Harry Kane tangerede mandag rekorden som Tottenhams mest scorende spiller nogensinde, men angriberens karriere kunne være gået meget anderledes.
Sådan lyder det nu fra den tidligere Tottenham-cheftræner Tim Sherwood, der i en klumme for Daily Mail peger på, at Harry Kane i begyndelsen af sin tid i Tottenham blev sendt på en række forskellige lejeophold, hvor angriberen ikke slog til.
Sherwood, der stod i spidsen for Tottenham fra december 2013 til maj 2014, havde dog en særlig tro på Harry Kane, og i april 2014 fik Kane så for første gang chancen fra start i en Premier League-kamp. I mandagens opgør mod Fulham rundede Harry Kane så de 266 scoringer i Tottenham-trøjen, der sender stjerneangriberen op på siden af Jimmy Greaves.
– Jeg hader udtrykket 'naturtalent'. Der findes ikke noget, der hedder et naturtalent. Det kræver hårdt arbejde, og det er der ingen, der eksemplificerer bedre end den her knægt. Han arbejder stadig hårdt. I de der tidlige dage hjalp det ham at have Christian Eriksom som holdkammerat, skriver Tim Sherwood.
– Christian viste Harry, hvordan man får det bedste ud af det, man har, og hvordan man forbedrer sig. Der har aldrig været et loft for Harry. Der har aldrig været et tidspunkt, hvor han har tænkt 'jeg er i mål nu'. Jeg har altid sagt, at Harrys største styrke er hans mentalitet.
Harry Kane og Christian Eriksen var holdkammerater fra 2013 og indtil januar 2020, hvor danskeren rykkede til Inter.
LIVE
TransferLIVE: Tottenham henter forsvarsspiller
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
AVIS
‘Det er slut’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
Supercomputer: De vinder VM
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
TOPNYHED
Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
TOPNYHED