Et øjeblik gjorde udslaget: Her opgav han Bendtner

Særligt ét øjeblik var med til at besegle Nicklas Bendtners skæbne i Arsenal, fortæller Arsene Wenger i den nye dokumentar om den tidligere danske landsholdsstjerne.



Alle kender følelsen, når bægeret flyder over. 

Ultimativt er det en enkelt dråbe, der gør udslaget, og Arsene Wenger, der var manager for Nicklas Bendtner i Arsenal, husker tydeligt, hvornår han indså, at der ikke var håb for danskeren i London-klubben.

Scenen er Camp Nou den 8. marts 2011.

Det fortæller den tidligere Arsenal-manager i dokumentaren "Bendtner", der snart udkommer på Viaplay. Tipsbladet har haft lejlighed til at tage et smugkig på dokumentaren, der havde biografpremiere i København onsdag aften. 

– Da vi tabte i Barcelona, misbrugte Nicklas en kæmpe chance i sidste minut. Det er, hvad der kan ske, men efterfølgende var alle i klubben fuldstændig knuste. Nicklas tog dog direkte på diskotek, og det fik mig til at tænke "jeg spilder min tid". Han var på ingen måde klar over, hvordan alle andre i klubben følte smerte, siger Arsene Wenger og tilføjer:

– Der er nogle ting, man bare ikke gør, og da mistede jeg tilliden. 

imago0014906352h

Nicklas Bendtner blev efterfølgende lejet ud flere gange, og i 2014 var han endegyldigt fortid i Arsenal. Det blev til 171 kampe og 47 mål for The Gunners, og Arsene Wenger ser danskeren som et eksempel på, at evnerne på fodboldbanen ikke er alt for en fodboldspiller. 

– Efter at have tilbragt så mange år i toppen af fodboldens verden, ved jeg, at talent ikke er nok, hvis man ikke er villig til at ofre sig undervejs. Nicklas havde et enestående talent, så det var ikke problemet – problemet bestod i, at han ikke var villig til at ofre sig, siger Wenger.

Dokumentarserien om Nicklas Bendtner får premiere på Viaplay og TV 3 den 12. februar og vises i tre afsnit.





Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

LIVE: Stopper karrieren

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig: Nu er han rejst til København

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Dansk stortalents værdi eksploderer

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hold nu kæft, hvor er han god!

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Lewandowski forlader FC Barcelona

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– Niels Frederiksen er en legende!

Salah sender særlig besked