Eriksen taler ud: Var ikke tæt på United-exit

Christian Eriksen har nu sat nogle ord på sin beslutning om at blive i Manchester United i denne sæson.



Efter en sæsonstart med minimal spilletid har Christian Eriksen nu været i startopstillingen i Manchester Uniteds seneste to kampe. 

Og efter lørdagens 3-0-sejr over Southampton i Premier League blev Christian Eriksen endda dobbelt målscorer, da Manchester United tirsdag besejrede League One-klubben Barnsley med hele 7-0 i Carabao Cup'en. 

Efterfølgende har Christian Eriksen udtalt sig om sin beslutning om at fortsætte karrieren i Manchester United, selvom der i løbet af sommeren var en del rygter om et muligt exit for den danske landsholdsstjerne, der blev sat i forbindelse med klubber som Anderlecht, Ajax og Real Betis. 

– Jeg føler mig rigtigt godt tilpas i United. Hvis de havde sagt, at jeg skulle tage af sted, så havde jeg gjort det, men det hørte jeg ikke. Jeg er også en type, der godt kan lide at være et sted, hvor min familie føler sig tilpas og hvor jeg samtidig kan bidrage og spille. Det har altid været mit mål, lyder det ifølge Daily Mail fra Christian Eriksen. 

Ifølge den danske landsholdsstjerne har han ikke haft nogen konkrete samtaler med cheftræner Erik ten Hag om spilletid i løbet af sommeren. 

– Det er svært at spørge træneren før sæsonen, hvor mange minutter, jeg kommer til at få i løbet af en sæson. Hvis han begynder at garantere spilleminutter til spillere, så kommer vi til at få en lang sæson. Der var ingen samtaler på den måde, det har bare været hårdt arbejde og et fokus på hver kamp. 

– Der er et år tilbage (af kontrakten, red.), så mit fokus vil være på det år, hvor jeg giver den fuld skrue, og så ser jeg, hvad der sker derefter, lyder det fra Christian Eriksen. 

Næste kamp for Christian Eriksen og Manchester United er på lørdag klokken 18.30, hvor der venter en udekamp mod Crystal Palace i Premier League. 






Han er ny fodbolddirektør i Brøndby




LIVE

LIVE: Brøndby jagter dansk træner

Stor klub bekræfter interesse for dansker

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Her er FC Københavns vej i Europa

Brøndby fyrer Steve Cooper

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

FC København kan få Jens Stage-millioner

Kommer med frækt bud på dansk mester

Haaland til Guardiola: Vil savne “Pep talks”

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

AGF kan ende med millionregning, men…

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting