Eriksen hyldes: Det er måske hans største arv

Selvom det måske ikke bliver til mere end 11 kampe for klubben, så har Christian Eriksen sikret sig en plads i Brentfords historiebøger. Sådan lyder det fra mediet The Athletic, der hylder danskeren for sin evne til at gøre holdkammeraterne bedre.



Har Christian Eriksen optrådt i Brentford-trøjen for sidste gang?

Det er stadig et uafklaret spørgsmål, efter at Thomas Franks tropper søndag afsluttede sæsonen med et 2-1-nederlag til Leeds. Og ifølge The Athletic ser pilen ud til at pege i den forkerte retning for Brentford, hvad angår udsigten til at beholde Eriksen.

– Efter Eriksens udtalelser om, at han ‘vil elske at spille Champions League-fodbold igen’, virker det til, at hans kærlighedsaffære med Brentford måske er ved at lakke mod enden, skriver The Athletic således. 

Christian Eriksen vil dog efterlade et stort indtryk i Brentford, selv hvis danskeren siger farvel nu.

– Den 30-årige har spiller har kun spillet 10 gange [11 med Leeds-kampen, red.], siden han skiftede til Brentford den 31. januar, men han er garanteret en plads i klubbens historiebøger, på grund af hans indsats med at hjælpe med at undgå nedrykning fra den bedste række i denne sæson, skriver The Athletic.  

Efter en længere analyse af Christian Eriksens bedste aktioner i Brentford-trøjen peger The Athletic afslutningsvist på, hvad der kan blive danskerens ‘største arv’ i klubben fra det vestlige London. 

– Siden Eriksens ankomst har Toney nettet seks gange i 11 kampe. Det er det samme antal mål, som den 26-årige angriber scorede i sine forudgående 21 kampe. Han [Toney, red.] har også leveret flere assister. Hvis Eriksen beslutter sig for at smutte denne sommer, så vil det være vitalt for Brentford at hente en anden playmaker, skriver The Athletic.

– Det er tydeligt at se, hvordan han har tilført holdet en ekstra dimension med sit intelligente pasningsspil. Hans største arv er dog måske den måde, han har hjulpet sine holdkammerater med at nå nye højder i deres egne præstationer. 

Transferjournalisten Fabrizio Romano skrev mandag, at der er tre Premier League-klubber, der har kontaktet Christian Eriksen. Ifølge Romano vil Brentford dog også præsentere Eriksen for et tilbud.





KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Skidt nyt om Lukas Lerager



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

FC København – Vejle Boldklub

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Det var vanvittigt brutalt

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Smider Salah-bombe

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej