Eriksen ser frem til skæbnekamp for United

Christian Eriksen og Manchester Uniteds muligheder for at komme i Europa næste sæson afhænger af opgøret mod Real Sociedad på torsdag.



De er ude af Carabao Cup og FA Cup, og i Premier League ligger Manchester United blot nummer 14 uden store muligheder for at komme i Europa i næste sæson.

Så hvis Manchester United skal i Europa i den kommende sæson, afhænger det af præstationerne i Europa League.

Her er Ruben Amorims mandskab i ottendedelsfinalen og med et opgør mod spanske Real Sociedad på torsdag, hvor vinderen går videre, da første opgør i Spanien endte 1-1.

Danske Christian Eriksen, der fik en sjælden plads fra start mod Arsenal søndag, kender alt til betydningen af den kamp torsdag.

– Det er en kæmpe kamp. Vi kender presset og den situation, vi er i, så for at komme i Europa i næste sæson, skal vi vinde Europa League, så der er masser af pres på i den kamp, siger Christian Eriksen ifølge The Mirror og fortsætter:

– Sådan er det at være i en stor klub som dette. Man spiller for trofæer, så vi bliver nødt til at spille godt for at gå videre. Det (Europa) er, hvor vi hører til, men vi hører ikke til i den lavere del af Premier League, så det har været lidt enten eller.

– Vi skal forsøge at gøre vores bedste for at komme op i ligaen – vi er ikke i en position, vi ønsker. I forholdt til Premier League har vi stadig brug for en masse point for at komme højere op. Det er ikke sjovt (at kigge på tabellen, red.).

– Vi ønsker at ende højere oppe. Vi er Manchester United, så vi bliver nødt til at være højere oppe i tabellen. Men i sidste ende ruller bolden stadig på banen, så vi må bare fokusere på fodbold.

Christian Eriksen og Manchester United spillede 1-1 mod Arsenal søndag. I denne sæson har Eriksen spillet 15 Premier League-kampe.

Efter opgøret mod Arsenal talte Viaplay også med Christian Eriksen, og det interview kan du se i afspilleren øverst til denne artikel.





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Emre Mor færdig

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Et markant problem for Silkeborg

Det ser sort ud for B.93

Manchester United – Liverpool

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Melder Lindstrøm helt færdig

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Martin Jørgensen lander nyt job

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham