Efter Christian Eriksen var kollapset på banen i Danmarks EM-kamp mod Finland i sommeren 2021 var det danskerklubben Brentford, der hentede ham ind, efter han blev løst af sin kontrakt i Inter.
Her hører det med til historien, at cheftræner Thomas Franks søn spillede en rolle i, at Eriksen endte hos dem. Det fortæller Frank om i et interview med Sky Sports.
– Vi er nødt til at give ham noget kredit. Han gav prikkede til mig i oktober og sagde 'ring til Eriksen, far', siger han og fortsætter:
– Jeg sagde 'naah, lad os vente, og i december sagde han, at jeg skulle ringe til ham igen. Så talte vi om ham i klubben, og vi var glade for, at han kunne komme. Så det var en god historie, fortæller Thomas Frank.
"It was your son who signed him" 😂@Carra23 getting the inside scoop on Thomas Frank's son being the mastermind behind Christian Eriksen signing for Brentford 📝 pic.twitter.com/807sELRvmA
— Sky Sports Premier League (@SkySportsPL) September 18, 2023
På det tidspunkt, hvor Brentford fik Eriksen til klubben, var de i vanskeligheder i Premier League, men det ændrede sig betragteligt efter, den danske landsholdsprofil fik debut og fast plads på midtbanen.
– Han gjorde en stor forskel. 100 procent. Nogle gange, når man får en kvalitetsspiller ind på holdet, så gør det bare alle bedre, lyder det fra Frank.
Det blev til 11 kampe for London-klubben, der blot havde skrevet en halv-årig kontrakt med Eriksen. Han skiftede derefter videre til storklubben Manchester United på en fri transfer.
I denne sæson har det set svært ud for Eriksen, og det bliver nu forudsagt, at han ikke får en stor rolle på United-holdet i denne sæson. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
LIGE NU
Færdig i Brøndby – bliver U20-landstræner
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
MEDIE
Forhandler med storklub
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
EKSKLUSIVT