Eriksen: Suarez var tit sur

Det var ikke altid lige let at spille sammen med Liverpools nye stjerne Luis Suarez, som Christian Eriksen og Ajax nu må undvære



Søndag bankede Liverpool ærkerivalerne og Premier Leagues tophold fra Manchester United 3-1. Godt nok var det Dirk Kuyt, der stal alle overskrifter med sit hattrick, men kampens store spiller var Liverpools nyindkøb Luis Suarez, der havde foden med i alle tre mål og spillede sin klart bedste kamp i Liverpool-trøjen.

Den lille sydamerikanske angriber blev hentet i Ajax for omkring 200 millioner kroner i januars transfervindue.

I Ajax havde Suarez status af kongen af mål. Angriberen nåede at score vanvittige 81 mål i 102 kampe for Ajax. Suarez sugede ofte bolde til sig på grund af sin ufattelige evne til at score og skabe chancer på egen hånd.

Nu må Ajax klare sig uden målkongen, hvilket har givet mere plads, frihed og ansvar til danske Christian Eriksen, og Ajax har klaret sig fint i tiden efter Suarez, der også har attitude på banen.

Noget som Christian Eriksen også nåede at føle på egen krop.

– Han var tit sur, når han ikke lige fik bolden, og i starten skulle man lige vænne sig til ham, men efterhånden fandt jeg ud af det. Om vi er bedre uden Suarez, må andre vurdere. Jeg ved bare, at vi er mellem de 16 sidste i Europa League og fem point efter PSV i Æresdivisionen. Vi kan stadig vinde noget i denne sæson, siger Christian Eriksen til Tipsbladet.

Og at Ajax stadig kan score mål uden Suarez beviste holdet søndag, da det blev til en sikker 4-0-sejr over AZ Alkmaar.







LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Fatter intet af Brøndby-bombe

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Bekræfter kæmpebud

Storklubber står i kø for Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Overraskende skifte lurer

Trist: Marios Oikonomou er død



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Han vender hjem til FC København

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

– Neestrup kan blive næste landstræner

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Næste sæson skal vi i Europa

Historisk finale! Han er verdens bedste

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF