Christian Eriksen fik sin officielle debut for Manchester United søndag mod Brighton, og det gjorde han i en noget uvant rolle. Han startede således som frontangriber, en slags falsk nier, hos De Røde Djævle, mens en mere naturlig angriber som Cristiano Ronaldo var henvist til bænken.
Det var et eksperiment fra Manchester Uniteds nye cheftræner, Erik ten Hag, men det var ikke just vellykket, mener de engelske medier.
Hos avisen Independent kalder Richard Jolly eksempelvis Eriksen for “fejlcastet” i rollen.
"Hvis det var Ten Hags første statement-valg, gav det ikke øjeblikkeligt pote. Tre årtier efter, at Uniteds mest ikoniske Eric [Cantona] var en enorm tilstedeværelse i deres angreb, holdt Eriksen 52 minutter i angrebet, før han påtog sig sine mere velkendte pligter, da Ronaldo kom på banen.”
“Danskeren var vedholdende og tilbød øjeblikke med kreativitet – en hæl-aflevering ind i boksen, et farligt indlæg – men han var fejlcastet.”
“Han forsøgte at udnytte sin fodboldintelligens til at kompensere for, at han skulle være noget, han ikke er, på et hold, der mangler samhørigheden til at udmærke sig i,” skriver han og tilføjer, at Manchester United blev et bedre hold med danskeren på midtbanen.
Heller ikke Mirrors Jake Polden var synderligt imponeret over eksperimentet:
“Christian Eriksen spillede individuelt ikke en forfærdelig kamp. Den danske landsholdsspiller kæmpede bare med at kommandere Uniteds frontlinje og holde spillet effektivt.”
“Det var ikke fordi, han ikke var med i spillet – han havde en fin del berøringer – men han var ude af stand til at påvirke noget meningsfuldt og faldt konstant dybt for at prøve at ændre dette,” skriver han.
Manchester Evening News giver Eriksen karakteren 6 ud af 10, hvilket er bedst på Manchester United-holdet, men trods en fin karakter var lokalavisen heller ikke overbevist om, at danskeren har en fremtid som falsk nier.
“Lavede nogle elegante afleveringer, men hans rolle som centerforward var et skuffende eksperiment, der gav bagslag. Havde en vis indflydelse fra en dybere rolle,” skriver avisen.
Manchester United endte som bekendt med at tabe opgøret til Brighton med 1-2. I næste runde venter Brentford.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
LIVE
TransferLIVE: Man City køber 16-årig for 107 mio.
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
AVIS
Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne
OPTAKT
Brasilien – Norge
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
VM-vækkeuret: Han fortjener en flot transfer!
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
CUSTOM
Mexico – England
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
VM’s mest uskønne kamp
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
EKSKLUSIVT