Manchester United blev mandag ydmyget med hele 0-4 mod Crystal Palace i Premier League, og efter kampen var Christian Eriksen fra det tabende hold ikke bleg for at udpege, hvordan han sĂĄ kampen.
Det skete i et interview med Viaplay, som kan ses i videoen øverst i artiklen.
– Jeg tror, at vi mangler mange ting i dag. Jeg tror bare, at vi i det hele taget har en off day. Der er ikke meget, der fungerer, og de chancer, de har, scorer de på. Så det var en kæmpe off day, beretter Eriksen.
Det var desuden sådan, at to af Crystal Palace-målene kom kort efter, at United havde fået annulleret scoringer, og det er noget, som Eriksen kan genkende fra tidligere i sæsonen.
– Jeg tror, at i store dele af den her sæson, der har det været sådan, at vi har haft nogle gode perioder, så har vi lukket mål ind. Det var lidt det samme i dag, selvom vi havde mange gode perioder, siger han og fortsætter:
– Men i de perioder, hvor vi måske føler, at vi har styr på det, der løber de andre ned og scorer. Selvfølgelig gør vi det svært for os selv. Men igen, det er fodbold. Det sker engang i mellem, lyder det fra Eriksen.
Manchester United måtte desuden undvære en række spillere til kampen, men det skulle ikke være årsagen til nederlaget, mener den danske landsholdsprofil.
– Dem, der er skadet, kan vi ikke gøre noget ved. Træneren sætter det hold, som han synes er det bedste, og de spillere, der måske spiller på en position, som de ikke er vant til, de gør deres bedste. Så det er ikke nogen undskyldning. De spillere er kvalitetsspillere. Men det var hele vejen rundt i dag, at vi ikke rammer noget i det hele taget, fastslår Christian Eriksen.
Endelig slår han fast, at de havde haft som mål at de skulle sørge for at tage en af pladserne til europæisk fodbold, men det kom de altså ikke nærmere.
– Det er selvfølgelig et tilbageslag i dag. Der er ikke andet for, at vi skal se om, vi kan ændre det. I øjeblikket tror jeg mere på, at vi skal fokusere på at vinde nogle fodboldkampe og gøre det bedre end, vi gjorde i dag. Så må vi se, hvor vi står i sidste ende, fortæller United-danskeren.
United kan ogsĂĄ sikre sig en billet til Europa ved at vinde FA Cuppen. Her er de i finalen mod lokalrivalerne fra Manchester City.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Legendesøn pĂĄ vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’Â
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
AVIS
AC Milan kigger pĂĄ dansker
MEDIE
Stortransfer pĂĄ vej? De vil hente Jens Stage
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
TOPNYHED
Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
HELT VILDT
Ekspert peger pĂĄ choktransfer for Dolberg
Snart kan det give rødt kort
FCM stanger lang karantæne ud til fan
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
‘Jeg tror, Thomas Frank fĂĄr dette job’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fĂĄet Brøndby-tatovering
TRANSFER
Ud af det blĂĄ – OB henter udlandsdansker
AVIS