Eriksen-fordel? Ved ikke hvad Mount bidrager med

Der er lige nu en del spekulationer om, hvorvidt Christian Eriksen mister sin startplads til Mason Mount. Man kan dog slet ikke sammenligne de to spillere, lyder det fra en tidligere Manchester United-spiller.



Christian Eriksen havde en glimrende første sæson i Manchester United, hvor hans kvaliteter i Erik ten Hags spillesystem var tydelige. 

Danskeren faldt dog en smule i niveau mod slutningen af sæsonen, og derfor bliver det interessant at følge ham i den kommende sæson – særligt efter at Manchester United har brugt kassen på at købe Mason Mount i Chelsea, som også gør sig på den centrale midtbane. 

For hvad betydning får det for Christian Eriksen i startopstillingen? Det er også en udvikling, som den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker er spændt på at følge, for lige nu går snakken på, at det er de to spillere, som kæmper om pladsen ved siden af Casemiro og Bruno Fernandes, der begge virker urørlige. Det er dog forkert at stille Eriksen og Mount op mod hinanden, siger Parker til sportbonuskode

– Du kan ikke sammenligne ham og Mason Mount, fordi de er to forskellige spillere. Jeg har sagt det flere gange før, jeg ved ikke, hvad Mason Mounts bedste position er, og jeg ved ikke, hvad han kan bidrage med, hvilket er sindssygt for at være ærlig, for jeg har set ham uge ind og uge ud i mange år nu.

– Jeg siger ikke, at Mason Mount er en dårlig spiller, men han har ting at bevise efter nogle dårlige sæsoner i Chelsea, siger Parker og fortsætter:

– Men vi må vente og se, om Christian Eriksen kommer i startelleveren. Jeg synes, han er god nok til at spille, og jeg synes stadig, at den bedste midtbane er med Casemiro, Christian Eriksen og Bruno Fernandes. Det er den ideelle midtbane for mig.

Paul Parker pointerer ligeledes, at Manchester United kan justere mere fra kamp til kamp efter tilgangen af Mason Mount, men at Chistian Eriksen er den bedste spiller i truppen, hvis man skal dominere modstanderen. 

Manchester United åbner sin Premier League-sæson på mandag mod Wolverhampton.





Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Andreas Christensen skriver snart under

Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Tidligere AGF’er træner med i dansk klub

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Går langt ned i løn

Her vil Mike Tullberg have forstærkninger

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Brentford har gjort det igen

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Raser over Rasmus Højlund-episode

Wrexham slår Premier League-klub

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Bach Bak i svime over Uhre

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Storklub vil have Filip Jörgensen

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

– Lange forhandlinger med FC København

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses

Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United