Eriksen overraskede: De holdt det hemmeligt

Christian Eriksen har trænet med Jong Ajax i denne uge, hvor danskeren angiveligt overraskede de unge spillere med sin deltagelse i træningen.



Christian Eriksen overraskede i den grad spillerne på Ajax’ ungdomshold, da den 29-årige dansker for nyligt mødte op på Amsterdam-klubbens træningsanlæg. 

Sådan lyder det fra den hollandske journalist Marcel van der Kraan, der har fortalt radiostationen talkSPORT om Eriksens deltagelse i Jong Ajax’ træning.

– De holdt det hemmeligt, at han ville komme. Den morgen i sidste uge, hvor han dukkede op hos Jong Ajax, som spillede i den hollandske andendivision med alle førsteholdene, der var spillerne fuldstændigt forbløffede, lyder det således fra Marcel van der Kraan.

– Han traskede ind i omklædningsrummet og begyndte at tage sine støvler på. ‘Gutter, jeg træner med jer i dag’. Og de var virkeligt chokerede, på en god måde. Derefter begyndte træningen, og han var fantastisk. Det var som en opvisning fra en eller anden superstjerne, der var dukket op.

Christian Eriksen har i de seneste uger været rygtet til Brentford, og ifølge Marcel van der Kraan er det da også udelukket, at Ajax henter Christian Eriksen i denne omgang.

– Da det kom ud på sociale medier hørte alle Ajax-fansene om det, og de begyndte at tænke ‘åh gud, han skal spille for os igen’. Men der kom hurtigt en dæmper på det. Han skal ikke spille for Ajax. Jeg tror ikke, at der er nogen chance for det, for udviklingen i London og i Storbrittanien er for langt fremme, siger Marcel van der Kraan således. 

– Der er en anden lille detalje for Ajax, for de har lidt forhistorie med spillere med hjertefejl og problemer, meget trist, og jeg tror, at det gør det meget svært for klubben at hente nogen med tidligere hjerteproblemer. 

Ifølge Daily Mail er der en mulighed for, at Brentford kan præsentere Christian Eriksen allerede i weekenden. Læs om det her







LIVE

TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Fatter intet af Brøndby-bombe

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Trist: Marios Oikonomou er død

Overraskende skifte lurer

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Næste sæson skal vi i Europa

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Historisk finale! Han er verdens bedste



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

– Neestrup kan blive næste landstræner

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning

Han vender hjem til FC København

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen