Eriksen: Suarez var tit sur

Det var ikke altid lige let at spille sammen med Liverpools nye stjerne Luis Suarez, som Christian Eriksen og Ajax nu må undvære



Søndag bankede Liverpool ærkerivalerne og Premier Leagues tophold fra Manchester United 3-1. Godt nok var det Dirk Kuyt, der stal alle overskrifter med sit hattrick, men kampens store spiller var Liverpools nyindkøb Luis Suarez, der havde foden med i alle tre mål og spillede sin klart bedste kamp i Liverpool-trøjen.

Den lille sydamerikanske angriber blev hentet i Ajax for omkring 200 millioner kroner i januars transfervindue.

I Ajax havde Suarez status af kongen af mål. Angriberen nåede at score vanvittige 81 mål i 102 kampe for Ajax. Suarez sugede ofte bolde til sig på grund af sin ufattelige evne til at score og skabe chancer på egen hånd.

Nu må Ajax klare sig uden målkongen, hvilket har givet mere plads, frihed og ansvar til danske Christian Eriksen, og Ajax har klaret sig fint i tiden efter Suarez, der også har attitude på banen.

Noget som Christian Eriksen også nåede at føle på egen krop.

– Han var tit sur, når han ikke lige fik bolden, og i starten skulle man lige vænne sig til ham, men efterhånden fandt jeg ud af det. Om vi er bedre uden Suarez, må andre vurdere. Jeg ved bare, at vi er mellem de 16 sidste i Europa League og fem point efter PSV i Æresdivisionen. Vi kan stadig vinde noget i denne sæson, siger Christian Eriksen til Tipsbladet.

Og at Ajax stadig kan score mål uden Suarez beviste holdet søndag, da det blev til en sikker 4-0-sejr over AZ Alkmaar.





FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Skidt nyt om Lukas Lerager

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Smider Salah-bombe

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

FC København – Vejle Boldklub

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Amir Richardson scorer kassen i FC København



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Et regulært mareridt for Steve Cooper!