Der er ikke noget at sige til, hvis Christian Eriksen klør sig lidt i håret over sit skifte til Manchester United lige nu.
De Røde Djævle har fået alt andet end en tilfredsstillende start på den nye sæson under Erik ten Hag, hvor man har tabt 1-2 til Brighton og senest 0-4 til Brentford i Premier League.
Kritikken regner ned over det engelske fodboldhold, og nu er det så Bruno Fernandes tur til at få en hård medfart fra den tidligere engelske landsholdsspiller Gabriel Agbonlahor.
– Bruno Fernandes har gode statistikker, men han er den værste holdkammerat af dem alle. Hver gang han eller en anden spiller taber bolden, så slår han ud med armene til sine holdkammerater eller bænken, siger den tidligere Aston Villa-angriber ifølge AS, og fortsætter.
– Jeg har selv spillet med sådan nogle som ham, og deres opførsel efterlader dig rødglødende. Forestil dig hvordan det ville se ud, hvis det var Pogba? Han ville blive massakreret af pressen.
Harry Maguire og Paul Pogba modtog i den seneste sæson voldsom kritik for deres præstationer og attitude, mens Cristiano Ronaldo er havnet i unåde på det seneste. Men ifølge Agbonlahor så bør flere pege fingre af Bruno Fernandes.
– Jeg kan ikke huske sidste gang, at Bruno Fernandes spillede en nogenlunde kamp. Han gestikulerer altid med armene. Også når han afleverer bolden. Han kan være offside, og så finder han stadig en måde at bebrejde andre. Det er den spiller Bruno Fernandes er. Han er den værste holdkammerat.
Bruno Fernandes har optrådt 90 minutter i sæsonens første to kampe, men han har endnu til gode at levere en assist eller score et mål. Manchester United møder ærkerivalerne fra Liverpool på næste mandag.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
LIVE
VM-LIVE: Hæslig statistik
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Zanka ville spille gratis for FC København
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TIPSBLADET SPECIAL
VM-powerranking: En guddommelig præstation
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
OPTAKT
Brasilien – Haiti
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
SPONSORERET INDHOLD
Dækkene Ruller: Varm op til Tour de France 2026
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
NYHEDER
Fremhæver Bodø/Glimt
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
NYHEDER
