Christian Eriksen var tidligere kendt som en spiller, som lå lige bag angriberen, som han gjorde det i sin tid i Tottenham med Harry Kane som sin makker. Siden gik turen til italienske Inter, hvor han fik Antonio Conte som cheftræner.
Her blev det til en anden position på banen, og i et interview med Viaplay fortæller Eriksen, hvad der fik ham ned som 8'er på den centrale midtbane.
– Det er kommet naturligt. Det begyndte, da jeg skiftede til Italien, hvor Conte dernede ikke kunne lide mig så meget som 10'er, så jeg blev flyttet en smule længere tilbage. Og det blev i sidste ende min position dér, og jeg har nydt det, siger han og fortsætter:
– Da jeg kom her (i Manchester United red.) var det det samme, hvor jeg prøvede at 'fit in' og prøvede at få holdet til at spille bedre. Det har de også, mens jeg har spillet længere fremme, men i en anden rolle, lyder det fra Eriksen.
Der er dog en grænse for, hvor langt han kan rykkes tilbage. Eriksen reagerer hurtigt med et smil og et 'no chance' til, hvorvidt det kan ende med, at han ryger helt tilbage som midterforsvarer en dag.
Selv kommer han også ind på, hvordan det kan gavne hans spil, at han nu er lidt længere tilbage på banen.
– Når man er længere tilbage på banen, så er man mere eller mindre mere på bolden. Jo flere berøringer du har på bolden desto mere kan du ikke bare tage kontrol, men også skabe bevægelser omkring dig med eller uden bolden. Jeg har altid været en spiller, som er bedre med end uden bolden – og det er en position, hvor man får bolden mere, fortæller Eriksen.
Næste opgave for Eriksen og United er mod Brighton.
Her kan det ende med, at United-manager Erik ten Hag kommer ud for et dilemma med Rasmus Højlund. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Frankrig – Sverige
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
England – DR Congo
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT