Manchester United skuffede fælt i Eriksens debut

Christian Eriksen fik Premier League-debut for Manchester United, der tabte hjemme til kontrastærke Brighton.



Manchester United åbnede søndag den nye sæson på samme måde, som var kendetegnende for sidste sæson. Nemlig med en skuffelse.

Hjemme på Old Trafford måtte de store stjerner se sig slået med 1-2 af Brighton.

Christian Eriksen fik ligadebut for United, men den kommer han ikke til at huske for det gode. Hverken han eller United kunne være tilfreds med præstationen.

Manager Erik ten Hag havde som udgangspunkt placeret Eriksen som angriber fra start, men danskeren trak meget tilbage i banen for at være med til at bygge spillet op.

Den fase fungerede bare slet ikke for United, der ofte løb panden mod en mur på banens sidste tredjedel. Første halvleg bød blot på en stor chance til hjemmeholdet, da Bruno Fernandez sparkede over mål i indledningen.

Men udeholdet var mere end en stærk defensiv. Allerede i første minut prøvede Brighton at fortælle, at holdet var kommet til Old Trafford for at jagte sejren.

Få sekunder var således spillet, da Leandro Trossard fik chancen efter en forsvarsfejl, men hans forsøg gik i sidenettet.

Det var langtfra eneste gang, at Uniteds defensiv var på hælene. Gang på gang blev den udspillet af Brightons kvikke kontraspil.

Det gav første gang bonus for udeholdet efter en halv time, da den tidligere United-spiller Danny Welbeck blev sendt i dybden. Hans tværpasning passerede til bageste stolpe i feltet, hvor tyske Pascal Gross nemt kunne score til 1-0.

Ni minutter senere var Gross igen på spil og satte glasur på kagen efter en perfekt kontra. David de Gea reddede i første omgang forsøget fra Solomon March, men Gross sendte returen i målhjørnet til 2-0.

På bænken sad superstjernen Cristiano Ronaldo og var tydeligvis utilfreds med både Uniteds spil og sin egen placering. Fra det 53. minut fik han lov at vise, at han kunne gøre forskellen.

Indskiftningen af portugiseren sendte Eriksen ned i central rolle på midtbanen, og med ændringerne var United i stand til at sætte Brighton under hårdere pres.

Efter godt 20 minutter var Eriksen tæt på med et langskud, og på det efterfølgende hjørnespark lykkedes det endelig at reducere. I en værre rodebutik foran mål endte Alexis Mac Allister med at score selvmål.

Så lurede comebacket, men i kampens resterende del havde United svært ved at sætte Brighton under pres og skabe chancer, og derfor blev sæsonen indledt med en United-skuffelse.

I ligaens anden kamp søndag eftermiddag spillede Leicester 2-2 hjemme mod danskerklubben Brentford, der havde Christian Nørgaard og Mathias Jensen i startopstillingen.

Leicester førte 2-0, men Thomas Franks mandskab kom tilbage og fik point med hjem.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Vil med til VM

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Josip Radošević på samtlige forsider

Viborg FF – FC Midtjylland

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Modtager stor ros fra Højbjerg

FC København – FC Fredericia

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Benhård Brian Riemer-melding

Protesterer efter dansk drømmekamp



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Topchef får nyt job i FCK

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Randers FC – Silkeborg IF

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

“Ingen er uerstattelige”

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Afslører vild transfer-historie

Millionregn over FC Midtjylland

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

‘Det er dramatisk!’

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Randers vinder Gudenå-derby

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Langgaber mellem Blå og Blå

FCK-stjerne roses i hjemlandet

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Så blev det officielt