Cristiano Ronaldo er ofte blevet rost for sin ærgerrighed på fodboldbanen, men også bordtennis er tilsyneladende en sportsgren, der kan bringe store følelser frem i portugiseren.
Sådan lyder det nu fra den tidligere Manchester United-stjerne Rio Ferdinand, der var holdkammerat med Cristiano Ronaldo fra 2003 til 2009.
I et interview med det australske radioprogram 'Kyle and Jackie O' erkender Ferdinand nu, at han i sin tid behandlede Ronaldo på en måde, der var på grænsen til mobning.
– Mig og en fyr ved navn Quinton Fortune, en anden holdkammerat, plejede at gøre meget grin med ham. Han var meget yngre end os på det tidspunkt. Det var nok på grænsen til mobning, men vi forsøgte egentlig bare at bygge ham op, i forhold til at opbygge noget modstandskraft i ham, lyder det, ifølge Talksport, fra Rio Ferdinand.
De fleste dage før træningen i Manchester United blev der udkæmpet nogle intense dueller ved bordtennisbordet, hvor Rio Ferdinand og Cristiano Ronaldo var i en klasse for sig.
– Vi plejede at spille de fleste dage før træningen, som en del af opvarmningen. Jeg plejede at rive ham rundt. Han vandt også… det var mig og ham, der var nummer ét og to, ligesom Federer og Nadal. Det ville have slået rekorder, hvis det var blevet sendt i fjernsynet, siger Rio Ferdinand.
– Han plejede næsten at græde og den slags, fordi han var så kompetitiv.
Mens Cristiano Ronaldo forlod Manchester United i 2009, så blev Rio Ferdinand på Old Trafford indtil 2014, hvor forsvarsspilleren skiftede til Queens Park Rangers.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
OPTAKT
Australien – Egypten
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER