Eriksen-kritik af United: Ikke meget der fungerer

Christian Eriksen mener blandt andet, at de har gjort det svært for dem selv.



Manchester United blev mandag ydmyget med hele 0-4 mod Crystal Palace i Premier League, og efter kampen var Christian Eriksen fra det tabende hold ikke bleg for at udpege, hvordan han så kampen.

Det skete i et interview med Viaplay, som kan ses i videoen øverst i artiklen.

– Jeg tror, at vi mangler mange ting i dag. Jeg tror bare, at vi i det hele taget har en off day. Der er ikke meget, der fungerer, og de chancer, de har, scorer de på. Så det var en kæmpe off day, beretter Eriksen.

Det var desuden sådan, at to af Crystal Palace-målene kom kort efter, at United havde fået annulleret scoringer, og det er noget, som Eriksen kan genkende fra tidligere i sæsonen.

– Jeg tror, at i store dele af den her sæson, der har det været sådan, at vi har haft nogle gode perioder, så har vi lukket mål ind. Det var lidt det samme i dag, selvom vi havde mange gode perioder, siger han og fortsætter:

–  Men i de perioder, hvor vi måske føler, at vi har styr på det, der løber de andre ned og scorer. Selvfølgelig gør vi det svært for os selv. Men igen, det er fodbold. Det sker engang i mellem, lyder det fra Eriksen.

Manchester United måtte desuden undvære en række spillere til kampen, men det skulle ikke være årsagen til nederlaget, mener den danske landsholdsprofil.

– Dem, der er skadet, kan vi ikke gøre noget ved. Træneren sætter det hold, som han synes er det bedste, og de spillere, der måske spiller på en position, som de ikke er vant til, de gør deres bedste. Så det er ikke nogen undskyldning. De spillere er kvalitetsspillere. Men det var hele vejen rundt i dag, at vi ikke rammer noget i det hele taget, fastslår Christian Eriksen.

Endelig slår han fast, at de havde haft som mål at de skulle sørge for at tage en af pladserne til europæisk fodbold, men det kom de altså ikke nærmere.

– Det er selvfølgelig et tilbageslag i dag. Der er ikke andet for, at vi skal se om, vi kan ændre det. I øjeblikket tror jeg mere på, at vi skal fokusere på at vinde nogle fodboldkampe og gøre det bedre end, vi gjorde i dag. Så må vi se, hvor vi står i sidste ende, fortæller United-danskeren.

United kan også sikre sig en billet til Europa ved at vinde FA Cuppen. Her er de i finalen mod lokalrivalerne fra Manchester City.





Optakt til lørdagens FA Cup-finale mellem Chelsea og Manchester City LIVE

TransferLIVE: Bekræfter konen kæmpetransfer?

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

AGF køber ham

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Japan overrasker mod Holland

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Elfenbenskysten straffer Ecuador



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom

Brøndby melder duo færdig og teaser

Blæst bagover af 18-årig

Spottet i København

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Sverige med drømmestart på VM

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Jagter tidligere FCK-stjerne

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud