Eriksen roses til skyerne: Han er en maestro

Ifølge Thomas Frank er Christian Eriksen i Brentford begyndt at foretage vigtige defensive aktioner, som man ikke har set fra den danske landsholdsstjerne tidligere i karrieren.



Søndagens hjemmekamp mod Leeds bliver muligvis Christian Eriksens sidste i Brentford-trøjen, idet den danske stjernespillers kontrakt med London-klubben udløber til juni. 

Thomas Frank har dog endnu ikke opgivet at beholde Christian Eriksen, og ifølge Brentford-cheftræneren har den tidligere Inter-stjernes tid i klubben været en stor succes. 

– Jeg tror ikke, at det kunne være gået meget bedre. Folk spørger mig ‘er du overrasket over hans niveau?’ Nej. Jeg tror måske, når jeg ser flere kampe med ham, træningssessioner, og når jeg genser kampe… så sidder jeg med følelsen af, at han spiller med et ekstra niveau, lyder det således, ifølge Daily Mail, fra Thomas Frank. 

– Selvfølgelig spørger jeg ham om det. Det virker bare som om, at han spiller med en kombination af frihed og lige det ekstra determination. Han nyder det. Han er en maestro på banen. Han er den, der dikterer kampene. 

– Han har altid løbet meget og dækket store områder, mens han tilbageløb og hans villighed til at komme tilbage i feltet og rydde ud og heade bolden væk – ting, som man bliver nødt til at gøre, når man spiller for Brentford – har været forrygende. Det har jeg ikke set fra ham tidligere i hans karriere. Det virker til, at han, jeg ved det ikke, måske går lidt mere op i det hele. 

Christian Eriksen er noteret for ét mål og fire assister i de 10 kampe, den danske landsholdsstjerne har spillet for Brentford. 





LIVE

TransferLIVE: Gratis stjerne til Barcelona?

Næsten 900 anholdt efter PSG-fejring

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Historisk finale! Han er verdens bedste

Han vender hjem til FC København



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

– Neestrup kan blive næste landstræner

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

De vil gerne have Jens Jønsson

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

17 minutter for United – nu skal han til VM

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

De er interesseret i Christian Eriksen

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby