Eriksen hyldes: Var et forbillede for superstjerne

Ifølge Tim Sherwood har Christian Eriksen spillet en stor rolle i Harry Kanes udvikling.



Harry Kane tangerede mandag rekorden som Tottenhams mest scorende spiller nogensinde, men angriberens karriere kunne være gået meget anderledes. 

Sådan lyder det nu fra den tidligere Tottenham-cheftræner Tim Sherwood, der i en klumme for Daily Mail peger på, at Harry Kane i begyndelsen af sin tid i Tottenham blev sendt på en række forskellige lejeophold, hvor angriberen ikke slog til. 

Sherwood, der stod i spidsen for Tottenham fra december 2013 til maj 2014, havde dog en særlig tro på Harry Kane, og i april 2014 fik Kane så for første gang chancen fra start i en Premier League-kamp. I mandagens opgør mod Fulham rundede Harry Kane så de 266 scoringer i Tottenham-trøjen, der sender stjerneangriberen op på siden af Jimmy Greaves. 

– Jeg hader udtrykket 'naturtalent'. Der findes ikke noget, der hedder et naturtalent. Det kræver hårdt arbejde, og det er der ingen, der eksemplificerer bedre end den her knægt. Han arbejder stadig hårdt. I de der tidlige dage hjalp det ham at have Christian Eriksom som holdkammerat, skriver Tim Sherwood. 

– Christian viste Harry, hvordan man får det bedste ud af det, man har, og hvordan man forbedrer sig. Der har aldrig været et loft for Harry. Der har aldrig været et tidspunkt, hvor han har tænkt 'jeg er i mål nu'. Jeg har altid sagt, at Harrys største styrke er hans mentalitet. 

Harry Kane og Christian Eriksen var holdkammerater fra 2013 og indtil januar 2020, hvor danskeren rykkede til Inter. 





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

FC Nordsjælland – Randers FC

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Klar besked om AGF

AGF i kontakt om norsk angriber 

Silkeborg IF – FC København

FC Midtjylland – AC Horsens

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

AaB spiller sig på førstepladsen

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Ordet “bestikkelse” blev brugt



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Lyngby BK – AGF

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Nærmer sig vild FCK-præstation

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Tottenham-flop i stor transfer

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Brøndby-boss teaser for transfer

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur