Euforisk Schmeichel: ‘Fuldstændigt fantastisk’

Peter Schmeichel var voldsomt imponeret over underholdningsniveauet og gæsternes præstation, da Liverpool og Manchester United i dag spillede 2-2 på Anfield.



Manchester United blev ikke spået de store chancer inden dagens udekamp mod Liverpool, men Ruben Amorims tropper leverede en overbevisende præstation mod Premier Leagues tophold og hentede et uventet 2-2-resultat.

Og efter slutfløjtet var Peter Schmeichel særdeles begejstret over både underholdningsniveauet og præstationen fra gæsterne, da den tidligere Manchester United-målmand analyserede kampen i Viaplays studie på sidelinjen på Anfield.

– Sikke en kamp! Så mange chancer og så mange gode præstationer. Fra et Manchester United-perspektiv, at man kommer herfra med uafgjort mod det bedste hold i Europa lige nu, og på den her måde, det er fantastisk, lød det fra Peter Schmeichel.

Amad Diallo udlignede til 2-2 i det 80. minut, og dybt inde i tillægstiden var Harry Maguire så tæt på at ende som den uventede helt for Manchester United, da den ofte udskældte forsvarsspiller sparkede over mål, da han modtog en aflevering fra Joshua Zirkzee i feltet.

– Zirkzee var nok offside. Det håber jeg i hvert fald. For hvis Harry havde sendt den der i nettet, og den så var blevet annulleret, så havde det været hjerteskærende for alle, især for mig, lød det fra Peter Schmeichel om den dramatiske afslutning.

Den danske legende tog efter slutfløjtet fat i Harry Maguire for at trøste forsvarsspilleren, der fremstod tydeligt frustreret over den misbrugte mulighed.

– Jeg talte med Harry. Jeg ville gerne sige til ham, at den var offside. “Du skal ikke havde det dårligt over det, den var offside”. Jeg sagde: “Det her var så godt, helt fantastisk”.

Afslutningen var generelt hektisk, og Peter Schmeichel glædede sig over, at det imødesete brag levede op til forventningerne.

– Sikke en kamp, det var. Der var en stor chance minuttet inden, og lige inden havde Liverpool to store chancer. Og 30 sekunder inden da havde Manchester United en anden chance. Det var fuldstændigt fantastisk. Forrygende, helt forrygende, lød det fra den tidligere danske landsholdsmålmand.

Med det ene point på Anfield kravler Manchester United op på 13. pladsen i Premier League-tabellen.





LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – her skal han spille

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!



LIVE

Superliga-LIVE: Klubboss beklager – løb tør for øl

FC København bekræfter transfer

Afsløring: FC København afviser millionbud

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Anton Gaaei-handel meldes død

‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Stor ændring i AGF?

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

Han er den nye Superliga-juvel!

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt