Eriksens Brentford-skifte: Franks søn havde rolle

Det var Thomas Franks søn, der satte gang i tankerne hos Brentford om at hente Christian Eriksen til klubben i sin tid.



Efter Christian Eriksen var kollapset på banen i Danmarks EM-kamp mod Finland i sommeren 2021 var det danskerklubben Brentford, der hentede ham ind, efter han blev løst af sin kontrakt i Inter.

Her hører det med til historien, at cheftræner Thomas Franks søn spillede en rolle i, at Eriksen endte hos dem. Det fortæller Frank om i et interview med Sky Sports.

– Vi er nødt til at give ham noget kredit. Han gav prikkede til mig i oktober og sagde 'ring til Eriksen, far', siger han og fortsætter:

– Jeg sagde 'naah, lad os vente, og i december sagde han, at jeg skulle ringe til ham igen. Så talte vi om ham i klubben, og vi var glade for, at han kunne komme. Så det var en god historie, fortæller Thomas Frank.

På det tidspunkt, hvor Brentford fik Eriksen til klubben, var de i vanskeligheder i Premier League, men det ændrede sig betragteligt efter, den danske landsholdsprofil fik debut og fast plads på midtbanen.

– Han gjorde en stor forskel. 100 procent. Nogle gange, når man får en kvalitetsspiller ind på holdet, så gør det bare alle bedre, lyder det fra Frank.

Det blev til 11 kampe for London-klubben, der blot havde skrevet en halv-årig kontrakt med Eriksen. Han skiftede derefter videre til storklubben Manchester United på en fri transfer.

I denne sæson har det set svært ud for Eriksen, og det bliver nu forudsagt, at han ikke får en stor rolle på United-holdet i denne sæson. Læs mere om det her.







LIVE

LIVE: Mangeårig Superliga-profil stopper

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Køber snart Brøndby-angriber

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Peter Schmeichel lander stort job

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Liverpool – Chelsea

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Frygter Christian Eriksen-problem