Har Christian Eriksen optrådt i Brentford-trøjen for sidste gang?
Det er stadig et uafklaret spørgsmål, efter at Thomas Franks tropper søndag afsluttede sæsonen med et 2-1-nederlag til Leeds. Og ifølge The Athletic ser pilen ud til at pege i den forkerte retning for Brentford, hvad angår udsigten til at beholde Eriksen.
– Efter Eriksens udtalelser om, at han ‘vil elske at spille Champions League-fodbold igen’, virker det til, at hans kærlighedsaffære med Brentford måske er ved at lakke mod enden, skriver The Athletic således.
Christian Eriksen vil dog efterlade et stort indtryk i Brentford, selv hvis danskeren siger farvel nu.
– Den 30-årige har spiller har kun spillet 10 gange [11 med Leeds-kampen, red.], siden han skiftede til Brentford den 31. januar, men han er garanteret en plads i klubbens historiebøger, på grund af hans indsats med at hjælpe med at undgå nedrykning fra den bedste række i denne sæson, skriver The Athletic.
Efter en længere analyse af Christian Eriksens bedste aktioner i Brentford-trøjen peger The Athletic afslutningsvist på, hvad der kan blive danskerens ‘største arv’ i klubben fra det vestlige London.
– Siden Eriksens ankomst har Toney nettet seks gange i 11 kampe. Det er det samme antal mål, som den 26-årige angriber scorede i sine forudgående 21 kampe. Han [Toney, red.] har også leveret flere assister. Hvis Eriksen beslutter sig for at smutte denne sommer, så vil det være vitalt for Brentford at hente en anden playmaker, skriver The Athletic.
– Det er tydeligt at se, hvordan han har tilført holdet en ekstra dimension med sit intelligente pasningsspil. Hans største arv er dog måske den måde, han har hjulpet sine holdkammerater med at nå nye højder i deres egne præstationer.
Transferjournalisten Fabrizio Romano skrev mandag, at der er tre Premier League-klubber, der har kontaktet Christian Eriksen. Ifølge Romano vil Brentford dog også præsentere Eriksen for et tilbud.
LIVE
LIVE: Horsens scorer direkte på hjørne
Optur – fans laver sang til populær FCN-lejesvend
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
Fulham driller Aston Villa i Champions League-jagt
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
EKSKLUSIVT
Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
NYHEDER
Horsens og Hvidovre spiller uafgjort
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
AVIS
