Eriksens Brentford-skifte: Franks søn havde rolle

Det var Thomas Franks søn, der satte gang i tankerne hos Brentford om at hente Christian Eriksen til klubben i sin tid.



Efter Christian Eriksen var kollapset på banen i Danmarks EM-kamp mod Finland i sommeren 2021 var det danskerklubben Brentford, der hentede ham ind, efter han blev løst af sin kontrakt i Inter.

Her hører det med til historien, at cheftræner Thomas Franks søn spillede en rolle i, at Eriksen endte hos dem. Det fortæller Frank om i et interview med Sky Sports.

– Vi er nødt til at give ham noget kredit. Han gav prikkede til mig i oktober og sagde 'ring til Eriksen, far', siger han og fortsætter:

– Jeg sagde 'naah, lad os vente, og i december sagde han, at jeg skulle ringe til ham igen. Så talte vi om ham i klubben, og vi var glade for, at han kunne komme. Så det var en god historie, fortæller Thomas Frank.

På det tidspunkt, hvor Brentford fik Eriksen til klubben, var de i vanskeligheder i Premier League, men det ændrede sig betragteligt efter, den danske landsholdsprofil fik debut og fast plads på midtbanen.

– Han gjorde en stor forskel. 100 procent. Nogle gange, når man får en kvalitetsspiller ind på holdet, så gør det bare alle bedre, lyder det fra Frank.

Det blev til 11 kampe for London-klubben, der blot havde skrevet en halv-årig kontrakt med Eriksen. Han skiftede derefter videre til storklubben Manchester United på en fri transfer.

I denne sæson har det set svært ud for Eriksen, og det bliver nu forudsagt, at han ikke får en stor rolle på United-holdet i denne sæson. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Voldsom kritik

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Thorup trækker overskrifter: Som en tyv om natten

Messi sætter ord på vildt drama



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby tæt på ny forstærkning

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Argentina i VM-finalen efter nyt drama

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Spændende transfermelding om Maxsø

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Det var verdens undergang’

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Er han løsningen i AGF?

Derfor trækker FC København-transfer ud

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub

Begejstret for Jacob Neestrup

Transferbombe i Manchester United

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’