Den engelske traditionsklub Derby County med Wayne Rooney i spidsen som manager er i store økonomiske problemer, og disse er ikke blevet bedre under coronakrisen. I weekenden søgte klubben også om at blive sat under administration. .
Dette ønske er blevet opfyldt, melder klubben på sin hjemmeside. Således er tre administratorer er blevet valgt. Det drejer om Andrew Hosking, Carl Jackson and Andrew Andronikou fra rådgivningsfirmaet Quantuma.
Klubbens ejere har forsøgt at finde potentielle købere siden 2019, men dette er ikke lykkedes. Det engelske medie The Athletic skriver, at økonomien blandt andet er løbet løbsk på grund af for høje lønninger, der i stor grad har oversteget klubbens indtægter.
Som konsekvens af at blive sat under administration har Derby også fået fratrukket 12 point i Championship, hvilket det engelske ligasystem bekræfter. Det betyder, at klubben nu står noteret for minus to point, hvilket naturligvis sender holdet ned på en sidsteplads. Før lå de nummer 12.
Pointstraffen kan dog vokse sig endnu større. Klubben er ligeledes i transferkarantæne, fordi den har brudt Financial Fair Play-reglerne, hvilket kan ende med at koste yderligere point.
Derby var ellers en af de 12 klubber, som i 1888 var blandt de 12 klubber, som var med til at stifte det professionelle ligasystem, og klubben har 137 års historie på bagen. Derby har dog ikke været oppe i Premier League siden 2008.
Det kan man vidst og rolig konstatere, at de heller ikke gør lige foreløbig.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
Lewandowski forlader FC Barcelona
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
FC Nordsjælland tager sig af bronzen
Så er det officielt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
