Efter store sejre over først Real Sociedad og siden Leicester er det atter blev hverdag for Manchester United.
Den falmede og famlende storklub tabte søndagens Premier League-opgør ude mod Newcastle med 1-4 og er nu uden sejr i fire kampe på stribe på tværs af turneringer.
Christian Eriksen startede inde i opgøret, mens Rasmus Højlund og Patrick Dorgu fik de sidste 35 minutter på banen. Ingen af dem satte dog et mindeværdigt aftryk på kampen. Dog stod ingen af dem for nogle af de fejl, som kostede mål.
Med nederlaget indtager de 20-foldige mestre ligaens 14.-plads. Newcastle kan modsat glæde sig over, at man med sejren hopper op på den fjerdeplads, som sikrer Champions League-deltagelse i næste sæson.
Gennem hele søndagens møde var Newcastle bedst – ikke mindst til den vigtige disciplin at skabe chancer.
Det var fuldt fortjent, da Sandro Tonali midtvejs i første halvleg flugtede hjemmeholdet foran efter en fiks aflevering fra Alexander Isak.
Et lille kvarter senere lykkedes det Alejandro Garnacho at udligne på en flot kontra, men det var også med afstand holdets bedste aktion i kampen.
I anden halvleg faldt gæsterne fra hinanden.
Forsvarstalent Leny Yoros placeringsevne blev udfordret ved åbningsmålet, og selvsamme vigtige kvalitet for en forsvarsspiller haltede, da Harvey Barnes kort inde i anden halvleg gjorde det til 2-1. Han var dog ikke ene om at se skidt ud.
Efter 63 minutter snublede Noussair Mazraoui, så Barnes kunne tage bolden. Han satte fart på, og fra kanten af feltet bankede han sit andet mål ind.
Gæsternes kollaps i anden halvleg blev cementeret, da målmand Altay Bayindir, som fik chancen i dropmager André Onanas fravær, spillede en aflevering direkte ud til en modstander.
En aflevering senere bankede Bruno Guimarães sidste søm i gæsternes kiste.
/ritzau/
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
EKSKLUSIVT Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TIPSBLADET SPECIAL
‘Taber BIF tror jeg ikke Steve Cooper er der mere’
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg