Der er ikke noget at sige til, hvis Christian Eriksen klør sig lidt i håret over sit skifte til Manchester United lige nu.
De Røde Djævle har fået alt andet end en tilfredsstillende start på den nye sæson under Erik ten Hag, hvor man har tabt 1-2 til Brighton og senest 0-4 til Brentford i Premier League.
Kritikken regner ned over det engelske fodboldhold, og nu er det så Bruno Fernandes tur til at få en hård medfart fra den tidligere engelske landsholdsspiller Gabriel Agbonlahor.
– Bruno Fernandes har gode statistikker, men han er den værste holdkammerat af dem alle. Hver gang han eller en anden spiller taber bolden, så slår han ud med armene til sine holdkammerater eller bænken, siger den tidligere Aston Villa-angriber ifølge AS, og fortsætter.
– Jeg har selv spillet med sådan nogle som ham, og deres opførsel efterlader dig rødglødende. Forestil dig hvordan det ville se ud, hvis det var Pogba? Han ville blive massakreret af pressen.
Harry Maguire og Paul Pogba modtog i den seneste sæson voldsom kritik for deres præstationer og attitude, mens Cristiano Ronaldo er havnet i unåde på det seneste. Men ifølge Agbonlahor så bør flere pege fingre af Bruno Fernandes.
– Jeg kan ikke huske sidste gang, at Bruno Fernandes spillede en nogenlunde kamp. Han gestikulerer altid med armene. Også når han afleverer bolden. Han kan være offside, og så finder han stadig en måde at bebrejde andre. Det er den spiller Bruno Fernandes er. Han er den værste holdkammerat.
Bruno Fernandes har optrådt 90 minutter i sæsonens første to kampe, men han har endnu til gode at levere en assist eller score et mål. Manchester United møder ærkerivalerne fra Liverpool på næste mandag.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
LIVE
VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe
NYHEDER
Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
TOPNYHED
