Eriksen taler ud: Var ikke tæt på United-exit

Christian Eriksen har nu sat nogle ord på sin beslutning om at blive i Manchester United i denne sæson.



Efter en sæsonstart med minimal spilletid har Christian Eriksen nu været i startopstillingen i Manchester Uniteds seneste to kampe. 

Og efter lørdagens 3-0-sejr over Southampton i Premier League blev Christian Eriksen endda dobbelt målscorer, da Manchester United tirsdag besejrede League One-klubben Barnsley med hele 7-0 i Carabao Cup'en. 

Efterfølgende har Christian Eriksen udtalt sig om sin beslutning om at fortsætte karrieren i Manchester United, selvom der i løbet af sommeren var en del rygter om et muligt exit for den danske landsholdsstjerne, der blev sat i forbindelse med klubber som Anderlecht, Ajax og Real Betis. 

– Jeg føler mig rigtigt godt tilpas i United. Hvis de havde sagt, at jeg skulle tage af sted, så havde jeg gjort det, men det hørte jeg ikke. Jeg er også en type, der godt kan lide at være et sted, hvor min familie føler sig tilpas og hvor jeg samtidig kan bidrage og spille. Det har altid været mit mål, lyder det ifølge Daily Mail fra Christian Eriksen. 

Ifølge den danske landsholdsstjerne har han ikke haft nogen konkrete samtaler med cheftræner Erik ten Hag om spilletid i løbet af sommeren. 

– Det er svært at spørge træneren før sæsonen, hvor mange minutter, jeg kommer til at få i løbet af en sæson. Hvis han begynder at garantere spilleminutter til spillere, så kommer vi til at få en lang sæson. Der var ingen samtaler på den måde, det har bare været hårdt arbejde og et fokus på hver kamp. 

– Der er et år tilbage (af kontrakten, red.), så mit fokus vil være på det år, hvor jeg giver den fuld skrue, og så ser jeg, hvad der sker derefter, lyder det fra Christian Eriksen. 

Næste kamp for Christian Eriksen og Manchester United er på lørdag klokken 18.30, hvor der venter en udekamp mod Crystal Palace i Premier League. 







LIVE

TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I svime over Froholdt – får ny hæder

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

Forhandler om Albert Grønbæk

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Derfor kommer han IKKE til FC København

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

FCM-profil drømmer om Manchester City

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Peter Møller: ‘En af de største i historien’

Arsenal-profil på vej væk? Det koster han

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Her lander Superliga-kampprogrammet

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

De kan være færdige i Brøndby

Messi-statue fjernes