Eriksen-fordel? Ved ikke hvad Mount bidrager med

Der er lige nu en del spekulationer om, hvorvidt Christian Eriksen mister sin startplads til Mason Mount. Man kan dog slet ikke sammenligne de to spillere, lyder det fra en tidligere Manchester United-spiller.



Christian Eriksen havde en glimrende første sæson i Manchester United, hvor hans kvaliteter i Erik ten Hags spillesystem var tydelige. 

Danskeren faldt dog en smule i niveau mod slutningen af sæsonen, og derfor bliver det interessant at følge ham i den kommende sæson – særligt efter at Manchester United har brugt kassen på at købe Mason Mount i Chelsea, som også gør sig på den centrale midtbane. 

For hvad betydning får det for Christian Eriksen i startopstillingen? Det er også en udvikling, som den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker er spændt på at følge, for lige nu går snakken på, at det er de to spillere, som kæmper om pladsen ved siden af Casemiro og Bruno Fernandes, der begge virker urørlige. Det er dog forkert at stille Eriksen og Mount op mod hinanden, siger Parker til sportbonuskode

– Du kan ikke sammenligne ham og Mason Mount, fordi de er to forskellige spillere. Jeg har sagt det flere gange før, jeg ved ikke, hvad Mason Mounts bedste position er, og jeg ved ikke, hvad han kan bidrage med, hvilket er sindssygt for at være ærlig, for jeg har set ham uge ind og uge ud i mange år nu.

– Jeg siger ikke, at Mason Mount er en dårlig spiller, men han har ting at bevise efter nogle dårlige sæsoner i Chelsea, siger Parker og fortsætter:

– Men vi må vente og se, om Christian Eriksen kommer i startelleveren. Jeg synes, han er god nok til at spille, og jeg synes stadig, at den bedste midtbane er med Casemiro, Christian Eriksen og Bruno Fernandes. Det er den ideelle midtbane for mig.

Paul Parker pointerer ligeledes, at Manchester United kan justere mere fra kamp til kamp efter tilgangen af Mason Mount, men at Chistian Eriksen er den bedste spiller i truppen, hvis man skal dominere modstanderen. 

Manchester United åbner sin Premier League-sæson på mandag mod Wolverhampton.







LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Monsterbud på vej

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

De jagter Henrik Meister

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Brasiliansk VM-mavepuster

Brian Riemer sætter ord på Eriksens kollaps



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal