Manchester United blev mandag ydmyget med hele 0-4 mod Crystal Palace i Premier League, og efter kampen var Christian Eriksen fra det tabende hold ikke bleg for at udpege, hvordan han så kampen.
Det skete i et interview med Viaplay, som kan ses i videoen øverst i artiklen.
– Jeg tror, at vi mangler mange ting i dag. Jeg tror bare, at vi i det hele taget har en off day. Der er ikke meget, der fungerer, og de chancer, de har, scorer de på. Så det var en kæmpe off day, beretter Eriksen.
Det var desuden sådan, at to af Crystal Palace-målene kom kort efter, at United havde fået annulleret scoringer, og det er noget, som Eriksen kan genkende fra tidligere i sæsonen.
– Jeg tror, at i store dele af den her sæson, der har det været sådan, at vi har haft nogle gode perioder, så har vi lukket mål ind. Det var lidt det samme i dag, selvom vi havde mange gode perioder, siger han og fortsætter:
– Men i de perioder, hvor vi måske føler, at vi har styr på det, der løber de andre ned og scorer. Selvfølgelig gør vi det svært for os selv. Men igen, det er fodbold. Det sker engang i mellem, lyder det fra Eriksen.
Manchester United måtte desuden undvære en række spillere til kampen, men det skulle ikke være årsagen til nederlaget, mener den danske landsholdsprofil.
– Dem, der er skadet, kan vi ikke gøre noget ved. Træneren sætter det hold, som han synes er det bedste, og de spillere, der måske spiller på en position, som de ikke er vant til, de gør deres bedste. Så det er ikke nogen undskyldning. De spillere er kvalitetsspillere. Men det var hele vejen rundt i dag, at vi ikke rammer noget i det hele taget, fastslår Christian Eriksen.
Endelig slår han fast, at de havde haft som mål at de skulle sørge for at tage en af pladserne til europæisk fodbold, men det kom de altså ikke nærmere.
– Det er selvfølgelig et tilbageslag i dag. Der er ikke andet for, at vi skal se om, vi kan ændre det. I øjeblikket tror jeg mere på, at vi skal fokusere på at vinde nogle fodboldkampe og gøre det bedre end, vi gjorde i dag. Så må vi se, hvor vi står i sidste ende, fortæller United-danskeren.
United kan også sikre sig en billet til Europa ved at vinde FA Cuppen. Her er de i finalen mod lokalrivalerne fra Manchester City.
EKSKLUSIVT Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
Melder ud om Kasper Hjulmand
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
Stor profil glad for Brøndby
AVIS
Klar på chokskifte
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Vild stime før Danmark-brag
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
Dybt bekymret over VM i USA
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
Sendt hjem fra FC København-træning
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
Joakim Mæhle åbner op
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp