Eriksen taler ud: Var ikke tæt på United-exit

Christian Eriksen har nu sat nogle ord på sin beslutning om at blive i Manchester United i denne sæson.



Efter en sæsonstart med minimal spilletid har Christian Eriksen nu været i startopstillingen i Manchester Uniteds seneste to kampe. 

Og efter lørdagens 3-0-sejr over Southampton i Premier League blev Christian Eriksen endda dobbelt målscorer, da Manchester United tirsdag besejrede League One-klubben Barnsley med hele 7-0 i Carabao Cup'en. 

Efterfølgende har Christian Eriksen udtalt sig om sin beslutning om at fortsætte karrieren i Manchester United, selvom der i løbet af sommeren var en del rygter om et muligt exit for den danske landsholdsstjerne, der blev sat i forbindelse med klubber som Anderlecht, Ajax og Real Betis. 

– Jeg føler mig rigtigt godt tilpas i United. Hvis de havde sagt, at jeg skulle tage af sted, så havde jeg gjort det, men det hørte jeg ikke. Jeg er også en type, der godt kan lide at være et sted, hvor min familie føler sig tilpas og hvor jeg samtidig kan bidrage og spille. Det har altid været mit mål, lyder det ifølge Daily Mail fra Christian Eriksen. 

Ifølge den danske landsholdsstjerne har han ikke haft nogen konkrete samtaler med cheftræner Erik ten Hag om spilletid i løbet af sommeren. 

– Det er svært at spørge træneren før sæsonen, hvor mange minutter, jeg kommer til at få i løbet af en sæson. Hvis han begynder at garantere spilleminutter til spillere, så kommer vi til at få en lang sæson. Der var ingen samtaler på den måde, det har bare været hårdt arbejde og et fokus på hver kamp. 

– Der er et år tilbage (af kontrakten, red.), så mit fokus vil være på det år, hvor jeg giver den fuld skrue, og så ser jeg, hvad der sker derefter, lyder det fra Christian Eriksen. 

Næste kamp for Christian Eriksen og Manchester United er på lørdag klokken 18.30, hvor der venter en udekamp mod Crystal Palace i Premier League. 





LIVE

VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Skotland – Marokko

Zanka ville spille gratis for FC København

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Tæt på at købe FC København-spiller

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’

Her er FCK’s modstander i Conference League

FCK-boss roser varm bomber

USA – Australien

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou

Jonas Lössl stopper karrieren

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet

Her er AGF’s Champions League-modstander

Canada – Qatar



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Mexico – Sydkorea

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg