Eriksen roses til skyerne: Han er en maestro

Ifølge Thomas Frank er Christian Eriksen i Brentford begyndt at foretage vigtige defensive aktioner, som man ikke har set fra den danske landsholdsstjerne tidligere i karrieren.



Søndagens hjemmekamp mod Leeds bliver muligvis Christian Eriksens sidste i Brentford-trøjen, idet den danske stjernespillers kontrakt med London-klubben udløber til juni. 

Thomas Frank har dog endnu ikke opgivet at beholde Christian Eriksen, og ifølge Brentford-cheftræneren har den tidligere Inter-stjernes tid i klubben været en stor succes. 

– Jeg tror ikke, at det kunne være gået meget bedre. Folk spørger mig ‘er du overrasket over hans niveau?’ Nej. Jeg tror måske, når jeg ser flere kampe med ham, træningssessioner, og når jeg genser kampe… så sidder jeg med følelsen af, at han spiller med et ekstra niveau, lyder det således, ifølge Daily Mail, fra Thomas Frank. 

– Selvfølgelig spørger jeg ham om det. Det virker bare som om, at han spiller med en kombination af frihed og lige det ekstra determination. Han nyder det. Han er en maestro på banen. Han er den, der dikterer kampene. 

– Han har altid løbet meget og dækket store områder, mens han tilbageløb og hans villighed til at komme tilbage i feltet og rydde ud og heade bolden væk – ting, som man bliver nødt til at gøre, når man spiller for Brentford – har været forrygende. Det har jeg ikke set fra ham tidligere i hans karriere. Det virker til, at han, jeg ved det ikke, måske går lidt mere op i det hele. 

Christian Eriksen er noteret for ét mål og fire assister i de 10 kampe, den danske landsholdsstjerne har spillet for Brentford. 







LIVE

TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Slår transferrekord for Superliga-angriber

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Sætter klar målsætning

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Peter Graulund med hård Superliga-dom



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-retur?

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Han er ny landstræner for Italien

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Rodri er blevet opereret i ryggen

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

FCK misser landsholdsspiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Har budt en milliard

Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt