Efter en sæsonstart med minimal spilletid har Christian Eriksen nu været i startopstillingen i Manchester Uniteds seneste to kampe.
Og efter lørdagens 3-0-sejr over Southampton i Premier League blev Christian Eriksen endda dobbelt målscorer, da Manchester United tirsdag besejrede League One-klubben Barnsley med hele 7-0 i Carabao Cup'en.
Efterfølgende har Christian Eriksen udtalt sig om sin beslutning om at fortsætte karrieren i Manchester United, selvom der i løbet af sommeren var en del rygter om et muligt exit for den danske landsholdsstjerne, der blev sat i forbindelse med klubber som Anderlecht, Ajax og Real Betis.
– Jeg føler mig rigtigt godt tilpas i United. Hvis de havde sagt, at jeg skulle tage af sted, så havde jeg gjort det, men det hørte jeg ikke. Jeg er også en type, der godt kan lide at være et sted, hvor min familie føler sig tilpas og hvor jeg samtidig kan bidrage og spille. Det har altid været mit mål, lyder det ifølge Daily Mail fra Christian Eriksen.
Ifølge den danske landsholdsstjerne har han ikke haft nogen konkrete samtaler med cheftræner Erik ten Hag om spilletid i løbet af sommeren.
– Det er svært at spørge træneren før sæsonen, hvor mange minutter, jeg kommer til at få i løbet af en sæson. Hvis han begynder at garantere spilleminutter til spillere, så kommer vi til at få en lang sæson. Der var ingen samtaler på den måde, det har bare været hårdt arbejde og et fokus på hver kamp.
– Der er et år tilbage (af kontrakten, red.), så mit fokus vil være på det år, hvor jeg giver den fuld skrue, og så ser jeg, hvad der sker derefter, lyder det fra Christian Eriksen.
Næste kamp for Christian Eriksen og Manchester United er på lørdag klokken 18.30, hvor der venter en udekamp mod Crystal Palace i Premier League.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub tæt på salg
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
LIVE
Superliga-LIVE: Otte spillere er ude for AGF
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
Klar besked om AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
TOPNYHED
Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt