Eriksen-holdkammerat får kniven: Han er den værste

Manchester United har fået en rædsesfuld start på sæsonen, og det får kritikken til at regne ned over holdet fra nær og fjern.



Der er ikke noget at sige til, hvis Christian Eriksen klør sig lidt i håret over sit skifte til Manchester United lige nu.

De Røde Djævle har fået alt andet end en tilfredsstillende start på den nye sæson under Erik ten Hag, hvor man har tabt 1-2 til Brighton og senest 0-4 til Brentford i Premier League.

Kritikken regner ned over det engelske fodboldhold, og nu er det så Bruno Fernandes tur til at få en hård medfart fra den tidligere engelske landsholdsspiller Gabriel Agbonlahor.

– Bruno Fernandes har gode statistikker, men han er den værste holdkammerat af dem alle. Hver gang han eller en anden spiller taber bolden, så slår han ud med armene til sine holdkammerater eller bænken, siger den tidligere Aston Villa-angriber ifølge AS, og fortsætter.

– Jeg har selv spillet med sådan nogle som ham, og deres opførsel efterlader dig rødglødende. Forestil dig hvordan det ville se ud, hvis det var Pogba? Han ville blive massakreret af pressen.

Harry Maguire og Paul Pogba modtog i den seneste sæson voldsom kritik for deres præstationer og attitude, mens Cristiano Ronaldo er havnet i unåde på det seneste. Men ifølge Agbonlahor så bør flere pege fingre af Bruno Fernandes.

– Jeg kan ikke huske sidste gang, at Bruno Fernandes spillede en nogenlunde kamp. Han gestikulerer altid med armene. Også når han afleverer bolden. Han kan være offside, og så finder han stadig en måde at bebrejde andre. Det er den spiller Bruno Fernandes er. Han er den værste holdkammerat.

Bruno Fernandes har optrådt 90 minutter i sæsonens første to kampe, men han har endnu til gode at levere en assist eller score et mål. Manchester United møder ærkerivalerne fra Liverpool på næste mandag.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.







LIVE

LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Vil hente FC Midtjylland-profil

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Færdig: Nu er han rejst til København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

AGF jagter hollandsk talent

Bayern – Stuttgart

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Fortryder FC Barcelona-transfer

Neestrup jagtes af storklub

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Chelsea – Tottenham

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Nu vender han tilbage



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Snart sker det

Freiburg – Aston Villa