Et øjeblik gjorde udslaget: Her opgav han Bendtner

Særligt ét øjeblik var med til at besegle Nicklas Bendtners skæbne i Arsenal, fortæller Arsene Wenger i den nye dokumentar om den tidligere danske landsholdsstjerne.



Alle kender følelsen, når bægeret flyder over. 

Ultimativt er det en enkelt dråbe, der gør udslaget, og Arsene Wenger, der var manager for Nicklas Bendtner i Arsenal, husker tydeligt, hvornår han indså, at der ikke var håb for danskeren i London-klubben.

Scenen er Camp Nou den 8. marts 2011.

Det fortæller den tidligere Arsenal-manager i dokumentaren "Bendtner", der snart udkommer på Viaplay. Tipsbladet har haft lejlighed til at tage et smugkig på dokumentaren, der havde biografpremiere i København onsdag aften. 

– Da vi tabte i Barcelona, misbrugte Nicklas en kæmpe chance i sidste minut. Det er, hvad der kan ske, men efterfølgende var alle i klubben fuldstændig knuste. Nicklas tog dog direkte på diskotek, og det fik mig til at tænke "jeg spilder min tid". Han var på ingen måde klar over, hvordan alle andre i klubben følte smerte, siger Arsene Wenger og tilføjer:

– Der er nogle ting, man bare ikke gør, og da mistede jeg tilliden. 

imago0014906352h

Nicklas Bendtner blev efterfølgende lejet ud flere gange, og i 2014 var han endegyldigt fortid i Arsenal. Det blev til 171 kampe og 47 mål for The Gunners, og Arsene Wenger ser danskeren som et eksempel på, at evnerne på fodboldbanen ikke er alt for en fodboldspiller. 

– Efter at have tilbragt så mange år i toppen af fodboldens verden, ved jeg, at talent ikke er nok, hvis man ikke er villig til at ofre sig undervejs. Nicklas havde et enestående talent, så det var ikke problemet – problemet bestod i, at han ikke var villig til at ofre sig, siger Wenger.

Dokumentarserien om Nicklas Bendtner får premiere på Viaplay og TV 3 den 12. februar og vises i tre afsnit.







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Nu melder Christian Eriksen ud

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

OB jagter tidligere Superliga-profil

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

FCK henter svensk talent

Bud på 1,12 milliard afvist



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

Supercomputer: De vinder VM

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Jonas Wind til danskerklub?

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

De vil købe Munashe Garananga i FCK



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre