Eriksen: Suarez var tit sur

Det var ikke altid lige let at spille sammen med Liverpools nye stjerne Luis Suarez, som Christian Eriksen og Ajax nu må undvære



Søndag bankede Liverpool ærkerivalerne og Premier Leagues tophold fra Manchester United 3-1. Godt nok var det Dirk Kuyt, der stal alle overskrifter med sit hattrick, men kampens store spiller var Liverpools nyindkøb Luis Suarez, der havde foden med i alle tre mål og spillede sin klart bedste kamp i Liverpool-trøjen.

Den lille sydamerikanske angriber blev hentet i Ajax for omkring 200 millioner kroner i januars transfervindue.

I Ajax havde Suarez status af kongen af mål. Angriberen nåede at score vanvittige 81 mål i 102 kampe for Ajax. Suarez sugede ofte bolde til sig på grund af sin ufattelige evne til at score og skabe chancer på egen hånd.

Nu må Ajax klare sig uden målkongen, hvilket har givet mere plads, frihed og ansvar til danske Christian Eriksen, og Ajax har klaret sig fint i tiden efter Suarez, der også har attitude på banen.

Noget som Christian Eriksen også nåede at føle på egen krop.

– Han var tit sur, når han ikke lige fik bolden, og i starten skulle man lige vænne sig til ham, men efterhånden fandt jeg ud af det. Om vi er bedre uden Suarez, må andre vurdere. Jeg ved bare, at vi er mellem de 16 sidste i Europa League og fem point efter PSV i Æresdivisionen. Vi kan stadig vinde noget i denne sæson, siger Christian Eriksen til Tipsbladet.

Og at Ajax stadig kan score mål uden Suarez beviste holdet søndag, da det blev til en sikker 4-0-sejr over AZ Alkmaar.





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Afslører dansk toptræners millionløn

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Monsterbud på vej

Arsenal-dansker vender hjem

Medier sender ham hjem til AGF

De jagter Henrik Meister

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

De lurer på Vejle-profil

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Tottenham henter Liverpool-profil

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Benhård kritik af Danmark

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Manchester United afbryder forhandlingerne

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Han var i spil som Brøndby-træner