Harry Kane tangerede mandag rekorden som Tottenhams mest scorende spiller nogensinde, men angriberens karriere kunne være gået meget anderledes.
Sådan lyder det nu fra den tidligere Tottenham-cheftræner Tim Sherwood, der i en klumme for Daily Mail peger på, at Harry Kane i begyndelsen af sin tid i Tottenham blev sendt på en række forskellige lejeophold, hvor angriberen ikke slog til.
Sherwood, der stod i spidsen for Tottenham fra december 2013 til maj 2014, havde dog en særlig tro på Harry Kane, og i april 2014 fik Kane så for første gang chancen fra start i en Premier League-kamp. I mandagens opgør mod Fulham rundede Harry Kane så de 266 scoringer i Tottenham-trøjen, der sender stjerneangriberen op på siden af Jimmy Greaves.
– Jeg hader udtrykket 'naturtalent'. Der findes ikke noget, der hedder et naturtalent. Det kræver hårdt arbejde, og det er der ingen, der eksemplificerer bedre end den her knægt. Han arbejder stadig hårdt. I de der tidlige dage hjalp det ham at have Christian Eriksom som holdkammerat, skriver Tim Sherwood.
– Christian viste Harry, hvordan man får det bedste ud af det, man har, og hvordan man forbedrer sig. Der har aldrig været et loft for Harry. Der har aldrig været et tidspunkt, hvor han har tænkt 'jeg er i mål nu'. Jeg har altid sagt, at Harrys største styrke er hans mentalitet.
Harry Kane og Christian Eriksen var holdkammerater fra 2013 og indtil januar 2020, hvor danskeren rykkede til Inter.
LIVE
TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
TRANSFER
FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
NYHEDER
PSG genvinder Champions League
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
NYHEDER
– Ja, der var dialog med Brøndby
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
MEDIE
Roony vil væk
NYHEDER
AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
NYHEDER
Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’
NYHEDER
De er færdige i 1. division
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
EKSKLUSIVT