Sevilla møder United i semifinalen efter sen sejr over Wolves

Sevilla skal møde Manchester United i Europa League-semifinalen, efter de tirsdag aften slog Wolves med 1-0.



Wolves og Sevilla tørnede tirsdag aften sammen på et tilskuertomt stadion i den tyske by Duisburg, hvor de to klubber skulle kæmpe om en billet til Europa League-semifinalen.

Sevilla – der har en fremragende historik med netop Europa League – var snævre favoritter op til kampen, mens Premier League-repræsentanterne fra Wolves ligeledes blev forudsagt en god mulighed for et videre avancement.

Og de skulle også hurtigt blive favoritter – i hvert fald for en kort stund.

Det skete i det 11. minut, efter Adama Traore tog et utroligt raid fra egen banehalvdel og helt op i Sevillas felt, hvor forsvarsspilleren Diego Carlos til sidst fællede den atletiske spanier, hvilket resulterede i et straffespark.

Dét skulle angriberen Raul Jimenez tage sig af, hvilket, set med Wolves-briller, efterfølgende kunne begrædes. Sevilla keeper Bono læste og reddede sparket.

Derefter fulgte en stadig lige kamp, hvor Sevilla forsøgte at æde sig mere og mere ind i kampen.

Det fik så også gjort fra anden halvlegs start. Kampen var pludselig ensidet, hvor de spanske Europa League-specialister dominerede på alle facetter af kampen.

En række store chancer tilfaldt også Sevilla, der omvendt ikke formåede at udplacere Ruí Patricio inde i Wolves-buret.

Det kunne dog kun konstateres frem til det 88. minut.

Et kort Sevilla-hjørnespark endte ved føderne af Ever Banega, der uden tøven sendte et indlæg ind i panden på sin argentinske landsmand Lucas Ocampos, der headede spanierne i semifinalen.

Wolves var udkørte og uden momentum, hvilket ikke så dem svare igen, før dommer Nicolo Orsato blæste i fløjten for sidste gang. 

Sevilla møder dermed FC Københavns banemænd fra Manchester United i den ene semifinale, mens Inter tager sig af Shaktar Donetsk i den anden.





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Storkamp af Patrick Dorgu

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Højlund slutter sæsonen med bravour

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Conte stopper i Napoli

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Jacob Neestrup er enig med ny klub



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Topboss sviner Barça til

Superliga-oprykker varsler flere transfers

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit