Eriksen-holdkammerat får kniven: Han er den værste

Manchester United har fået en rædsesfuld start på sæsonen, og det får kritikken til at regne ned over holdet fra nær og fjern.



Der er ikke noget at sige til, hvis Christian Eriksen klør sig lidt i håret over sit skifte til Manchester United lige nu.

De Røde Djævle har fået alt andet end en tilfredsstillende start på den nye sæson under Erik ten Hag, hvor man har tabt 1-2 til Brighton og senest 0-4 til Brentford i Premier League.

Kritikken regner ned over det engelske fodboldhold, og nu er det så Bruno Fernandes tur til at få en hård medfart fra den tidligere engelske landsholdsspiller Gabriel Agbonlahor.

– Bruno Fernandes har gode statistikker, men han er den værste holdkammerat af dem alle. Hver gang han eller en anden spiller taber bolden, så slår han ud med armene til sine holdkammerater eller bænken, siger den tidligere Aston Villa-angriber ifølge AS, og fortsætter.

– Jeg har selv spillet med sådan nogle som ham, og deres opførsel efterlader dig rødglødende. Forestil dig hvordan det ville se ud, hvis det var Pogba? Han ville blive massakreret af pressen.

Harry Maguire og Paul Pogba modtog i den seneste sæson voldsom kritik for deres præstationer og attitude, mens Cristiano Ronaldo er havnet i unåde på det seneste. Men ifølge Agbonlahor så bør flere pege fingre af Bruno Fernandes.

– Jeg kan ikke huske sidste gang, at Bruno Fernandes spillede en nogenlunde kamp. Han gestikulerer altid med armene. Også når han afleverer bolden. Han kan være offside, og så finder han stadig en måde at bebrejde andre. Det er den spiller Bruno Fernandes er. Han er den værste holdkammerat.

Bruno Fernandes har optrådt 90 minutter i sæsonens første to kampe, men han har endnu til gode at levere en assist eller score et mål. Manchester United møder ærkerivalerne fra Liverpool på næste mandag.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Offentliggøres i dag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Andreas Christensen afviser tilbud

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Leverkusen – Bayern

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay