Eriksen ser frem til skæbnekamp for United

Christian Eriksen og Manchester Uniteds muligheder for at komme i Europa næste sæson afhænger af opgøret mod Real Sociedad på torsdag.



De er ude af Carabao Cup og FA Cup, og i Premier League ligger Manchester United blot nummer 14 uden store muligheder for at komme i Europa i næste sæson.

Så hvis Manchester United skal i Europa i den kommende sæson, afhænger det af præstationerne i Europa League.

Her er Ruben Amorims mandskab i ottendedelsfinalen og med et opgør mod spanske Real Sociedad på torsdag, hvor vinderen går videre, da første opgør i Spanien endte 1-1.

Danske Christian Eriksen, der fik en sjælden plads fra start mod Arsenal søndag, kender alt til betydningen af den kamp torsdag.

– Det er en kæmpe kamp. Vi kender presset og den situation, vi er i, så for at komme i Europa i næste sæson, skal vi vinde Europa League, så der er masser af pres på i den kamp, siger Christian Eriksen ifølge The Mirror og fortsætter:

– Sådan er det at være i en stor klub som dette. Man spiller for trofæer, så vi bliver nødt til at spille godt for at gå videre. Det (Europa) er, hvor vi hører til, men vi hører ikke til i den lavere del af Premier League, så det har været lidt enten eller.

– Vi skal forsøge at gøre vores bedste for at komme op i ligaen – vi er ikke i en position, vi ønsker. I forholdt til Premier League har vi stadig brug for en masse point for at komme højere op. Det er ikke sjovt (at kigge på tabellen, red.).

– Vi ønsker at ende højere oppe. Vi er Manchester United, så vi bliver nødt til at være højere oppe i tabellen. Men i sidste ende ruller bolden stadig på banen, så vi må bare fokusere på fodbold.

Christian Eriksen og Manchester United spillede 1-1 mod Arsenal søndag. I denne sæson har Eriksen spillet 15 Premier League-kampe.

Efter opgøret mod Arsenal talte Viaplay også med Christian Eriksen, og det interview kan du se i afspilleren øverst til denne artikel.





LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

På blokken til stort landstrænerjob



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København – Lyngby BK

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

AGF – Brøndby IF

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Spår FCK-fiasko

Her kan du se de danske hold i Europa

FCK-stjerne klar til Europa-brag

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Viborg FF – OB

I dag er det sidste chance for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

AC Horsens – FC Nordsjælland

OB henter forsvarstalent i Brøndby