 12. 

Pointstraffen kan dog vokse sig endnu større. Klubben er ligeledes i transferkarantæne, fordi den har brudt Financial Fair Play-reglerne, hvilket kan ende med at koste yderligere point.

Derby var ellers en af de 12 klubber, som i 1888 var blandt de 12 klubber, som var med til at stifte det professionelle ligasystem, og klubben har 137 års historie på bagen. Derby har dog ikke været oppe i Premier League siden 2008. 

Det kan man vidst og rolig konstatere, at de heller ikke gør lige foreløbig. 





Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig




LIVE

LIVE: OB-angriber helt ude af truppen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Massiv kritik efter skandaløse scener

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

‘Det er ringe ad helvede til’

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Kedeligt kryds i betydningsløs kamp

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Randers FC – OB

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

De bliver monstersalg til sommer

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Brøndby-flop færdig i danskerklub