Eriksens Brentford-skifte: Franks søn havde rolle

Det var Thomas Franks søn, der satte gang i tankerne hos Brentford om at hente Christian Eriksen til klubben i sin tid.



Efter Christian Eriksen var kollapset på banen i Danmarks EM-kamp mod Finland i sommeren 2021 var det danskerklubben Brentford, der hentede ham ind, efter han blev løst af sin kontrakt i Inter.

Her hører det med til historien, at cheftræner Thomas Franks søn spillede en rolle i, at Eriksen endte hos dem. Det fortæller Frank om i et interview med Sky Sports.

– Vi er nødt til at give ham noget kredit. Han gav prikkede til mig i oktober og sagde 'ring til Eriksen, far', siger han og fortsætter:

– Jeg sagde 'naah, lad os vente, og i december sagde han, at jeg skulle ringe til ham igen. Så talte vi om ham i klubben, og vi var glade for, at han kunne komme. Så det var en god historie, fortæller Thomas Frank.

På det tidspunkt, hvor Brentford fik Eriksen til klubben, var de i vanskeligheder i Premier League, men det ændrede sig betragteligt efter, den danske landsholdsprofil fik debut og fast plads på midtbanen.

– Han gjorde en stor forskel. 100 procent. Nogle gange, når man får en kvalitetsspiller ind på holdet, så gør det bare alle bedre, lyder det fra Frank.

Det blev til 11 kampe for London-klubben, der blot havde skrevet en halv-årig kontrakt med Eriksen. Han skiftede derefter videre til storklubben Manchester United på en fri transfer.

I denne sæson har det set svært ud for Eriksen, og det bliver nu forudsagt, at han ikke får en stor rolle på United-holdet i denne sæson. Læs mere om det her.






United nærmer sig stjernespiller – her er prisen




LIVE

TransferLIVE: Landsholdsspiller tæt på nu aftale

Erik ten Hag jagter dansker

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

– Ja, der var dialog med Brøndby

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Legende om Stage-transfer: ‘Ville være brutalt’

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Kristoffer Lund færdig i Bundesliga-klub

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Forhandler om Albert Grønbæk



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Derfor kommer han IKKE til FC København

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

FCM-profil drømmer om Manchester City

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Her er FCNs mulige modstandere i Conference League

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby