Eriksen overraskede: De holdt det hemmeligt

Christian Eriksen har trænet med Jong Ajax i denne uge, hvor danskeren angiveligt overraskede de unge spillere med sin deltagelse i træningen.



Christian Eriksen overraskede i den grad spillerne på Ajax’ ungdomshold, da den 29-årige dansker for nyligt mødte op på Amsterdam-klubbens træningsanlæg. 

Sådan lyder det fra den hollandske journalist Marcel van der Kraan, der har fortalt radiostationen talkSPORT om Eriksens deltagelse i Jong Ajax’ træning.

– De holdt det hemmeligt, at han ville komme. Den morgen i sidste uge, hvor han dukkede op hos Jong Ajax, som spillede i den hollandske andendivision med alle førsteholdene, der var spillerne fuldstændigt forbløffede, lyder det således fra Marcel van der Kraan.

– Han traskede ind i omklædningsrummet og begyndte at tage sine støvler på. ‘Gutter, jeg træner med jer i dag’. Og de var virkeligt chokerede, på en god måde. Derefter begyndte træningen, og han var fantastisk. Det var som en opvisning fra en eller anden superstjerne, der var dukket op.

Christian Eriksen har i de seneste uger været rygtet til Brentford, og ifølge Marcel van der Kraan er det da også udelukket, at Ajax henter Christian Eriksen i denne omgang.

– Da det kom ud på sociale medier hørte alle Ajax-fansene om det, og de begyndte at tænke ‘åh gud, han skal spille for os igen’. Men der kom hurtigt en dæmper på det. Han skal ikke spille for Ajax. Jeg tror ikke, at der er nogen chance for det, for udviklingen i London og i Storbrittanien er for langt fremme, siger Marcel van der Kraan således. 

– Der er en anden lille detalje for Ajax, for de har lidt forhistorie med spillere med hjertefejl og problemer, meget trist, og jeg tror, at det gør det meget svært for klubben at hente nogen med tidligere hjerteproblemer. 

Ifølge Daily Mail er der en mulighed for, at Brentford kan præsentere Christian Eriksen allerede i weekenden. Læs om det her





Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem




LIVE

LIVE: 8 nomineret til årets spiller i Superligaen

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Monstersalg: FC København-boss jubler

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Atletico Madrid interesseret i dansker



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

– Der er hævntørst hos Brøndbys fans

Barcelona – Real Madrid

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Splitter landet: ‘En afsikret håndgranat’

Wolfsburg – Bayern

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Medie: Køber Højlund for 330 millioner