Enige medier: Eriksen var fejlcastet

Flere engelske medier er enige om, at Erik ten Hags forsøg med at spille Christian Eriksen som falsk nier ikke fungerede.



Christian Eriksen fik sin officielle debut for Manchester United søndag mod Brighton, og det gjorde han i en noget uvant rolle. Han startede således som frontangriber, en slags falsk nier, hos De Røde Djævle, mens en mere naturlig angriber som Cristiano Ronaldo var henvist til bænken.

Det var et eksperiment fra Manchester Uniteds nye cheftræner, Erik ten Hag, men det var ikke just vellykket, mener de engelske medier.

Hos avisen Independent kalder Richard Jolly eksempelvis Eriksen for “fejlcastet” i rollen. 

"Hvis det var Ten Hags første statement-valg, gav det ikke øjeblikkeligt pote. Tre årtier efter, at Uniteds mest ikoniske Eric [Cantona] var en enorm tilstedeværelse i deres angreb, holdt Eriksen 52 minutter i angrebet, før han påtog sig sine mere velkendte pligter, da Ronaldo kom på banen.”

“Danskeren var vedholdende og tilbød øjeblikke med kreativitet – en hæl-aflevering ind i boksen, et farligt indlæg – men han var fejlcastet.”

“Han forsøgte at udnytte sin fodboldintelligens til at kompensere for, at han skulle være noget, han ikke er, på et hold, der mangler samhørigheden til at udmærke sig i,” skriver han og tilføjer, at Manchester United blev et bedre hold med danskeren på midtbanen.

Heller ikke Mirrors Jake Polden var synderligt imponeret over eksperimentet: 

“Christian Eriksen spillede individuelt ikke en forfærdelig kamp. Den danske landsholdsspiller kæmpede bare med at kommandere Uniteds frontlinje og holde spillet effektivt.”

“Det var ikke fordi, han ikke var med i spillet – han havde en fin del berøringer – men han var ude af stand til at påvirke noget meningsfuldt og faldt konstant dybt for at prøve at ændre dette,” skriver han.

Manchester Evening News giver Eriksen karakteren 6 ud af 10, hvilket er bedst på Manchester United-holdet, men trods en fin karakter var lokalavisen heller ikke overbevist om, at danskeren har en fremtid som falsk nier.

“Lavede nogle elegante afleveringer, men hans rolle som centerforward var et skuffende eksperiment, der gav bagslag. Havde en vis indflydelse fra en dybere rolle,” skriver avisen.

Manchester United endte som bekendt med at tabe opgøret til Brighton med 1-2. I næste runde venter Brentford. 

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.





LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

FC København – Lyngby BK

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

På blokken til stort landstrænerjob



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Her kan du se de danske hold i Europa

AGF – Brøndby IF

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

I dag er det sidste chance for FC København

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Spår FCK-fiasko

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

OB henter forsvarstalent i Brøndby

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

FCK-stjerne klar til Europa-brag



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

AC Horsens – FC Nordsjælland

Randers FC – Silkeborg IF

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er