Christian Eriksen var tidligere kendt som en spiller, som lå lige bag angriberen, som han gjorde det i sin tid i Tottenham med Harry Kane som sin makker. Siden gik turen til italienske Inter, hvor han fik Antonio Conte som cheftræner.
Her blev det til en anden position på banen, og i et interview med Viaplay fortæller Eriksen, hvad der fik ham ned som 8'er på den centrale midtbane.
– Det er kommet naturligt. Det begyndte, da jeg skiftede til Italien, hvor Conte dernede ikke kunne lide mig så meget som 10'er, så jeg blev flyttet en smule længere tilbage. Og det blev i sidste ende min position dér, og jeg har nydt det, siger han og fortsætter:
– Da jeg kom her (i Manchester United red.) var det det samme, hvor jeg prøvede at 'fit in' og prøvede at få holdet til at spille bedre. Det har de også, mens jeg har spillet længere fremme, men i en anden rolle, lyder det fra Eriksen.
Der er dog en grænse for, hvor langt han kan rykkes tilbage. Eriksen reagerer hurtigt med et smil og et 'no chance' til, hvorvidt det kan ende med, at han ryger helt tilbage som midterforsvarer en dag.
Selv kommer han også ind på, hvordan det kan gavne hans spil, at han nu er lidt længere tilbage på banen.
– Når man er længere tilbage på banen, så er man mere eller mindre mere på bolden. Jo flere berøringer du har på bolden desto mere kan du ikke bare tage kontrol, men også skabe bevægelser omkring dig med eller uden bolden. Jeg har altid været en spiller, som er bedre med end uden bolden – og det er en position, hvor man får bolden mere, fortæller Eriksen.
Næste opgave for Eriksen og United er mod Brighton.
Her kan det ende med, at United-manager Erik ten Hag kommer ud for et dilemma med Rasmus Højlund. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER