Eriksen overraskede: De holdt det hemmeligt

Christian Eriksen har trænet med Jong Ajax i denne uge, hvor danskeren angiveligt overraskede de unge spillere med sin deltagelse i træningen.



Christian Eriksen overraskede i den grad spillerne på Ajax’ ungdomshold, da den 29-årige dansker for nyligt mødte op på Amsterdam-klubbens træningsanlæg. 

Sådan lyder det fra den hollandske journalist Marcel van der Kraan, der har fortalt radiostationen talkSPORT om Eriksens deltagelse i Jong Ajax’ træning.

– De holdt det hemmeligt, at han ville komme. Den morgen i sidste uge, hvor han dukkede op hos Jong Ajax, som spillede i den hollandske andendivision med alle førsteholdene, der var spillerne fuldstændigt forbløffede, lyder det således fra Marcel van der Kraan.

– Han traskede ind i omklædningsrummet og begyndte at tage sine støvler på. ‘Gutter, jeg træner med jer i dag’. Og de var virkeligt chokerede, på en god måde. Derefter begyndte træningen, og han var fantastisk. Det var som en opvisning fra en eller anden superstjerne, der var dukket op.

Christian Eriksen har i de seneste uger været rygtet til Brentford, og ifølge Marcel van der Kraan er det da også udelukket, at Ajax henter Christian Eriksen i denne omgang.

– Da det kom ud på sociale medier hørte alle Ajax-fansene om det, og de begyndte at tænke ‘åh gud, han skal spille for os igen’. Men der kom hurtigt en dæmper på det. Han skal ikke spille for Ajax. Jeg tror ikke, at der er nogen chance for det, for udviklingen i London og i Storbrittanien er for langt fremme, siger Marcel van der Kraan således. 

– Der er en anden lille detalje for Ajax, for de har lidt forhistorie med spillere med hjertefejl og problemer, meget trist, og jeg tror, at det gør det meget svært for klubben at hente nogen med tidligere hjerteproblemer. 

Ifølge Daily Mail er der en mulighed for, at Brentford kan præsentere Christian Eriksen allerede i weekenden. Læs om det her





‘De skal nok lære mit navn – Nikolas Nartey’


‘De skal nok lære mit navn – Nikolas Nartey’

Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

Vanvittig Wolfsburg-katastrofe

SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

Helt vildt transferrygte om Lionel Messi

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

Stor Brøndby-stjerne skadet

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

Spurgt om dommerpræstationen: ‘Du er sød’

To direktører færdige i Superliga-klub

Rune deler nyt efter mareridt

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

– Fuldstændig svigtet

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

Dansk dommer får ros stor ros

– Cooper skyder på Schmedes

Klar Zorniger-besked: ‘Det er ikke mit problem’

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

Valgte Manchester United over Real Madrid

Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’

Dårligt nyt om AGF-stjerne

AGF henter Ibrahim Traoré

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

Dansk bomber forventer sommertransfer

FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

To trænere færdige i Superliga-klub

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp

Superliga-boss: Han skal slå transferrekord

Landstræner hylder OB-komet

Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’

Gunners skyder Sorte Katte med løst krudt

Sen OB-forløsning sørger for point mod Silkeborg

En kold spand vand direkte i hovedet!

Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år

Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser

Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker

Nedtur for OB: Falk ude

Skidt nyt til Brian Riemer?

Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer

Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’