Eriksen ser frem til skæbnekamp for United

Christian Eriksen og Manchester Uniteds muligheder for at komme i Europa næste sæson afhænger af opgøret mod Real Sociedad på torsdag.



De er ude af Carabao Cup og FA Cup, og i Premier League ligger Manchester United blot nummer 14 uden store muligheder for at komme i Europa i næste sæson.

Så hvis Manchester United skal i Europa i den kommende sæson, afhænger det af præstationerne i Europa League.

Her er Ruben Amorims mandskab i ottendedelsfinalen og med et opgør mod spanske Real Sociedad på torsdag, hvor vinderen går videre, da første opgør i Spanien endte 1-1.

Danske Christian Eriksen, der fik en sjælden plads fra start mod Arsenal søndag, kender alt til betydningen af den kamp torsdag.

– Det er en kæmpe kamp. Vi kender presset og den situation, vi er i, så for at komme i Europa i næste sæson, skal vi vinde Europa League, så der er masser af pres på i den kamp, siger Christian Eriksen ifølge The Mirror og fortsætter:

– Sådan er det at være i en stor klub som dette. Man spiller for trofæer, så vi bliver nødt til at spille godt for at gå videre. Det (Europa) er, hvor vi hører til, men vi hører ikke til i den lavere del af Premier League, så det har været lidt enten eller.

– Vi skal forsøge at gøre vores bedste for at komme op i ligaen – vi er ikke i en position, vi ønsker. I forholdt til Premier League har vi stadig brug for en masse point for at komme højere op. Det er ikke sjovt (at kigge på tabellen, red.).

– Vi ønsker at ende højere oppe. Vi er Manchester United, så vi bliver nødt til at være højere oppe i tabellen. Men i sidste ende ruller bolden stadig på banen, så vi må bare fokusere på fodbold.

Christian Eriksen og Manchester United spillede 1-1 mod Arsenal søndag. I denne sæson har Eriksen spillet 15 Premier League-kampe.

Efter opgøret mod Arsenal talte Viaplay også med Christian Eriksen, og det interview kan du se i afspilleren øverst til denne artikel.





Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen




LIVE

VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

I dialog med Steve Cooper

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Marcondes afviser tilbud, men…

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Tordner mod VM-træner

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-boss med spændende transfermelding

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Dame N’Doye scorer nyt job

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Enighed – dansk stortransfer tæt på

VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime

VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden

Interessant melding om VM-profil

Holland – Sverige

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tyskland – Elfenbenskysten

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for