Manchester United blev ikke spået de store chancer inden dagens udekamp mod Liverpool, men Ruben Amorims tropper leverede en overbevisende præstation mod Premier Leagues tophold og hentede et uventet 2-2-resultat.
Og efter slutfløjtet var Peter Schmeichel særdeles begejstret over både underholdningsniveauet og præstationen fra gæsterne, da den tidligere Manchester United-målmand analyserede kampen i Viaplays studie på sidelinjen på Anfield.
– Sikke en kamp! Så mange chancer og så mange gode præstationer. Fra et Manchester United-perspektiv, at man kommer herfra med uafgjort mod det bedste hold i Europa lige nu, og på den her måde, det er fantastisk, lød det fra Peter Schmeichel.
Amad Diallo udlignede til 2-2 i det 80. minut, og dybt inde i tillægstiden var Harry Maguire så tæt på at ende som den uventede helt for Manchester United, da den ofte udskældte forsvarsspiller sparkede over mål, da han modtog en aflevering fra Joshua Zirkzee i feltet.
– Zirkzee var nok offside. Det håber jeg i hvert fald. For hvis Harry havde sendt den der i nettet, og den så var blevet annulleret, så havde det været hjerteskærende for alle, især for mig, lød det fra Peter Schmeichel om den dramatiske afslutning.
Den danske legende tog efter slutfløjtet fat i Harry Maguire for at trøste forsvarsspilleren, der fremstod tydeligt frustreret over den misbrugte mulighed.
– Jeg talte med Harry. Jeg ville gerne sige til ham, at den var offside. “Du skal ikke havde det dårligt over det, den var offside”. Jeg sagde: “Det her var så godt, helt fantastisk”.
Afslutningen var generelt hektisk, og Peter Schmeichel glædede sig over, at det imødesete brag levede op til forventningerne.
– Sikke en kamp, det var. Der var en stor chance minuttet inden, og lige inden havde Liverpool to store chancer. Og 30 sekunder inden da havde Manchester United en anden chance. Det var fuldstændigt fantastisk. Forrygende, helt forrygende, lød det fra den tidligere danske landsholdsmålmand.
Med det ene point på Anfield kravler Manchester United op på 13. pladsen i Premier League-tabellen.
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
Knuser transferrekord
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
VM-spiller alvorligt skadet
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
MEDIE
Bundesliga-klub henter FCM-emne
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Medier jubler over USA’s nedtur
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
NYHEDER
Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’
NYHEDER