Christian Eriksen var tidligere kendt som en spiller, som lå lige bag angriberen, som han gjorde det i sin tid i Tottenham med Harry Kane som sin makker. Siden gik turen til italienske Inter, hvor han fik Antonio Conte som cheftræner.
Her blev det til en anden position på banen, og i et interview med Viaplay fortæller Eriksen, hvad der fik ham ned som 8'er på den centrale midtbane.
– Det er kommet naturligt. Det begyndte, da jeg skiftede til Italien, hvor Conte dernede ikke kunne lide mig så meget som 10'er, så jeg blev flyttet en smule længere tilbage. Og det blev i sidste ende min position dér, og jeg har nydt det, siger han og fortsætter:
– Da jeg kom her (i Manchester United red.) var det det samme, hvor jeg prøvede at 'fit in' og prøvede at få holdet til at spille bedre. Det har de også, mens jeg har spillet længere fremme, men i en anden rolle, lyder det fra Eriksen.
Der er dog en grænse for, hvor langt han kan rykkes tilbage. Eriksen reagerer hurtigt med et smil og et 'no chance' til, hvorvidt det kan ende med, at han ryger helt tilbage som midterforsvarer en dag.
Selv kommer han også ind på, hvordan det kan gavne hans spil, at han nu er lidt længere tilbage på banen.
– Når man er længere tilbage på banen, så er man mere eller mindre mere på bolden. Jo flere berøringer du har på bolden desto mere kan du ikke bare tage kontrol, men også skabe bevægelser omkring dig med eller uden bolden. Jeg har altid været en spiller, som er bedre med end uden bolden – og det er en position, hvor man får bolden mere, fortæller Eriksen.
Næste opgave for Eriksen og United er mod Brighton.
Her kan det ende med, at United-manager Erik ten Hag kommer ud for et dilemma med Rasmus Højlund. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
Klar besked om AGF
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
NYHEDER
AaB spiller sig på førstepladsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann
Her er FCK’s næste modstander i Europa
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
STORT INTERVIEW