Eriksen roses til skyerne: Han er en maestro

Ifølge Thomas Frank er Christian Eriksen i Brentford begyndt at foretage vigtige defensive aktioner, som man ikke har set fra den danske landsholdsstjerne tidligere i karrieren.



Søndagens hjemmekamp mod Leeds bliver muligvis Christian Eriksens sidste i Brentford-trøjen, idet den danske stjernespillers kontrakt med London-klubben udløber til juni. 

Thomas Frank har dog endnu ikke opgivet at beholde Christian Eriksen, og ifølge Brentford-cheftræneren har den tidligere Inter-stjernes tid i klubben været en stor succes. 

– Jeg tror ikke, at det kunne være gået meget bedre. Folk spørger mig ‘er du overrasket over hans niveau?’ Nej. Jeg tror måske, når jeg ser flere kampe med ham, træningssessioner, og når jeg genser kampe… så sidder jeg med følelsen af, at han spiller med et ekstra niveau, lyder det således, ifølge Daily Mail, fra Thomas Frank. 

– Selvfølgelig spørger jeg ham om det. Det virker bare som om, at han spiller med en kombination af frihed og lige det ekstra determination. Han nyder det. Han er en maestro på banen. Han er den, der dikterer kampene. 

– Han har altid løbet meget og dækket store områder, mens han tilbageløb og hans villighed til at komme tilbage i feltet og rydde ud og heade bolden væk – ting, som man bliver nødt til at gøre, når man spiller for Brentford – har været forrygende. Det har jeg ikke set fra ham tidligere i hans karriere. Det virker til, at han, jeg ved det ikke, måske går lidt mere op i det hele. 

Christian Eriksen er noteret for ét mål og fire assister i de 10 kampe, den danske landsholdsstjerne har spillet for Brentford. 







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Født i Danmark og på vej til VM

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Stort medie hylder AGF-profil

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

FC Midtjylland henter ny back



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

De bliver monstersalg til sommer

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde