Sevilla møder United i semifinalen efter sen sejr over Wolves

Sevilla skal møde Manchester United i Europa League-semifinalen, efter de tirsdag aften slog Wolves med 1-0.



Wolves og Sevilla tørnede tirsdag aften sammen på et tilskuertomt stadion i den tyske by Duisburg, hvor de to klubber skulle kæmpe om en billet til Europa League-semifinalen.

Sevilla – der har en fremragende historik med netop Europa League – var snævre favoritter op til kampen, mens Premier League-repræsentanterne fra Wolves ligeledes blev forudsagt en god mulighed for et videre avancement.

Og de skulle også hurtigt blive favoritter – i hvert fald for en kort stund.

Det skete i det 11. minut, efter Adama Traore tog et utroligt raid fra egen banehalvdel og helt op i Sevillas felt, hvor forsvarsspilleren Diego Carlos til sidst fællede den atletiske spanier, hvilket resulterede i et straffespark.

Dét skulle angriberen Raul Jimenez tage sig af, hvilket, set med Wolves-briller, efterfølgende kunne begrædes. Sevilla keeper Bono læste og reddede sparket.

Derefter fulgte en stadig lige kamp, hvor Sevilla forsøgte at æde sig mere og mere ind i kampen.

Det fik så også gjort fra anden halvlegs start. Kampen var pludselig ensidet, hvor de spanske Europa League-specialister dominerede på alle facetter af kampen.

En række store chancer tilfaldt også Sevilla, der omvendt ikke formåede at udplacere Ruí Patricio inde i Wolves-buret.

Det kunne dog kun konstateres frem til det 88. minut.

Et kort Sevilla-hjørnespark endte ved føderne af Ever Banega, der uden tøven sendte et indlæg ind i panden på sin argentinske landsmand Lucas Ocampos, der headede spanierne i semifinalen.

Wolves var udkørte og uden momentum, hvilket ikke så dem svare igen, før dommer Nicolo Orsato blæste i fløjten for sidste gang. 

Sevilla møder dermed FC Københavns banemænd fra Manchester United i den ene semifinale, mens Inter tager sig af Shaktar Donetsk i den anden.





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FC Midtjylland – Brøndby IF

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Transferbombe i Real Madrid?

Lewandowski forlader FC Barcelona

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

Manchester City vinder FA Cup

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Ny offensiv transfer i FCN?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

FC København – Randers FC

Celtic er mester efter vildt drama

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

FC Fredericia – Silkeborg IF

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej