Christian Eriksen var tidligere kendt som en spiller, som lå lige bag angriberen, som han gjorde det i sin tid i Tottenham med Harry Kane som sin makker. Siden gik turen til italienske Inter, hvor han fik Antonio Conte som cheftræner.
Her blev det til en anden position på banen, og i et interview med Viaplay fortæller Eriksen, hvad der fik ham ned som 8'er på den centrale midtbane.
– Det er kommet naturligt. Det begyndte, da jeg skiftede til Italien, hvor Conte dernede ikke kunne lide mig så meget som 10'er, så jeg blev flyttet en smule længere tilbage. Og det blev i sidste ende min position dér, og jeg har nydt det, siger han og fortsætter:
– Da jeg kom her (i Manchester United red.) var det det samme, hvor jeg prøvede at 'fit in' og prøvede at få holdet til at spille bedre. Det har de også, mens jeg har spillet længere fremme, men i en anden rolle, lyder det fra Eriksen.
Der er dog en grænse for, hvor langt han kan rykkes tilbage. Eriksen reagerer hurtigt med et smil og et 'no chance' til, hvorvidt det kan ende med, at han ryger helt tilbage som midterforsvarer en dag.
Selv kommer han også ind på, hvordan det kan gavne hans spil, at han nu er lidt længere tilbage på banen.
– Når man er længere tilbage på banen, så er man mere eller mindre mere på bolden. Jo flere berøringer du har på bolden desto mere kan du ikke bare tage kontrol, men også skabe bevægelser omkring dig med eller uden bolden. Jeg har altid været en spiller, som er bedre med end uden bolden – og det er en position, hvor man får bolden mere, fortæller Eriksen.
Næste opgave for Eriksen og United er mod Brighton.
Her kan det ende med, at United-manager Erik ten Hag kommer ud for et dilemma med Rasmus Højlund. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
NYHEDER
Premier League-dansker skal have ny manager
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
MEDIE