Eriksen ser frem til skæbnekamp for United

Christian Eriksen og Manchester Uniteds muligheder for at komme i Europa næste sæson afhænger af opgøret mod Real Sociedad på torsdag.



De er ude af Carabao Cup og FA Cup, og i Premier League ligger Manchester United blot nummer 14 uden store muligheder for at komme i Europa i næste sæson.

Så hvis Manchester United skal i Europa i den kommende sæson, afhænger det af præstationerne i Europa League.

Her er Ruben Amorims mandskab i ottendedelsfinalen og med et opgør mod spanske Real Sociedad på torsdag, hvor vinderen går videre, da første opgør i Spanien endte 1-1.

Danske Christian Eriksen, der fik en sjælden plads fra start mod Arsenal søndag, kender alt til betydningen af den kamp torsdag.

– Det er en kæmpe kamp. Vi kender presset og den situation, vi er i, så for at komme i Europa i næste sæson, skal vi vinde Europa League, så der er masser af pres på i den kamp, siger Christian Eriksen ifølge The Mirror og fortsætter:

– Sådan er det at være i en stor klub som dette. Man spiller for trofæer, så vi bliver nødt til at spille godt for at gå videre. Det (Europa) er, hvor vi hører til, men vi hører ikke til i den lavere del af Premier League, så det har været lidt enten eller.

– Vi skal forsøge at gøre vores bedste for at komme op i ligaen – vi er ikke i en position, vi ønsker. I forholdt til Premier League har vi stadig brug for en masse point for at komme højere op. Det er ikke sjovt (at kigge på tabellen, red.).

– Vi ønsker at ende højere oppe. Vi er Manchester United, så vi bliver nødt til at være højere oppe i tabellen. Men i sidste ende ruller bolden stadig på banen, så vi må bare fokusere på fodbold.

Christian Eriksen og Manchester United spillede 1-1 mod Arsenal søndag. I denne sæson har Eriksen spillet 15 Premier League-kampe.

Efter opgøret mod Arsenal talte Viaplay også med Christian Eriksen, og det interview kan du se i afspilleren øverst til denne artikel.





LIVE

VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

FCK-boss roser varm bomber

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Argentina – Algeriet

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

– Jeg får så ondt i maven over det

FC Midtjylland får bøde på en kvart million



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Irak – Norge

Østrig – Jordan

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

VM-vækkeuret: Superliga-kendinge stjæler showet

Usbekistan – Colombia