Cristiano Ronaldo er ofte blevet rost for sin ærgerrighed på fodboldbanen, men også bordtennis er tilsyneladende en sportsgren, der kan bringe store følelser frem i portugiseren.
Sådan lyder det nu fra den tidligere Manchester United-stjerne Rio Ferdinand, der var holdkammerat med Cristiano Ronaldo fra 2003 til 2009.
I et interview med det australske radioprogram 'Kyle and Jackie O' erkender Ferdinand nu, at han i sin tid behandlede Ronaldo på en måde, der var på grænsen til mobning.
– Mig og en fyr ved navn Quinton Fortune, en anden holdkammerat, plejede at gøre meget grin med ham. Han var meget yngre end os på det tidspunkt. Det var nok på grænsen til mobning, men vi forsøgte egentlig bare at bygge ham op, i forhold til at opbygge noget modstandskraft i ham, lyder det, ifølge Talksport, fra Rio Ferdinand.
De fleste dage før træningen i Manchester United blev der udkæmpet nogle intense dueller ved bordtennisbordet, hvor Rio Ferdinand og Cristiano Ronaldo var i en klasse for sig.
– Vi plejede at spille de fleste dage før træningen, som en del af opvarmningen. Jeg plejede at rive ham rundt. Han vandt også… det var mig og ham, der var nummer ét og to, ligesom Federer og Nadal. Det ville have slået rekorder, hvis det var blevet sendt i fjernsynet, siger Rio Ferdinand.
– Han plejede næsten at græde og den slags, fordi han var så kompetitiv.
Mens Cristiano Ronaldo forlod Manchester United i 2009, så blev Rio Ferdinand på Old Trafford indtil 2014, hvor forsvarsspilleren skiftede til Queens Park Rangers.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
Messi sætter ord på vildt drama
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
INTERVIEW
‘Det er jeg træt af’
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
AVIS
Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
MEDIE