Eriksen roses til skyerne: Han er en maestro

Ifølge Thomas Frank er Christian Eriksen i Brentford begyndt at foretage vigtige defensive aktioner, som man ikke har set fra den danske landsholdsstjerne tidligere i karrieren.



Søndagens hjemmekamp mod Leeds bliver muligvis Christian Eriksens sidste i Brentford-trøjen, idet den danske stjernespillers kontrakt med London-klubben udløber til juni. 

Thomas Frank har dog endnu ikke opgivet at beholde Christian Eriksen, og ifølge Brentford-cheftræneren har den tidligere Inter-stjernes tid i klubben været en stor succes. 

– Jeg tror ikke, at det kunne være gået meget bedre. Folk spørger mig ‘er du overrasket over hans niveau?’ Nej. Jeg tror måske, når jeg ser flere kampe med ham, træningssessioner, og når jeg genser kampe… så sidder jeg med følelsen af, at han spiller med et ekstra niveau, lyder det således, ifølge Daily Mail, fra Thomas Frank. 

– Selvfølgelig spørger jeg ham om det. Det virker bare som om, at han spiller med en kombination af frihed og lige det ekstra determination. Han nyder det. Han er en maestro på banen. Han er den, der dikterer kampene. 

– Han har altid løbet meget og dækket store områder, mens han tilbageløb og hans villighed til at komme tilbage i feltet og rydde ud og heade bolden væk – ting, som man bliver nødt til at gøre, når man spiller for Brentford – har været forrygende. Det har jeg ikke set fra ham tidligere i hans karriere. Det virker til, at han, jeg ved det ikke, måske går lidt mere op i det hele. 

Christian Eriksen er noteret for ét mål og fire assister i de 10 kampe, den danske landsholdsstjerne har spillet for Brentford. 





Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Spår stor transferaktivitet i FC København

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Bombe på vej i Real Madrid?

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kalder tronskifte i Danmark

Arsenal skal til Danmark