Efter store sejre over først Real Sociedad og siden Leicester er det atter blev hverdag for Manchester United.
Den falmede og famlende storklub tabte søndagens Premier League-opgør ude mod Newcastle med 1-4 og er nu uden sejr i fire kampe på stribe på tværs af turneringer.
Christian Eriksen startede inde i opgøret, mens Rasmus Højlund og Patrick Dorgu fik de sidste 35 minutter på banen. Ingen af dem satte dog et mindeværdigt aftryk på kampen. Dog stod ingen af dem for nogle af de fejl, som kostede mål.
Med nederlaget indtager de 20-foldige mestre ligaens 14.-plads. Newcastle kan modsat glæde sig over, at man med sejren hopper op på den fjerdeplads, som sikrer Champions League-deltagelse i næste sæson.
Gennem hele søndagens møde var Newcastle bedst – ikke mindst til den vigtige disciplin at skabe chancer.
Det var fuldt fortjent, da Sandro Tonali midtvejs i første halvleg flugtede hjemmeholdet foran efter en fiks aflevering fra Alexander Isak.
Et lille kvarter senere lykkedes det Alejandro Garnacho at udligne på en flot kontra, men det var også med afstand holdets bedste aktion i kampen.
I anden halvleg faldt gæsterne fra hinanden.
Forsvarstalent Leny Yoros placeringsevne blev udfordret ved åbningsmålet, og selvsamme vigtige kvalitet for en forsvarsspiller haltede, da Harvey Barnes kort inde i anden halvleg gjorde det til 2-1. Han var dog ikke ene om at se skidt ud.
Efter 63 minutter snublede Noussair Mazraoui, så Barnes kunne tage bolden. Han satte fart på, og fra kanten af feltet bankede han sit andet mål ind.
Gæsternes kollaps i anden halvleg blev cementeret, da målmand Altay Bayindir, som fik chancen i dropmager André Onanas fravær, spillede en aflevering direkte ud til en modstander.
En aflevering senere bankede Bruno Guimarães sidste søm i gæsternes kiste.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Horsens scorer direkte på hjørne
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
Optur – fans laver sang til populær FCN-lejesvend
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Oddset styrtdykker
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Ståle Solbakken overvejede at sige op
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
INTERVIEW