Enige medier: Eriksen var fejlcastet

Flere engelske medier er enige om, at Erik ten Hags forsøg med at spille Christian Eriksen som falsk nier ikke fungerede.



Christian Eriksen fik sin officielle debut for Manchester United søndag mod Brighton, og det gjorde han i en noget uvant rolle. Han startede således som frontangriber, en slags falsk nier, hos De Røde Djævle, mens en mere naturlig angriber som Cristiano Ronaldo var henvist til bænken.

Det var et eksperiment fra Manchester Uniteds nye cheftræner, Erik ten Hag, men det var ikke just vellykket, mener de engelske medier.

Hos avisen Independent kalder Richard Jolly eksempelvis Eriksen for “fejlcastet” i rollen. 

"Hvis det var Ten Hags første statement-valg, gav det ikke øjeblikkeligt pote. Tre årtier efter, at Uniteds mest ikoniske Eric [Cantona] var en enorm tilstedeværelse i deres angreb, holdt Eriksen 52 minutter i angrebet, før han påtog sig sine mere velkendte pligter, da Ronaldo kom på banen.”

“Danskeren var vedholdende og tilbød øjeblikke med kreativitet – en hæl-aflevering ind i boksen, et farligt indlæg – men han var fejlcastet.”

“Han forsøgte at udnytte sin fodboldintelligens til at kompensere for, at han skulle være noget, han ikke er, på et hold, der mangler samhørigheden til at udmærke sig i,” skriver han og tilføjer, at Manchester United blev et bedre hold med danskeren på midtbanen.

Heller ikke Mirrors Jake Polden var synderligt imponeret over eksperimentet: 

“Christian Eriksen spillede individuelt ikke en forfærdelig kamp. Den danske landsholdsspiller kæmpede bare med at kommandere Uniteds frontlinje og holde spillet effektivt.”

“Det var ikke fordi, han ikke var med i spillet – han havde en fin del berøringer – men han var ude af stand til at påvirke noget meningsfuldt og faldt konstant dybt for at prøve at ændre dette,” skriver han.

Manchester Evening News giver Eriksen karakteren 6 ud af 10, hvilket er bedst på Manchester United-holdet, men trods en fin karakter var lokalavisen heller ikke overbevist om, at danskeren har en fremtid som falsk nier.

“Lavede nogle elegante afleveringer, men hans rolle som centerforward var et skuffende eksperiment, der gav bagslag. Havde en vis indflydelse fra en dybere rolle,” skriver avisen.

Manchester United endte som bekendt med at tabe opgøret til Brighton med 1-2. I næste runde venter Brentford. 

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.





Aral Simsir FC Midtjylland LIVE

VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

City med vildt rekordbud

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’

Optakt: Mexico – Sydafrika

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Her kan du se Mexico mod Sydafrika

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’