Eriksen hyldes: Det er måske hans største arv

Selvom det måske ikke bliver til mere end 11 kampe for klubben, så har Christian Eriksen sikret sig en plads i Brentfords historiebøger. Sådan lyder det fra mediet The Athletic, der hylder danskeren for sin evne til at gøre holdkammeraterne bedre.



Har Christian Eriksen optrådt i Brentford-trøjen for sidste gang?

Det er stadig et uafklaret spørgsmål, efter at Thomas Franks tropper søndag afsluttede sæsonen med et 2-1-nederlag til Leeds. Og ifølge The Athletic ser pilen ud til at pege i den forkerte retning for Brentford, hvad angår udsigten til at beholde Eriksen.

– Efter Eriksens udtalelser om, at han ‘vil elske at spille Champions League-fodbold igen’, virker det til, at hans kærlighedsaffære med Brentford måske er ved at lakke mod enden, skriver The Athletic således. 

Christian Eriksen vil dog efterlade et stort indtryk i Brentford, selv hvis danskeren siger farvel nu.

– Den 30-årige har spiller har kun spillet 10 gange [11 med Leeds-kampen, red.], siden han skiftede til Brentford den 31. januar, men han er garanteret en plads i klubbens historiebøger, på grund af hans indsats med at hjælpe med at undgå nedrykning fra den bedste række i denne sæson, skriver The Athletic.  

Efter en længere analyse af Christian Eriksens bedste aktioner i Brentford-trøjen peger The Athletic afslutningsvist på, hvad der kan blive danskerens ‘største arv’ i klubben fra det vestlige London. 

– Siden Eriksens ankomst har Toney nettet seks gange i 11 kampe. Det er det samme antal mål, som den 26-årige angriber scorede i sine forudgående 21 kampe. Han [Toney, red.] har også leveret flere assister. Hvis Eriksen beslutter sig for at smutte denne sommer, så vil det være vitalt for Brentford at hente en anden playmaker, skriver The Athletic.

– Det er tydeligt at se, hvordan han har tilført holdet en ekstra dimension med sit intelligente pasningsspil. Hans største arv er dog måske den måde, han har hjulpet sine holdkammerater med at nå nye højder i deres egne præstationer. 

Transferjournalisten Fabrizio Romano skrev mandag, at der er tre Premier League-klubber, der har kontaktet Christian Eriksen. Ifølge Romano vil Brentford dog også præsentere Eriksen for et tilbud.





LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Her kan du se AGF mod Brøndby IF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet

Supercomputer: De vinder Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Officielt: FC København sælger stjerne

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Køb, køb, køb!

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard