Eriksen roses til skyerne: Han er en maestro

Ifølge Thomas Frank er Christian Eriksen i Brentford begyndt at foretage vigtige defensive aktioner, som man ikke har set fra den danske landsholdsstjerne tidligere i karrieren.



Søndagens hjemmekamp mod Leeds bliver muligvis Christian Eriksens sidste i Brentford-trøjen, idet den danske stjernespillers kontrakt med London-klubben udløber til juni. 

Thomas Frank har dog endnu ikke opgivet at beholde Christian Eriksen, og ifølge Brentford-cheftræneren har den tidligere Inter-stjernes tid i klubben været en stor succes. 

– Jeg tror ikke, at det kunne være gået meget bedre. Folk spørger mig ‘er du overrasket over hans niveau?’ Nej. Jeg tror måske, når jeg ser flere kampe med ham, træningssessioner, og når jeg genser kampe… så sidder jeg med følelsen af, at han spiller med et ekstra niveau, lyder det således, ifølge Daily Mail, fra Thomas Frank. 

– Selvfølgelig spørger jeg ham om det. Det virker bare som om, at han spiller med en kombination af frihed og lige det ekstra determination. Han nyder det. Han er en maestro på banen. Han er den, der dikterer kampene. 

– Han har altid løbet meget og dækket store områder, mens han tilbageløb og hans villighed til at komme tilbage i feltet og rydde ud og heade bolden væk – ting, som man bliver nødt til at gøre, når man spiller for Brentford – har været forrygende. Det har jeg ikke set fra ham tidligere i hans karriere. Det virker til, at han, jeg ved det ikke, måske går lidt mere op i det hele. 

Christian Eriksen er noteret for ét mål og fire assister i de 10 kampe, den danske landsholdsstjerne har spillet for Brentford. 





LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

UEFA med vild ændring

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

José Mourinho vil have dansk stjerne

Dommerekspert: ‘Det gør mig rasende!’

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FC København revser Brøndby: Under al kritik!

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Afsløring: De er færdige i Randers



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Tiden er ved at rinde ud

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Felix Beijmo er færdig i AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg