Efter store sejre over først Real Sociedad og siden Leicester er det atter blev hverdag for Manchester United.
Den falmede og famlende storklub tabte søndagens Premier League-opgør ude mod Newcastle med 1-4 og er nu uden sejr i fire kampe på stribe på tværs af turneringer.
Christian Eriksen startede inde i opgøret, mens Rasmus Højlund og Patrick Dorgu fik de sidste 35 minutter på banen. Ingen af dem satte dog et mindeværdigt aftryk på kampen. Dog stod ingen af dem for nogle af de fejl, som kostede mål.
Med nederlaget indtager de 20-foldige mestre ligaens 14.-plads. Newcastle kan modsat glæde sig over, at man med sejren hopper op på den fjerdeplads, som sikrer Champions League-deltagelse i næste sæson.
Gennem hele søndagens møde var Newcastle bedst – ikke mindst til den vigtige disciplin at skabe chancer.
Det var fuldt fortjent, da Sandro Tonali midtvejs i første halvleg flugtede hjemmeholdet foran efter en fiks aflevering fra Alexander Isak.
Et lille kvarter senere lykkedes det Alejandro Garnacho at udligne på en flot kontra, men det var også med afstand holdets bedste aktion i kampen.
I anden halvleg faldt gæsterne fra hinanden.
Forsvarstalent Leny Yoros placeringsevne blev udfordret ved åbningsmålet, og selvsamme vigtige kvalitet for en forsvarsspiller haltede, da Harvey Barnes kort inde i anden halvleg gjorde det til 2-1. Han var dog ikke ene om at se skidt ud.
Efter 63 minutter snublede Noussair Mazraoui, så Barnes kunne tage bolden. Han satte fart på, og fra kanten af feltet bankede han sit andet mål ind.
Gæsternes kollaps i anden halvleg blev cementeret, da målmand Altay Bayindir, som fik chancen i dropmager André Onanas fravær, spillede en aflevering direkte ud til en modstander.
En aflevering senere bankede Bruno Guimarães sidste søm i gæsternes kiste.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Bekræfter konen kæmpetransfer?
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
AGF køber ham
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
Japan overrasker mod Holland
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
Roser Superliga-klub: Godt set!
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
Elfenbenskysten straffer Ecuador
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
Sverige med drømmestart på VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom
OPTAKT