Eriksen taler ud: Var ikke tæt på United-exit

Christian Eriksen har nu sat nogle ord på sin beslutning om at blive i Manchester United i denne sæson.



Efter en sæsonstart med minimal spilletid har Christian Eriksen nu været i startopstillingen i Manchester Uniteds seneste to kampe. 

Og efter lørdagens 3-0-sejr over Southampton i Premier League blev Christian Eriksen endda dobbelt målscorer, da Manchester United tirsdag besejrede League One-klubben Barnsley med hele 7-0 i Carabao Cup'en. 

Efterfølgende har Christian Eriksen udtalt sig om sin beslutning om at fortsætte karrieren i Manchester United, selvom der i løbet af sommeren var en del rygter om et muligt exit for den danske landsholdsstjerne, der blev sat i forbindelse med klubber som Anderlecht, Ajax og Real Betis. 

– Jeg føler mig rigtigt godt tilpas i United. Hvis de havde sagt, at jeg skulle tage af sted, så havde jeg gjort det, men det hørte jeg ikke. Jeg er også en type, der godt kan lide at være et sted, hvor min familie føler sig tilpas og hvor jeg samtidig kan bidrage og spille. Det har altid været mit mål, lyder det ifølge Daily Mail fra Christian Eriksen. 

Ifølge den danske landsholdsstjerne har han ikke haft nogen konkrete samtaler med cheftræner Erik ten Hag om spilletid i løbet af sommeren. 

– Det er svært at spørge træneren før sæsonen, hvor mange minutter, jeg kommer til at få i løbet af en sæson. Hvis han begynder at garantere spilleminutter til spillere, så kommer vi til at få en lang sæson. Der var ingen samtaler på den måde, det har bare været hårdt arbejde og et fokus på hver kamp. 

– Der er et år tilbage (af kontrakten, red.), så mit fokus vil være på det år, hvor jeg giver den fuld skrue, og så ser jeg, hvad der sker derefter, lyder det fra Christian Eriksen. 

Næste kamp for Christian Eriksen og Manchester United er på lørdag klokken 18.30, hvor der venter en udekamp mod Crystal Palace i Premier League. 





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

De er interesseret i Christian Eriksen

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Han vender hjem til FC København



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Neestrup kan blive næste landstræner

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Historisk finale! Han er verdens bedste

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De vil gerne have Jens Jønsson

17 minutter for United – nu skal han til VM

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Patrick Mortensen færdig i AGF

Supercomputer: De rykker op i Superligaen