Eriksen startede inde i stor United-nedtur

Manchester United leverede endnu en skidt indsats, da danskerklubben tabte 1-4 ude mod Newcastle.



Efter store sejre over først Real Sociedad og siden Leicester er det atter blev hverdag for Manchester United.

Den falmede og famlende storklub tabte søndagens Premier League-opgør ude mod Newcastle med 1-4 og er nu uden sejr i fire kampe på stribe på tværs af turneringer.

Christian Eriksen startede inde i opgøret, mens Rasmus Højlund og Patrick Dorgu fik de sidste 35 minutter på banen. Ingen af dem satte dog et mindeværdigt aftryk på kampen. Dog stod ingen af dem for nogle af de fejl, som kostede mål.

Med nederlaget indtager de 20-foldige mestre ligaens 14.-plads. Newcastle kan modsat glæde sig over, at man med sejren hopper op på den fjerdeplads, som sikrer Champions League-deltagelse i næste sæson.

Gennem hele søndagens møde var Newcastle bedst – ikke mindst til den vigtige disciplin at skabe chancer.

Det var fuldt fortjent, da Sandro Tonali midtvejs i første halvleg flugtede hjemmeholdet foran efter en fiks aflevering fra Alexander Isak.

Et lille kvarter senere lykkedes det Alejandro Garnacho at udligne på en flot kontra, men det var også med afstand holdets bedste aktion i kampen.

I anden halvleg faldt gæsterne fra hinanden.

Forsvarstalent Leny Yoros placeringsevne blev udfordret ved åbningsmålet, og selvsamme vigtige kvalitet for en forsvarsspiller haltede, da Harvey Barnes kort inde i anden halvleg gjorde det til 2-1. Han var dog ikke ene om at se skidt ud.

Efter 63 minutter snublede Noussair Mazraoui, så Barnes kunne tage bolden. Han satte fart på, og fra kanten af feltet bankede han sit andet mål ind.

Gæsternes kollaps i anden halvleg blev cementeret, da målmand Altay Bayindir, som fik chancen i dropmager André Onanas fravær, spillede en aflevering direkte ud til en modstander.

En aflevering senere bankede Bruno Guimarães sidste søm i gæsternes kiste.

/ritzau/





Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Jagter Real Madrid-stjerne

Argentina – Algeriet

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Klar transfermelding

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Her er Tunesiens nye VM-træner

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Frankrig – Senegal

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Vil hente tysk landsholdsstjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

VM-vækkeuret: Superliga-kendinge stjæler showet