Cristiano Ronaldo er ofte blevet rost for sin ærgerrighed på fodboldbanen, men også bordtennis er tilsyneladende en sportsgren, der kan bringe store følelser frem i portugiseren.
Sådan lyder det nu fra den tidligere Manchester United-stjerne Rio Ferdinand, der var holdkammerat med Cristiano Ronaldo fra 2003 til 2009.
I et interview med det australske radioprogram 'Kyle and Jackie O' erkender Ferdinand nu, at han i sin tid behandlede Ronaldo på en måde, der var på grænsen til mobning.
– Mig og en fyr ved navn Quinton Fortune, en anden holdkammerat, plejede at gøre meget grin med ham. Han var meget yngre end os på det tidspunkt. Det var nok på grænsen til mobning, men vi forsøgte egentlig bare at bygge ham op, i forhold til at opbygge noget modstandskraft i ham, lyder det, ifølge Talksport, fra Rio Ferdinand.
De fleste dage før træningen i Manchester United blev der udkæmpet nogle intense dueller ved bordtennisbordet, hvor Rio Ferdinand og Cristiano Ronaldo var i en klasse for sig.
– Vi plejede at spille de fleste dage før træningen, som en del af opvarmningen. Jeg plejede at rive ham rundt. Han vandt også… det var mig og ham, der var nummer ét og to, ligesom Federer og Nadal. Det ville have slået rekorder, hvis det var blevet sendt i fjernsynet, siger Rio Ferdinand.
– Han plejede næsten at græde og den slags, fordi han var så kompetitiv.
Mens Cristiano Ronaldo forlod Manchester United i 2009, så blev Rio Ferdinand på Old Trafford indtil 2014, hvor forsvarsspilleren skiftede til Queens Park Rangers.
LIVE
TransferLIVE: Arsenal sælger profil
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
Frankrig – Spanien
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
NYHEDER
Hylder FC København og Brøndby
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
MEDIE
Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Jess Thorup på vej til denne klub
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
MEDIE