Eriksen ser frem til skæbnekamp for United

Christian Eriksen og Manchester Uniteds muligheder for at komme i Europa næste sæson afhænger af opgøret mod Real Sociedad på torsdag.



De er ude af Carabao Cup og FA Cup, og i Premier League ligger Manchester United blot nummer 14 uden store muligheder for at komme i Europa i næste sæson.

Så hvis Manchester United skal i Europa i den kommende sæson, afhænger det af præstationerne i Europa League.

Her er Ruben Amorims mandskab i ottendedelsfinalen og med et opgør mod spanske Real Sociedad på torsdag, hvor vinderen går videre, da første opgør i Spanien endte 1-1.

Danske Christian Eriksen, der fik en sjælden plads fra start mod Arsenal søndag, kender alt til betydningen af den kamp torsdag.

– Det er en kæmpe kamp. Vi kender presset og den situation, vi er i, så for at komme i Europa i næste sæson, skal vi vinde Europa League, så der er masser af pres på i den kamp, siger Christian Eriksen ifølge The Mirror og fortsætter:

– Sådan er det at være i en stor klub som dette. Man spiller for trofæer, så vi bliver nødt til at spille godt for at gå videre. Det (Europa) er, hvor vi hører til, men vi hører ikke til i den lavere del af Premier League, så det har været lidt enten eller.

– Vi skal forsøge at gøre vores bedste for at komme op i ligaen – vi er ikke i en position, vi ønsker. I forholdt til Premier League har vi stadig brug for en masse point for at komme højere op. Det er ikke sjovt (at kigge på tabellen, red.).

– Vi ønsker at ende højere oppe. Vi er Manchester United, så vi bliver nødt til at være højere oppe i tabellen. Men i sidste ende ruller bolden stadig på banen, så vi må bare fokusere på fodbold.

Christian Eriksen og Manchester United spillede 1-1 mod Arsenal søndag. I denne sæson har Eriksen spillet 15 Premier League-kampe.

Efter opgøret mod Arsenal talte Viaplay også med Christian Eriksen, og det interview kan du se i afspilleren øverst til denne artikel.





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

De er interesseret i Christian Eriksen

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Han vender hjem til FC København



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

17 minutter for United – nu skal han til VM

De vil gerne have Jens Jønsson

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Historisk finale! Han er verdens bedste

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Patrick Mortensen færdig i AGF

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

AC Horsens er tilbage i Superligaen

Kan sikre millioner til AGF