Christian Eriksen havde en glimrende første sæson i Manchester United, hvor hans kvaliteter i Erik ten Hags spillesystem var tydelige.
Danskeren faldt dog en smule i niveau mod slutningen af sæsonen, og derfor bliver det interessant at følge ham i den kommende sæson – særligt efter at Manchester United har brugt kassen på at købe Mason Mount i Chelsea, som også gør sig på den centrale midtbane.
For hvad betydning får det for Christian Eriksen i startopstillingen? Det er også en udvikling, som den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker er spændt på at følge, for lige nu går snakken på, at det er de to spillere, som kæmper om pladsen ved siden af Casemiro og Bruno Fernandes, der begge virker urørlige. Det er dog forkert at stille Eriksen og Mount op mod hinanden, siger Parker til sportbonuskode.
– Du kan ikke sammenligne ham og Mason Mount, fordi de er to forskellige spillere. Jeg har sagt det flere gange før, jeg ved ikke, hvad Mason Mounts bedste position er, og jeg ved ikke, hvad han kan bidrage med, hvilket er sindssygt for at være ærlig, for jeg har set ham uge ind og uge ud i mange år nu.
– Jeg siger ikke, at Mason Mount er en dårlig spiller, men han har ting at bevise efter nogle dårlige sæsoner i Chelsea, siger Parker og fortsætter:
– Men vi må vente og se, om Christian Eriksen kommer i startelleveren. Jeg synes, han er god nok til at spille, og jeg synes stadig, at den bedste midtbane er med Casemiro, Christian Eriksen og Bruno Fernandes. Det er den ideelle midtbane for mig.
Paul Parker pointerer ligeledes, at Manchester United kan justere mere fra kamp til kamp efter tilgangen af Mason Mount, men at Chistian Eriksen er den bedste spiller i truppen, hvis man skal dominere modstanderen.
Manchester United åbner sin Premier League-sæson på mandag mod Wolverhampton.
LIVE
LIVE: Stjernes lillebror skifter til dansk klub
Tv-vært stopper på Viaplay
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’