Erkender mobning af Ronaldo: Han græd næsten

Cristiano Ronaldo blev udsat for en hård behandling, da portugiseren som helt ung ankom til Manchester United.



Cristiano Ronaldo er ofte blevet rost for sin ærgerrighed på fodboldbanen, men også bordtennis er tilsyneladende en sportsgren, der kan bringe store følelser frem i portugiseren. 

Sådan lyder det nu fra den tidligere Manchester United-stjerne Rio Ferdinand, der var holdkammerat med Cristiano Ronaldo fra 2003 til 2009. 

I et interview med det australske radioprogram 'Kyle and Jackie O' erkender Ferdinand nu, at han i sin tid behandlede Ronaldo på en måde, der var på grænsen til mobning. 

– Mig og en fyr ved navn Quinton Fortune, en anden holdkammerat, plejede at gøre meget grin med ham. Han var meget yngre end os på det tidspunkt. Det var nok på grænsen til mobning, men vi forsøgte egentlig bare at bygge ham op, i forhold til at opbygge noget modstandskraft i ham, lyder det, ifølge Talksport, fra Rio Ferdinand. 

De fleste dage før træningen i Manchester United blev der udkæmpet nogle intense dueller ved bordtennisbordet, hvor Rio Ferdinand og Cristiano Ronaldo var i en klasse for sig. 

– Vi plejede at spille de fleste dage før træningen, som en del af opvarmningen. Jeg plejede at rive ham rundt. Han vandt også… det var mig og ham, der var nummer ét og to, ligesom Federer og Nadal. Det ville have slået rekorder, hvis det var blevet sendt i fjernsynet, siger Rio Ferdinand.

– Han plejede næsten at græde og den slags, fordi han var så kompetitiv.

Mens Cristiano Ronaldo forlod Manchester United i 2009, så blev Rio Ferdinand på Old Trafford indtil 2014, hvor forsvarsspilleren skiftede til Queens Park Rangers. 







LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Her er 1/8-finalerne ved VM

Stort FCK-talent er blevet solgt

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

‘Det er et angreb på FCK’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Brøndby tæt på Superliga-profil

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Medie: De lurer på FCM-profil

Kæmpebud på 16-årig

Her er prisen på Aral Simsir

Nu er der nyt om Robert Skov

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Canada – Marokko

FC København i forhandlinger med svensk klub

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

FCK jagter Jacob Bruun Larsen