Eriksen hyldes: Det er måske hans største arv

Selvom det måske ikke bliver til mere end 11 kampe for klubben, så har Christian Eriksen sikret sig en plads i Brentfords historiebøger. Sådan lyder det fra mediet The Athletic, der hylder danskeren for sin evne til at gøre holdkammeraterne bedre.



Har Christian Eriksen optrådt i Brentford-trøjen for sidste gang?

Det er stadig et uafklaret spørgsmål, efter at Thomas Franks tropper søndag afsluttede sæsonen med et 2-1-nederlag til Leeds. Og ifølge The Athletic ser pilen ud til at pege i den forkerte retning for Brentford, hvad angår udsigten til at beholde Eriksen.

– Efter Eriksens udtalelser om, at han ‘vil elske at spille Champions League-fodbold igen’, virker det til, at hans kærlighedsaffære med Brentford måske er ved at lakke mod enden, skriver The Athletic således. 

Christian Eriksen vil dog efterlade et stort indtryk i Brentford, selv hvis danskeren siger farvel nu.

– Den 30-årige har spiller har kun spillet 10 gange [11 med Leeds-kampen, red.], siden han skiftede til Brentford den 31. januar, men han er garanteret en plads i klubbens historiebøger, på grund af hans indsats med at hjælpe med at undgå nedrykning fra den bedste række i denne sæson, skriver The Athletic.  

Efter en længere analyse af Christian Eriksens bedste aktioner i Brentford-trøjen peger The Athletic afslutningsvist på, hvad der kan blive danskerens ‘største arv’ i klubben fra det vestlige London. 

– Siden Eriksens ankomst har Toney nettet seks gange i 11 kampe. Det er det samme antal mål, som den 26-årige angriber scorede i sine forudgående 21 kampe. Han [Toney, red.] har også leveret flere assister. Hvis Eriksen beslutter sig for at smutte denne sommer, så vil det være vitalt for Brentford at hente en anden playmaker, skriver The Athletic.

– Det er tydeligt at se, hvordan han har tilført holdet en ekstra dimension med sit intelligente pasningsspil. Hans største arv er dog måske den måde, han har hjulpet sine holdkammerater med at nå nye højder i deres egne præstationer. 

Transferjournalisten Fabrizio Romano skrev mandag, at der er tre Premier League-klubber, der har kontaktet Christian Eriksen. Ifølge Romano vil Brentford dog også præsentere Eriksen for et tilbud.



Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”

Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Andreas Christensen i chokskifte?

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark

Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv

FC Midtjylland kan score gode penge

Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Kongesæson – de køber Pep Biel

– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Sønderjyske – FC Midtjylland

Superliga-legende stråler som 41-årig

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Brøndby-spiller afviser

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Slut: FC København vinder intenst derby

Streaminggigant vælger FCK mod Brøndby

Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

Randers FC – OB

FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF

Cooper overrasker – bænker to profiler til derby

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp

Pogba er lettet

Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby

Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for

FC København – Brøndby IF

Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller

Her kan du se FC København mod Brøndby IF

Lillebror kan drille i Madrid-derby

Frank afviste flere

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

FC Nordsjælland – FC Fredericia