Eriksen retur til Ajax? De kan bruge hans erfaring

Den tidligere Manchester United-profil Jaap Stam er imponeret over Christian Eriksens præstationer for den engelske storklub, men hollænderen vil ikke spå om, hvorvidt danskeren en dag kan rykke retur til Ajax.



Christian Eriksen har i denne sæson fået en lidt anden rolle i Manchester United, hvor den danske stjernespiller ikke altid er i startopstillingen efter sommerens indkøb af Mason Mount. 

Ifølge den tidligere Manchester United-stjerne Jaap Stam er der dog ingen tvivl om, at Christian Eriksen har været en gevinst for ‘De Røde Djævle’. 

– Han gjorde det rigtigt godt for United i sidste sæson, da han kom til efter at have haft en meget svær tid, som vi alle husker (hjertestoppet under EM, red.). Han vandt Carabao Cup’en med United, han nåede FA Cup-finalen og han var med til at kvalificere United til Champions League.

– Han har leveret et glimrende stykke arbejde for dem. Han har vist sine kvaliteter og hans evner med bolden, men samtidig har han også et stort løbepensum. Forhåbentligt kan han stadig bidrage i den her sæson for United, siger Jaap Stam i et interview med Soccernews, udført i samarbejde med Tipsbladet. 

Både Jaap Stam og Christian Eriksen har en fortid i Ajax, hvor tingene i øjeblikket ikke kører specielt godt, men den tidligere hollandske landsholdsprofil vil ikke spå om, hvorvidt Eriksen på et tidspunkt kan vende retur til Amsterdam-klubben. 

– Det ved jeg ikke. Det er ham, der skal tage den beslutning. Ajax kan altid bruge spillere med erfaring, men disse spillere er også nødt vil at præstere. De skal være klar til at påtage sig en rolle, hvor de skal hjælpe de unge spillere med at nå et vist niveau, men samtidig skal de stadig have fysikken og mentaliteten til stadig at kunne præstere i en klub som Ajax.

– For hvis du tager tilbage til Ajax, så er det ikke en klub, der er nem at afslutte sin karriere i, for de har stadig brug for at vinde kampe og hente trofæer, siger Jaap Stam.

Christian Eriksen nåede at spille 163 kampe for Ajax inden skiftet til Tottenham i 2013. 

Du kan se interviewet med Jaap Stam i afspilleren over artiklen. 



FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Patrick Da Silva idømt fængsel

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Dybt skuffet og trist

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Bo Henriksen fyret

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Fyringstruet: – Han har to kampe

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Nu er han gratis – på vej til OB?

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Storklub meldes interesseret

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Sådan starter FCK mod Esbjerg

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

– Brøndby er chanceløse

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Frank reddet i døende sekunder

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes