Eriksen-fordel? Ved ikke hvad Mount bidrager med

Der er lige nu en del spekulationer om, hvorvidt Christian Eriksen mister sin startplads til Mason Mount. Man kan dog slet ikke sammenligne de to spillere, lyder det fra en tidligere Manchester United-spiller.



Christian Eriksen havde en glimrende første sæson i Manchester United, hvor hans kvaliteter i Erik ten Hags spillesystem var tydelige. 

Danskeren faldt dog en smule i niveau mod slutningen af sæsonen, og derfor bliver det interessant at følge ham i den kommende sæson – særligt efter at Manchester United har brugt kassen på at købe Mason Mount i Chelsea, som også gør sig på den centrale midtbane. 

For hvad betydning får det for Christian Eriksen i startopstillingen? Det er også en udvikling, som den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker er spændt på at følge, for lige nu går snakken på, at det er de to spillere, som kæmper om pladsen ved siden af Casemiro og Bruno Fernandes, der begge virker urørlige. Det er dog forkert at stille Eriksen og Mount op mod hinanden, siger Parker til sportbonuskode

– Du kan ikke sammenligne ham og Mason Mount, fordi de er to forskellige spillere. Jeg har sagt det flere gange før, jeg ved ikke, hvad Mason Mounts bedste position er, og jeg ved ikke, hvad han kan bidrage med, hvilket er sindssygt for at være ærlig, for jeg har set ham uge ind og uge ud i mange år nu.

– Jeg siger ikke, at Mason Mount er en dårlig spiller, men han har ting at bevise efter nogle dårlige sæsoner i Chelsea, siger Parker og fortsætter:

– Men vi må vente og se, om Christian Eriksen kommer i startelleveren. Jeg synes, han er god nok til at spille, og jeg synes stadig, at den bedste midtbane er med Casemiro, Christian Eriksen og Bruno Fernandes. Det er den ideelle midtbane for mig.

Paul Parker pointerer ligeledes, at Manchester United kan justere mere fra kamp til kamp efter tilgangen af Mason Mount, men at Chistian Eriksen er den bedste spiller i truppen, hvis man skal dominere modstanderen. 

Manchester United åbner sin Premier League-sæson på mandag mod Wolverhampton.





LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

LIVE: FC København – FC Midtjylland

De overvejer Christian Eriksen

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Rival sender stor ros til Bo Svensson

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Thomas Frank scorer sommerjob

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Transferfri stjerne i København

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending